Diskuse k článku

Úřady práce připomínají auly vysokých škol, říká odbornice na lidské zdroje

Na trhu práce se začíná blýskat na lepší časy. Ve vybraných oborech, v energetice, strojírenství či v automobilovém průmyslu, trh ožívá. Ovšem špatným dnům stále ještě není konec. Důkazem může být situace absolventů středních, ale i vysokých škol.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Xladi

Krize nedosáhla vrcholu

Včera byl článek že rapidně narostl počet nesplácených hypoték, vypadá to že jsme krátce před prasknutím hypoteční bubliny, lidi si nabrali hypotéky a když přijdou o práci nemají z čeho splácet, tak své problémy pár měsícu hrnou před sebou a pokud si nenajdou zaměstnání nebo něco tak jim prostě dům nebo byt zabaví a prodají v dražbě. Kalousek vymyslel že když lidem utáhnou šrouby tak na tom budeme líp, ale opak je pravdou, lepší by bylo kdyby rozpočet až tak nešetřil, jako aby byly zakázky za normální ceny, pak by za stejné peníze mohlo být vklidu o 1/3 více práce při stejném objemu peněz, ale to se až tak neřeší.

0/0
31.10.2010 7:35

nenápadně maskovaný Kei

...

Že by tolik potřebné humanitní vědy?

0/0
27.10.2010 9:09

Lam0r

Re: ...

problém nebývá obor studia, jako spíš nedostatečná praxe těchto absolventů. Znám spoustu lidí s humanitní VŠ, kteří jsou spokojení, mají práci a slušný plat a taky znám další lidi s technickou VŠ, kteří nemohou už rok v Praze sehnat práci.

0/0
27.10.2010 13:38

Jean-Luc Picard

opravdu se to zlepšuje

u nás v supermarketu se objevila 3 místa na doplňování zboží (plat cca 10kKč hrubého) a na každé místo bylo kolem 50-80 uchazečů. Dále na pozici mytí nádobí v tamní jídelně (minimální mzda) jic přišlo asi 30. Na zkrácený úvazek (pod 8kKč) asi 40. Mimochodem v tom obchodě pracuje i několik desítek ukrajinců co se stěží domluví (není jim moc rozumět a sami moc nerozumí).

Opravdu musíme dávat stále povolení přistěhovalcům když nejsou místa ani pro místní lidi kteří by chtěli pracovat?

0/0
26.10.2010 21:25

Commentator

Re: opravdu se to zlepšuje

Mě ti Ukrajinci nevadí. Jsou v průměru 2x inteligentnější než český uchazeč, na zákazníka se usmívají a kdo chce rozumět jim rozumí. Že mají východní přízvuk by vám mělo být jedno. Jdete tam přece nakupovat a ne si popovídat jadrnou češtinou. Tu si můžete doma užít při četbě Jiráska nebo u pořadu s Markem Ebenem. ;-)

0/0
30.10.2010 11:26

ibid

situace se zlepšuje,

proto se nám den pp uveřejnění inzerátu na pozici sekretářky přihlásilo 200 uchazeček a když jich druhej den bylo 350, tak jsme ho radši stáhli. Podotýkám, že Praha a podprůměrný plat, ale je třeba krmit plebs kecama o konci krize, že? ;-D

0/0
26.10.2010 19:34

MrViki

Re: situace se zlepšuje,

Ale tak situace se zlepšuje. Nevím, v jakém oboru děláte, ale v automotive a dopravě se to zvedá slušně.

0/0
26.10.2010 20:11

ibid

Re: situace se zlepšuje,

Je úplně jedno, v jakým oboru dělám, mluvím o tom, že se na jedno místo hlásí obrovský množství lidí. A v Praze.

0/0
26.10.2010 21:13

Lam0r

Re: situace se zlepšuje,

Potvrzuji. Na ta dobře placená místa je v Praze běžně přes 150 uchazečů, uspějou pouze nejlepší R^

0/0
27.10.2010 13:37

radim36

Já ten článek shrnu.

Nic zvláštního se neděje a nějakou dobu ještě nebude dít. Jen se začíná mluvit o tom, že pracovní trh se možná bude v nejbližší době trochu hýbat.

Víc toho v tom článku není.:-/

0/0
26.10.2010 9:29

we_ah

?

To je nejaka zahadna hra ve stylu "co den to clanek na tema HR"? Navic tyhle HR lidi snad nebere nikdo vazne, ne? HR je zbytecny oddeleni, ktery ma jen pocit, ze ovlada firmu a o vsem rozhoduje.

0/0
26.10.2010 9:02

100rmy

1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

oni pouze přesouvají! 2)Když kolikrát čtu, jaké všechny obskurní VŠ (sociální,ekonomické)se studují, tak se pak přeci nemohou divit,že jsou na ÚP. O (h)různých bc titulech ani nemluvě. Mvdr, mudr nebo ing (a bývalí politici) určitě tyto starosti nemají.

0/0
26.10.2010 8:44

Lam0r

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

Co máte proti Bc. ? Sám ho mám a můj první plat po VŠ byl o 50% vyšší, než celostátní průměr, tak nevím... A to jsem na VŠ dělal humanitní směr ;-D Schopný absolvent si práce najde, ať už vystudoval cokoliv.  R^

0/0
26.10.2010 10:58

Neumětel

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

Znám firmy, které Bc. neuznávají jako VŠ vzdělání. Prostě nedostudovaný Mgr.

.

Že zrovna tobě se podařilo najít dobrou práci, ze statistického pohledu NIC neznamená.

0/0
26.10.2010 12:42

Lam0r

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

A to, že některé firmy neuznávají Bc. (což mimochodem JE plnohodnotný VŠ titul), ze statistického hlediska zajímavé je? Kolik takových firem asi je? Brzy to tu stejně bude jak v USA, kde Mgr. studují jen ti nejlepší, co mají o obor opravdový zájem, ale ke slušné kariéře stačí i Bc. A jinak to nebylo jenom o mě. Dobrou práci našli téměř všichni kolegové z mého ročníku. Asi to s těmi soukromými školami zase nebude tak hrozné, jak si někteří myslí ;-) Je to jenom o tom, že spoustu lidí nemá na studium na soukromé VŠ peníze, tak mají zkreslené představy o tom, že je to něco horšího, podřadného. Takové nezbývá než politovat :-P

0/0
26.10.2010 14:45

Alcatraz

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

>soukromé VŠ peníze, tak mají zkreslené představy o tom, že je to něco horšího, podřadného

- no, oni jim to většinou ale dokázali. U nás prestižní soukromou školu asi neznám (kromě Plzeňských práv :) ). USA bych jako vzor školství nebo nedejbože vzdělání asi nezmiňoval. A nakonec si myslím, že s Bc to bude spíš naopak než jak to říkáte. Že Bc se bude dávát jako základ tomu, kdo nebude chtít dělat státní maturitu a Mgr/Ing apod. bude spíš půlka národa. Protože vyššího vzdělání pro vyjíměčné se dá dosáhnout ještě dále (Dr., Prof.), zatímco takto můžete tvrdit spoustu věcí (vysoké vzdělání populace, pozdější nástup do práce - nižší nezaměstnanost, méně odpracovaných let/pozdější odchod = horší důchod, atd. Čím dýl zůstanou lidi na škole, tím líp pro národní statistiku. A protože lidi se toho víc prostě nenaučí...

0/0
26.10.2010 14:56

MrViki

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

Pletete se. To co je v zahraničí uznávané je PhD. Mgr. má kdekdo a nic nedokazuje. Bc je lepší maturita.

0/0
26.10.2010 17:52

Nahlas se ti směju

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

Třeba já proti Bc. nemám nic. Každý zvládne něco jiného a každý dělá to, co zvládne. I tak mi ale Bc. zní jako synonymum k "Nezvládl jsem to dodělat.".

.

Studoval jsem v době, kdy Bc. neexistovalo (nebo o tom nevím) a neumím si moc dobře představit, k čemu by mi v praxi bylo. Stěžejní část odborného poznání podle mého názoru přinášejí právě ty poslední ročníky. Prvák a druhák přinesou nutné minimum a široké základy dané odbornosti a ve třeťáku se to pak láme do toho specifického "vysokého učení" ve zvoleném konkrétním oboru.

0/0
26.10.2010 18:54

dino_na_idnes

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

Tak tak, v prvních dvou ročnících se člověk učí abecedu a od třeťáku teprve začíná tvořit slova. Zavedení povinného bakaláře (tedy systém, kdy každý musí udělat ve třeťáku bakaláře a pak má dva roky navazující magisterské studium) leckde nastolilo problém pro magistry, kdy místo aby se člověk ve třeťáku zaměřil na základy svého oboru, musí šaškovat kvůli bakalářce... A pak to dopadá tak, že taková práce je něco na způsob lehce obsáhlejšího referátu a když jsem viděl některá témata... škoda mluvit.

Pro mě Bc. nezní ani tak jako "nezvládl jsem to dodělat", primární asociace je u mě "jsem z oboru, ale vlastně nic podstatného nevím", navíc se stále se snižujícími nároky na studenty už pomalu prakticky nejde tento titul nezískat.

0/0
27.10.2010 23:54

f0rr35t

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

chápu, ty jsi prostě ing a tak pliveš na bc ;-)  Magisterskej titul je prostě výš, o tom nebudeme diskutovat, ale pořád je lepší bc než člověk, kterej byl moc línej jít aspoň na bc studium, nebo byl dokonce neschopnej ho úspěšně dokončit (teď mluvím o oborech, kde se VŠ titul uplatní...). Jestli někde dokáže udělat bc každej ehm.. hlupák, tak je to problém konkrétní školy a né problém toho titulu. Já beru "bakaláře" jako lidi, kteří mají aspoň nějaké teoretické základy daného oboru, což se o středoškolácích říct nedá (to vím z vlastní zkušenosti - mám sš i vš technického zaměření).

0/0
26.10.2010 16:40

Peťulák2

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

Ono, upřímně, studium není jen o tom tu školu prospat. Pokračuje kolikrát mučení ze střední, kdy se člověk musí učit i to, co ho nebaví, odolávat profesorům, kteří nemají studenty rádi již od podstaty, protože je ruší ve věděcké práci, a stěžovat si na ně stejně nemůžou, stíhat implementovat do svého studia veškeré novoty, které škola vymyslí a samozřejmě "dá" všem vědět tak, aby to pochopili a všimli si toho, příp. trpění na kolejích, privátě, s málo penězi atp.

Ale ano, i líní studenti, kteří projdou studium "zadarmo", jistě existují.

0/0
26.10.2010 17:17

Lam0r

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

R^

0/0
27.10.2010 13:35

dino_na_idnes

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

Ano, to je poměrně přesné vymezení bakaláře - je to někdo, kdo má základy oboru, a je zde jistá šance, že bude schopen se pro praxi potřebné věci naučit o něco rychleji než ten, kdo tento titul nemá.

Ale zase na druhou stranu je fakt, že občas dá větší práci vytlouct z magistra/inženýra nesmysly, co do něj nahustili akademici, protože praxe prostě vypadá jinak, je hezké, že člověk zná deset postupů, jak něco udělat precizně v souladu s něčí teorií, jenže když by mu to zabralo čtrnáct dní a termín je týden, tak jdou ideály stranou.

0/0
28.10.2010 0:01

cunami

Re: 1) Státní instituce přeci nepropouštějí,

Problém je spíš v tom, že u nás snad neexistuje (aspoň na veřejných VŠ) jediný použitelný bc obor. U nás je prostě bc část magisterského programu a ne samostatný obor, po jehož vystudování budu schopný něco sám dělat. proto taky máme jedno z nejvyšších procent lidí, kteří jdou po bc na mgr. třeba v USA, kde je bc na 4 roky, jde jen asi 20% na Mgr  a ostatní jdou pracovat a bc se tam bere jako normální vysokoškolské vzdělání (asi jako u nás Mgr). na Mgr tam jdou totiž už jen ti skuteční zájemci, kteří se chtějí v daném oboru věděcky pitvat. To, že je u nás bc jen část Mgr studia pak samozřejmě vede k tomu, že se na to lidé dívají jako na něco neúplného, nedokončeného.

0/0
30.10.2010 22:02

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz