Učím lidi, jak si čistit zuby

aktualizováno 
Byli jste už v ordinaci dentální hygienistky? Ne? Tak pokud chcete mít zdravé a krásné zuby, asi byste to měli rychle napravit.

Perfektně vám odstraní zubní kámen, vyčistí nejsprávnějším způsobem zuby a vysvětlí, jaké chyby při této činnosti děláte. Podívá se, jak jsou na tom vaše dásně, které bývají častou příčinou kazivosti zubů, a případně může objevit i kazy nebo jiné problémy, které by měl vidět zubař. Podobná zdravotní návštěva se stává běžnou věcí pro stále více lidí.

U nás se poměrně mladá profese už začíná pomalu zabydlovat. O zájmu o ni vypovídají i na měsíc a půl dopředu obsazené termíny v pracovním kalendáři Marcely Bažatové, která se zubní hygienou zabývá už 15 let. „Mezi mými klienty jsou v současné době téměř stejnou měrou zastoupeni muži i ženy, i když ty mírně převažují. Většinou se jedná o lidi středního věku, ale mám v databázi také osmdesátiletou paní. Chodí sem i děti, obvykle kvůli čištění zubů s rovnátky.“

K hygienistce dvakrát za rok
Pravidelnou péči o zuby, dásně, ústní dutinu a jejich čištění byste měli alespoň dvakrát do roka svěřit odborníkovi. Většina lidí za něj považuje pouze zubního lékaře, ale ten většinou nemá dostatek času se prevencí a důkladnou zubní hygienou zabývat a přenechává ji právě zubním hygienistkám. Tato profese je ve světě běžná, prim zde hrají zvláště Švýcarsko a Spojené státy.

„V cizině si lidé na své zuby dávají pozor, protože dobře vědí, že nedbalost a špatná péče by je přišla zbytečně draho. Stomatologické ošetření je v zahraničí dost nákladná záležitost. A tak ke stomatologovi chodí opravdu jenom se zdravotními problémy. Prevenci zajišťují dentální hygienistky," říká Marcela Bažatová.

Podle jejích slov je hlavní náplní této profese osvěta, prevence kazivosti zubů a nemocí dásní. „To v praxi znamená, že učím lidi, jak správně si mají čistit zuby a jak pečovat o dásně, což je pro jejich zdraví a dlouhou životnost to nejdůležitější. Snažím se spolu s nimi vzniku kazů, parodontózy buď předcházet, nebo její účinky zmírňovat,“ vypočítává svou denní pracovní náplň.

Co vás čeká
Když si sednete, nebo spíše lehnete do pohodlného křesla v ordinaci, hygienistka s nezbytnou rouškou a ochrannými rukavicemi vám standardními zubařskými nástroji velmi šetrně a ohleduplně prohlédne zuby. Přesně vám popíše jejich stav i množství zubního kamene. Při ošetření, které stojí mezi pěti až sedmi sty korunami, vám dokonale odstraní plak i zubní kámen, nejdříve ultrazvukem a potom i ručními nástroji. Dásně pak vydezinfikuje a zuby vyleští. Po ošetření s vámi zkonzultuje vaše návyky při čištění a doporučí vhodné kartáčky.

„Nejdůležitější je, aby lidé používali správný typ a velikost kartáčku – běžného i těch speciálních, například mezizubních. Jejich špatný rozměr může vaši snahu přivést vniveč,“ upozorňuje hygienistka a vzpomíná na pacientku, která si vybírala barvy mezizubních kartáčků tak, aby jí ladily k oblečení. „Barevné jsou ale proto, abyste odlišili jejich velikost, kterou musíte přizpůsobit mezerám mezi zuby. Je to jako s čištěním úzké vázy. Malý kartáček mezeru nevyčistí a velký se do ní nedostane. Přitom zbytky jídla jsou hlavním důvodem vzniku kazů a běžným kartáčkem je nemůžete dokonale vyčistit ani při nejlepší vůli. Stejně se pro každého hodí jiná zubní nit,“ radí Marcela Bažatová.

Za tři roky hygienistkou
V Česku můžete profesi dentální hygienistky studovat na vyšší odborné škole nebo v bakalářském programu na vysoké škole. Může se přihlásit každý po ukončení střední školy, ale střední zdravotnická škola je výhodou. Studium trvá tři roky, školy nabízejí i dálkové programy.

Jak pracuje Zubní hygienistka
Lidé za ní chodí, pokud jim krvácejí dásně, potřebují odstranit plak nebo zubní kámen. Naučí je, jak správně pečovat o chrup.

Kde studovat
V současné době poskytují studium:

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Na pracovním trhu chybí tisíce lidí vybavených dobrou angličtinou

ilustrační snímek

Poptávka po jazykově vybavených lidech na pracovním trhu neustále roste. Angličtina je základem, ale už zdaleka...

Vyráběl medovinu pro přátele, teď sklízí ocenění až za oceánem

Včelař a výrobce medoviny Jiří Bartoš

Medovina, která získala zlatou medaili na Mazer Cupu, každoroční prestižní soutěži v americkém Coloradu, pochází ze...

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Kurzy.cz Před rokem oznámil legendární výrobce motocyklů Harley-Davidson svou novou strategii “ More Roads to Harley-Davidson ”,...

Advantage Consulting, s.r.o.
FYZIOTERAPEUT

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz