V práci vám stále jen slibují? Jděte jinam

  10:00aktualizováno  10:00
Nastoupili jste do nového zaměstnání. A tam vám toho naslibovali... že budete mít samostatnou kancelář, že dostanete skvělý plat, že vás záhy čeká povýšení, že budete mít k dispozici počítač a mobil a podobně. No a vy už jste tam pomalu rok, a nic z toho se zatím nestalo.

Někdo v takovém případě rezignuje a je rád, že má vůbec práci. To ale není nejlepší cesta k pracovní pohodě. Na sliby je dobré dát pozor.

Zjistit si, kde budete sedět, hned při podrobnějším domlouvání pracovních podmínek, pohovořit si s potenciálními spolupracovníky a zjistit, jak to ve firmě chodí a jestli je naděje, že se sliby změní ve skutečnosti.

Jakmile totiž zůstane jen u slibů a už v rámci zkušební doby zjišťujete, že firma nemá v úmyslu je hned tak splnit, je třeba se připomenout.

Pokud vám tedy slíbili vlastní počítač a mobilní telefon a není po nich ani památky, neváhejte a jděte se zeptat, jak to s nimi bude. Když se nic konkrétního nedozvíte, otázky opakujte.

Nemusíte je pokládat každý druhý den, ale pamatujte, že zkušební doba trvá jen tři měsíce. Podle reakcí poměrně snadno zjistíte, zda má váš šéf nebo celá firma skutečně v úmyslu počáteční sliby uvést v život.

Když na vás šéf nemá nikdy čas nebo dává najevo, že má na starosti důležitější záležitosti než jen váš počítač či kancelář, je možná čas se po práci rozhlédnout jinde.

Zvlášť když od spolupracovníků zjistíte, že ve firmě se slibuje a neplní celkem běžně. Mnoho lidí se dnes řídí zásadou: nemám-li co nabídnout, mohu to pořád ještě alespoň slíbit.

Nejčastěji to bývá tam, kde něco řeší prostřednictvím telefonu. Na dálku se totiž slibuje snadněji. Jakmile však své sliby nesplníte, začne vás druhá strana upomínat, a pokud se to opakuje vícekrát, dopouštíte se chyb, které mohou narušit jak pracovní, tak osobní vztahy.

Klienty odvedou ke konkurenci a přátele za jinými lidmi. Zapomeňte proto na iluzi, že sliby něco vyřešíte. Slibovat je sice snadné, ale teprve splněné sliby skórují.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Kurzy.cz Česká pošta mění od března 2019 ceny doručování balíků. Rozdíly mezi současnými cenami a cenami, které začnou platit od...

Najdete na iDNES.cz