Úřady práce připomínají auly vysokých škol, říká odbornice na lidské zdroje

aktualizováno 
Na trhu práce se začíná blýskat na lepší časy. Ve vybraných oborech, v energetice, strojírenství či v automobilovém průmyslu, trh ožívá. Ovšem špatným dnům stále ještě není konec. Důkazem může být situace absolventů středních, ale i vysokých škol.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hana Navarová je konzultantkou personální agentury Neumann & Partners. Sledování trhu práce, zvláště v oblasti vysokých manažerských pozic, je její pracovní náplní.

Problém s uplatněním nezaměstnaných vidí nejenom v odeznívající krizi, ale také ve školském systému, který vychoval profese, o něž není mezi zaměstnavateli zájem.

Jak vnímáte současnou situaci na trhu práce?
Na první pohled to vypadá, že zejména ve vybraných oborech trh práce skutečně ožívá. V některých odvětvích průmyslu, především v energetice a strojírenství, je dokonce poptávka po nových zaměstnancích, většinou však po operátorech a středním managementu.

Ožil také automobilový průmysl. Již tradičně je hlad po lidech s technickým vzděláním, kterých je na trhu nedostatek už mnoho let. Tady je jasná souvislost se špatným školským systémem, který nevychovává profese, které jsou na trhu potřebné.

I přes zvýšení počtu volných pracovních míst ale není k velkému optimismu důvod. Obávám se, že špatným dnům není ještě zdaleka konec. Příkladem je situace absolventů středních a vysokých škol, zejména těch s ekonomickým zaměřením. Úřady práce tak trochu připomínají auly vysokých škol. A bude ještě hůř - zejména v Praze se nezaměstnanost určitě výrazně zvýší po těchto volbách, až začnou propouštět státní instituce.

Podniky si při náboru nových zaměstnanců mohou vybírat, uchazečů je po krizi hodně. Jaké profese lze mezi nezaměstnanými lidmi nejčastěji najít?
Během první poloviny roku došlo k restrukturalizacím řady společností a na trhu práce se objevila početná skupina volných lidí z firem, které v minulosti spíše rozšiřovaly svoje týmy, například ty z rychloobrátkového trhu či farmaceutické firmy.

Jsou to většinou lidé, kteří zastávali místa obchodní nebo marketingová. Další nezanedbatelnou skupinou, která nově vstupuje na trh práce, jsou lidé, kteří se vracejí ze zahraničí a jejichž mateřská firma pro ně nemá v Česku vhodné uplatnění. Jsou překvapeni, že se o ně noví zaměstnavatelé zrovna neperou.

Jak krize změnila nábory nových lidí a vůbec vztah zaměstnavatele a zaměstnance?
Krize se promítla do všech oblastí, i do vztahů. V současnosti, pokud firma inzeruje běžné pracovní místo, například asistentky, dostane díky internetovému inzerátu během několika hodin i stovky odpovědí. Není divu, že nikdo není schopen tyto odpovědi řádně zpracovat, výběr vhodných uchazečů se dělá spíše namátkově a ti, kteří vybráni nebyli, dostanou jen velmi formální odpověď, nebo dokonce nedostanou žádnou.

To rozhodně neprospívá k celkové atmosféře na trhu práce a vede to k nedostatku sebedůvěry těch, kteří marně odepisují na inzeráty a procházejí výběrovými řízeními. To je jeden z důsledků krize.

Jaká bude podle vás blízká budoucnost české ekonomiky, jak se bude v nadcházejících měsících vyvíjet?
Obávám se, že výrazné zlepšení situace na trhu práce je zatím v nedohlednu. Hlad bude dále po odbornících, technicích, řemeslnících, operátorech.

Ale armáda administrativních pracovníků a manažerů, kterou jsme si v posledních letech díky školskému systému vychovali, bude mít se svým uplatněním opravdu problémy.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz