Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Umíte-li rusky, uplatníte se v cestovním ruchu a stavebnictví

aktualizováno 
Znalost ruštiny potřebuje stále více zaměstnavatelů. Dnes znovu využijete jazyk, nad kterým jste ještě nedávno ohrnovali nos. Dříve stačila angličtina a zájem byl o němčinu, dnes zaměstnavatelé často požadují ruštinu.

Ruština je čím dál tím žádanější jazyk. | foto: Profimedia.cz

Umíte výborně rusky a své jazykové znalosti byste rádi využili při každodenní komunikaci? Nabízíme zajímavou práci uchazečům s dobrými organizačními schopnostmi a alespoň s částečnou znalostí ruštiny. Tyto a další podobné věty se v poslední době začínají stále častěji objevovat v inzerátech v tisku i na internetu.

Obchodníci míří na Východ
Zatímco ještě před pár lety stačilo uchazeči o práci umět dobře anglicky a nabídky od zaměstnavatelů se mu jen hrnuly, dnes už zvládnutá angličtina v mnoha případech nestačí. Potvrzuje to Barbora Tomšovská z personální agentury Touchdown i Jana Lambertová z agentury Kariéra: "V poslední době se u řady zaměstnavatelů začíná stále častěji objevovat požadavek na další cizí jazyk, který by měli jejich budoucí pracovníci ovládat. Zatímco dříve to byla spíše němčina, v poslední době často vítězí ruština."

Důvod je zřejmý - mnoho českých firem rozšiřuje svou obchodní a podnikatelskou činnost směrem na východ. Typickým příkladem je třeba třinecká firma Walmark, která vyrábí potravinové doplňky.

Své výrobky vyváží do mnoha zemí bývalého Sovětského svazu a na Balkán, a proto potřebuje rusky mluvící zaměstnance především v oddělení exportu. V některých z těchto států má dokonce i vlastní obchodní zastoupení.

Stejným směrem v poslední době soustřeďuje své aktivity i řada dalších společností - vedle jiných je to namátkou ČKD Nové Energo, které získalo velké průmyslové zakázky v Rusku a na Ukrajině, nebo společnost Škoda Auto, jež v loňském roce otevřela montážní závod v ruském městě Kaluga a plánuje zde výrobu automobilů do budoucna ještě rozšiřovat.

Nábor rusky mluvících zaměstnanců zahájil v září také prodejce ojetých vozů AAA Auto, protože uvažuje o otevření pobočky v Rusku. Hledá proto kandidáty na klíčové pozice pro založení podpůrného týmu - například právníka, specialistu lidských zdrojů, počítačové experty, účetní a pracovníky do call centra.

Velké stavební a developerské firmy, pro něž jsou východní státy v současnosti také velmi perspektivní oblastí, potřebují rusky hovořící odborníky s technickým a stavebním vzděláním.

Například společnost Sekyra Group hledá pro kontakt s ruským a ukrajinským realitním trhem především akviziční manažery na vyhledávání vhodných projektů a jejich následnou realizaci. Jihlavská stavební firma PSJ vítá znalost ruského jazyka rovněž u projektových manažerů, ale také u stavbyvedoucích a přípravářů.

Přibývá ruských turistů
Další oblastí, kde zaměstnavatelé stále naléhavěji volají po lidech schopných komunikovat v ruštině, je incomingová neboli příjezdová turistika. Z rusky mluvících zemí do České republiky totiž míří rok od roku více turistů, kteří u nás v průměru zůstávají déle než týden a hojně u nás i utrácejí.

Po zaměstnancích s dobrou jazykovou vybaveností je proto stále častěji poptávka v restauracích, hotelích, incomingových cestovních kancelářích, turistických informačních centrech nebo i v obchodech, kde turisté rádi nakupují. A neplatí to zdaleka jen v Praze a v Karlových Varech, které u ruské klientely již tradičně patří mezi nejvyhledávanější lokality.

Zajímavá pro ni začíná být i řada dalších českých a moravských měst, o nichž se dozví něco zajímavého od svých tour operátorů nebo na internetu (například na www.iLoveCZ.ru). Ruským návštěvníkům se proto snaží vycházet maximálně vstříc také třeba v Olomouckém kraji, na Plzeňsku, Liberecku nebo Pardubicku.

Pokud umíte rusky a navíc dobře lyžujete, v zimní sezoně se o vás nejspíš "poperou" lyžařské školy v Krkonoších i v dalších českých horách, protože turisté z Východu si velmi rádi zaplatí nejen za individuální přístup, ale i za výuku v rodné řeči.

Shodně to potvrzuje například personální ředitel lyžařské školy Skol Max ve Špindlerově Mlýně Libor Knot nebo majitel beskydské Sun Ski Board School Jiří Nakládal. Vytíženost rusky mluvících lyžařských instruktorů, pracovníků půjčoven sportovního vybavení či animátorů, jejichž úkolem je bavit především menší děti, proto bude zřejmě i letos maximální.

Autor:

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Využijte ke snadnému vyplnění interaktivní formulář.

  • Nejčtenější

Život na vesnici není nutně levnější než ve městě, mladí si to neuvědomují

Mnoho mladých párů žijících ve městě časem přijde na to, že život mimo město by mohl být finančně výhodnější a z...

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Premium

Vezměte si mé miliony. Majetek dědili kamarádi z hospody i domácí mazlíčci

Zajímavé dědictví zdaleka nemusí připadnout pouze příbuzným zesnulých. Jak zjistil magazín Víkend DNES, vášnivý...

Už 100 tisíc Čechů sepsalo závěť u notářů. Předejdou tak sporům mezi dědici

Pro sepsání závěti u notáře se rozhoduje stále víc lidí. Loňský rok byl rekordní. Notáři jich sepsali 23 714. To je o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Přišli, viděli, zůstali. Co táhne cizince do Česka, aby se tu usadili

Prahu, ale i jiná města začali obývat cizinci, kteří do České republiky původně přijeli na pár let za prací. Země se...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Koho v Česku ohrožuje chudoba po celý život

Ekonomická situace v Česku se v posledních letech vyvíjí poměrně pozitivním směrem. Procento nezaměstnanosti je velmi...

Její koníček ji začal dobře živit po půl roce. Už podniká i s dcerou

Bydlí v malém městečku na jihu Čech, a tak si Jana Heroutová založila svůj e-shop, aby mohla nabízet své výrobky i...

Babička ji v dětství zasvětila do ručních prací. Dnes ji živí šití hraček

Narodila se na drsném severu Čech, a protože byla jako dítě často nemocná, trávila Lydie Birkeová většinu času u...

Firmy rolují červené koberce a šroubují platy nahoru, říká headhunterka

Do jejího hledáčku se jen tak někdo nedostane. Pohybuje se v těch nejvyšších patrech našich i zahraničních společností,...

Najdete na iDNES.cz