Učím lidi, jak si čistit zuby

aktualizováno 
Byli jste už v ordinaci dentální hygienistky? Ne? Tak pokud chcete mít zdravé a krásné zuby, asi byste to měli rychle napravit.

Perfektně vám odstraní zubní kámen, vyčistí nejsprávnějším způsobem zuby a vysvětlí, jaké chyby při této činnosti děláte. Podívá se, jak jsou na tom vaše dásně, které bývají častou příčinou kazivosti zubů, a případně může objevit i kazy nebo jiné problémy, které by měl vidět zubař. Podobná zdravotní návštěva se stává běžnou věcí pro stále více lidí.

U nás se poměrně mladá profese už začíná pomalu zabydlovat. O zájmu o ni vypovídají i na měsíc a půl dopředu obsazené termíny v pracovním kalendáři Marcely Bažatové, která se zubní hygienou zabývá už 15 let. „Mezi mými klienty jsou v současné době téměř stejnou měrou zastoupeni muži i ženy, i když ty mírně převažují. Většinou se jedná o lidi středního věku, ale mám v databázi také osmdesátiletou paní. Chodí sem i děti, obvykle kvůli čištění zubů s rovnátky.“

K hygienistce dvakrát za rok
Pravidelnou péči o zuby, dásně, ústní dutinu a jejich čištění byste měli alespoň dvakrát do roka svěřit odborníkovi. Většina lidí za něj považuje pouze zubního lékaře, ale ten většinou nemá dostatek času se prevencí a důkladnou zubní hygienou zabývat a přenechává ji právě zubním hygienistkám. Tato profese je ve světě běžná, prim zde hrají zvláště Švýcarsko a Spojené státy.

„V cizině si lidé na své zuby dávají pozor, protože dobře vědí, že nedbalost a špatná péče by je přišla zbytečně draho. Stomatologické ošetření je v zahraničí dost nákladná záležitost. A tak ke stomatologovi chodí opravdu jenom se zdravotními problémy. Prevenci zajišťují dentální hygienistky," říká Marcela Bažatová.

Podle jejích slov je hlavní náplní této profese osvěta, prevence kazivosti zubů a nemocí dásní. „To v praxi znamená, že učím lidi, jak správně si mají čistit zuby a jak pečovat o dásně, což je pro jejich zdraví a dlouhou životnost to nejdůležitější. Snažím se spolu s nimi vzniku kazů, parodontózy buď předcházet, nebo její účinky zmírňovat,“ vypočítává svou denní pracovní náplň.

Co vás čeká
Když si sednete, nebo spíše lehnete do pohodlného křesla v ordinaci, hygienistka s nezbytnou rouškou a ochrannými rukavicemi vám standardními zubařskými nástroji velmi šetrně a ohleduplně prohlédne zuby. Přesně vám popíše jejich stav i množství zubního kamene. Při ošetření, které stojí mezi pěti až sedmi sty korunami, vám dokonale odstraní plak i zubní kámen, nejdříve ultrazvukem a potom i ručními nástroji. Dásně pak vydezinfikuje a zuby vyleští. Po ošetření s vámi zkonzultuje vaše návyky při čištění a doporučí vhodné kartáčky.

„Nejdůležitější je, aby lidé používali správný typ a velikost kartáčku – běžného i těch speciálních, například mezizubních. Jejich špatný rozměr může vaši snahu přivést vniveč,“ upozorňuje hygienistka a vzpomíná na pacientku, která si vybírala barvy mezizubních kartáčků tak, aby jí ladily k oblečení. „Barevné jsou ale proto, abyste odlišili jejich velikost, kterou musíte přizpůsobit mezerám mezi zuby. Je to jako s čištěním úzké vázy. Malý kartáček mezeru nevyčistí a velký se do ní nedostane. Přitom zbytky jídla jsou hlavním důvodem vzniku kazů a běžným kartáčkem je nemůžete dokonale vyčistit ani při nejlepší vůli. Stejně se pro každého hodí jiná zubní nit,“ radí Marcela Bažatová.

Za tři roky hygienistkou
V Česku můžete profesi dentální hygienistky studovat na vyšší odborné škole nebo v bakalářském programu na vysoké škole. Může se přihlásit každý po ukončení střední školy, ale střední zdravotnická škola je výhodou. Studium trvá tři roky, školy nabízejí i dálkové programy.

Jak pracuje Zubní hygienistka
Lidé za ní chodí, pokud jim krvácejí dásně, potřebují odstranit plak nebo zubní kámen. Naučí je, jak správně pečovat o chrup.

Kde studovat
V současné době poskytují studium:

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz