Diskuse k článku

U pohovorů chtějí vědět, jak by adept řešil pracovní konflikt

Firma vás pozvala k přijímacímu pohovoru. To je určitě důvod se radovat, protože mnoho dalších zájemců zůstalo za vámi. Na co se ale připravit, abyste i z dalších kol vyšli vítězně? Budou vás třeba zkoušet i z toho, jak byste řešili konflikt s potenciálním podřízeným.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Doom

selekce...

Podobně vedenou selekci a metodiku používali nacisté v Německu za války při výstupu z vagónů smrti !!!  V drtivé většině případů se chovají tyto "komise" naprosto strojově a nelidsky. To by nebylo to nejhorší. Mnohem horší je na tom ten fakt, že přes všechny ty rádobyodborné bariéry rozhodují ve finále naprosto jiné věci! Firmy by chtěly, aby je u nich pracující lidé "milovali" a měli "teamového ducha" ale drtivá většina firem se nechová ke svým "milujícím" zaměstnancům stejně "láskyplně".... Za svou kariéru jsem podstoupil mnoho podobných a často ponižujících rozhovorů, ale co jsem si vychutnal nejvíce bylo to, když jsem jako bývalý ředitel pobočky společnosti "musel" zodpovídat na otázky podobným troubům při parodiích na výběrové řízení..... Opravdu moc jsem se při tom bavil...;-)

0/0
22.6.2010 23:15

letecmig

Silenci

"Zkouška týmového chování"...

"Zajímavé bylo setkání s kolegy z oboru, se kterými jsme si po skončení Assessment centra příjemně popovídali a vyměnili kontakty"...

"Současným trendem je využití takzvaného behaviorálního interview"...

;-D;-D;-D

Jezis Marja, tihle lidi zivici se presonalistikou jsou neuveritelni zoufalci.;-( Zjevne to bude totalnim deficitem jakekoli smysluplne kvalifikace ... mimo naucenych hlasek z tri az ctyr prirucek (Prirucka c.1:"Jak sestavit co nejkostrbatejsi slovni spojeni s pouzitim co nejvice cizich slov", Prirucka c.2: "Jak pojmenovat nejjednodussi veci aby znely jako vedecky")

0/0
22.6.2010 13:52

Scarlett from Scottland

vtipné je

když pak zjistíte, jak přes veškeré vědecké výběry personálního oddělení, pak vyberou toho největšího blbce nebo neschopného ;-D někdy to vypadá, že u výběru nehraje roli praxe, schopnosti, vědomosti, ale jen o ovladatelnost ovce Rv

0/0
22.6.2010 13:16

Rudla.

A co by chtěli slyšet?

Proč se do firmy hlásím? -Protože si chci vydělat peníze.

Vaše motivace? -Výše platu.

0/0
22.6.2010 12:29

jonatan66

Re: A co by chtěli slyšet?

Nic ve zlým, ale takhle "motivovaného" uchazeče bych nezaměstnal.

0/0
22.6.2010 13:05

0xf

Re: A co by chtěli slyšet?

a co chces slyset... ze mi vlastne o penize nejde ale o firmu... kazdy ma firmu rad leda do vyse platu... tak to je... kdyz za mnou nekdo prijde a da mi vyrazne lepsi nabidku tak jdu... a firma je mi u zadnice protoze neni moje... a do prace se nechodim bavit ale vydelavat... jinak znam spoustu jinych cinnosti ktere by se dali delat misto toho

0/0
22.6.2010 13:10

Scarlett from Scottland

Re: A co by chtěli slyšet?

a jakého? 99% lidí si chodí do práce vydělat a protože musí ;-D 

0/0
22.6.2010 13:12

individual

Re: A co by chtěli slyšet?

Já bych taky bez příjmu plynoucího z mého zaměstnání těžko přežil, takže pracovat musím. Ale vybral jsem si takovou práci, která mě baví (většina jejích aspektů) a ve které vidím nějaký smysl, tzn. čímsi mě naplňuje jako člověka.

Navíc se přiznávám, že nejsem robot, takže obsah práce a smluvené podmínky nejsou to jediné, co mne tam drží i v situaci, kdy přijde výhodnější nabídka: kolegové, obchodní partneři, prostředí, jistý zvyk na to s kým a jak jednat atd.

0/0
22.6.2010 15:23

TloolT

Re: A co by chtěli slyšet?

To je jasné. Ucházíte se o takovou pozici, která vás bude bavit, nebo ve které vidíte smysl, popřípadě se tam něco naučíte. Ale pokud byste nedostával plat, tak se tam hlásit nebudete. To znamená, že vaše motivace jsou vždy peníze. Jiné to může být jen u pozic, kde budete dělat hodně významnou věc (třeba vývoj pro Microsoft/google, práce u Nasa a podobně). U nás připadá v úvahu jedině činnost ve vládě, navrhování zákonů a tak. A to ne jako poslanec, ale člen vlády, který bude mít možnost ovlivnit program.

0/0
22.6.2010 15:52

individual

Re: A co by chtěli slyšet?

Ano, má motivace k práci, kterou dělám, jsou peníze, protože moje práce pro mne není tak silným koníčkem, abych ji chtěl dělat zadarmo (ono by to ani nešlo, vzhledem k její povaze). Ale ne jenom ty peníze, to jsem se snažil, nejspíš marně, říci.

.

A udivuje mne, co považuješ za hodně významné věci: práci pro Microsoft, činnost ve vládě... Osobně bych do kategorie hodně významných zaměstnání řadil spíš oblasti péče o staré lidi, podpory mladých umělců, vzdělávání, atd. než práci pro nadnárodní megakorporace.

0/0
22.6.2010 16:53

Xladi

Re: A co by chtěli slyšet?

Pak už zbývá jedině zaměstnanec motivovaný získáním praxe za účelem následné lepší pracovní nabídky. Možná ti pisatel výše napsal drsně ale 100% pravdivě, jen málokdo pracuje proto že ho to co děla baví víc než více peněz jinde

0/0
22.6.2010 21:07

Yarda.

Re: A co by chtěli slyšet?

Že jsem 4% a miluji generálního ředitele.

0/0
22.6.2010 21:43

0xf

Re: A co by chtěli slyšet?

jeste je dobra otazka ohledne loajalnosti k firme :D to me docela taky pobavilo... nekteri snad mysli ze pro firmu zemru nebo co :D

0/0
22.6.2010 13:12

Yarda.

Re: A co by chtěli slyšet?

Co je to loajální? Plnit povinnosti ke kterým jsem se zavázal v pracovní smlouvě? Nebo něco navíc, třeba že dobrovolně občas zůstanu přesčas když někdo jiný něco zvoral? Ale takovou loajalitu si musí firma zasloužit a já musím vědět že mne někdo přiměřeně ocení.

0/0
22.6.2010 21:45

nobi

Re: A co by chtěli slyšet?

Jo, to si myslím taky.R^

0/0
27.6.2010 17:46

Kozel_

Ano, zaměstnance proklepnout, ten se ovšem ptát nesmí

Kdo je celý den v práci, tak ho vážně i zajímá, jak si může vyřídit věci jak třeba návštěvu očního lékaře. Po pracovní době to fakt nejde, dělá-li člověk od 8:30 do 17 hod a občas déle. Na toto se člověk neptá. Ale firmy samy se někdy ptají na ochotu k přesčasům - pochopitelně neplaceným. Za jaký minimální plat jste ochoten nastoupit. Přesčasy zdarma samozřejmé, musí být ochota ...

Firmy umí zneužívat dobu krize maximálně. Krize pomíjí, ale nabídka míst je slabší tak si firmy diktují. Řešení - po přejití krize od takové firmy co nejrychleji odejít. Tam, kde přesčasy platí nebo nechtějí, kde nejsou dobráci, co se ptají na nejmenší plat, za který člověk je ochoten nastoupit.

0/0
22.6.2010 11:59

Vanguard

Asi je to individuální

Nevím, absolvoval jsem několik pohorů, a i když jsem někdy neuspěl, nikdy jsem neměl pocit, že by se mnou jednali způsobem, který by se mi nelíbil. Jen jednou mě trošku pobavila nějaká cca 20 letá holčina z personální agentury požadavkem na pohovor v angličtině, která jí přitom moc nešla.

Zjevně hodně záleží na to, na jakou pozici se člověk hlásí...já jsem právník, a jak říkám, všechy pohovory co jsem absolvoval byly +/- v pohodě.

0/0
22.6.2010 11:47

Kozel_

Re: Asi je to individuální

Některé pohovory jsou dosti nepříjemné. Ale zjistil jsem, že někdy velmi příjemný pohovor takový úspěch nebyl. Hranou přátelskou atmosférou se člověk víc uvolní a víc poví. A o to jim jde.

0/0
22.6.2010 12:01

TloolT

Re: Asi je to individuální

jj, to se mi stalo taky :D prý otestuje mojí angličtinu. Mluvila úplně pohodově, taková ta psano/mluvená angličtina, takže jsem čekal, že v tomhle nebude problém. A nakonec řekla, že hledají někoho s lepší jazykovou výbavou.

0/0
22.6.2010 15:43

Lam0r

Re: Asi je to individuální

jestli nebude problém v tom, že mluvila jenom ona :-P

0/0
23.6.2010 0:01

Ex-treme

pohovory to je jedna velká komedie

se nedivím, že mnoho lidí na ně nechodí. Pořád stejné naučené otázky typu - "na co jste ve své kariéře nejvíce hrdý?, jak se tady vidíte za tři roky?, jaké jsou vaše slabé stránky?". Nakonec tě stejně nevyberou, protože na tebe nemají peníze a nebo si tě proklepnou u bývalých zaměstnavatelů, kde tě jeden pomluví, protože nerozdýchal, že jsi od nich odešel ke konkurenci a máš stejně smůlu. Tak si tam nakonec vezmou někoho "průchodnějšího", koho pak po třech týdnech za totální neschopnost vyhodí a naberou zase někoho na zkoušku a tak dokola.

0/0
22.6.2010 11:09

Paxa

"Vědecký personalismus"?

Někdy se až divím, že bez personalistiky vůbec kdy mohlo fungovat hospodářství... Na všechno jdeme "vědecky", analyzujeme a porovnáváme čím dál tím větší množství faktorů, a čím víc jich je, tím spíš máme pocit, že máme všechno "ošetřeno". Jednak o tom lze s úspěchem pochybovat, jednak tím možná ztrácíme přirozené rozpoznávací schopnosti. Správný šéf - nebo šéfstvo - by asi měl umět odhadnout lidi a vybrat si vhodného podřízeného. Respektive - až do zrodu personalistiky to prostě umět musel. Na poprvé to vždy sice vyjít nemusí, ale u personalisticky prověřených jedinců taky není výsledek zaručen. Obecně - v lidském konání není nikdy žádný výsledek zaručen. Smiřme se s tím.

0/0
22.6.2010 10:57

Tři králové

osobní zkušenost

Maximálně vtipný pracovní pohovor jsem zažil cca.v roce 2008 u jedné společnosti-jmenovat jí nebudu, ale je to VELKÁ a známá firma. Prošel jsem přes náborářku, přes první, druhé a třetí kolo, jako adept na pozici oblastní (regionální) inspektor prodeje. Pozice s platem cca.50 tis a cca.200 podřízenými. ZKušenosti i vzdělání mám, takže jsem se dostal až do finále, kde mě měl vidět přímo velký šéf a ten rozhodnout. Přišel jsem do jednací místnosti a čekal na velkého bosse. S patnáctiminutovým zpožděním se vřítil do místnosti asi 25-letý kretén, podíval se na mě a bez pozdravu zařval VÁS NEBERU. A odešel! Pak se otočil, vrátil se a říká: " Vy jste si dal ruce zkřížené na prsa, to znamená, že jste uzavřený člověk, který má tajemství a kdo má tajemství může i krást a nikoho, kdo by mohl krást MY nepotřebujeme!! JÁ totiž umím psychologii" a odešel definitivně. S personalistkou jsme se rozloučili a ona se mi za chování šéfa omluvila. Celý nábor u něj trval asi 20 vteřin! Dost mě to pobavilo.

0/0
22.6.2010 8:19

stana1

Re: osobní zkušenost

jako nadsázku to beru, ale jako vtip nikoliv. Firma zřejmě šetřila na platech a nemohla si dovolit tzv. seniora. Buďte rád, že jste neprošel. My jsme také ve velké nadnárodní firmě vybírali kolegu do vyššího managmentu (nejsem HR) a jeden z adeptů se mi moc líbil. U kolegů mi však neprošel - byl lepší.

0/0
22.6.2010 10:21

neurol23

Re: osobní zkušenost

200 podrizenych a plat jen 50 tisic? uz to mi pripada podezrele...

0/0
22.6.2010 11:04

TloolT

Re: osobní zkušenost

Proč ne? Moje máma má kolegini, která má 50 podřízených (určuje, co a kde budou dělat a kdy budou pracovat + rozhoduje o prémiích), a bere 18k

0/0
22.6.2010 15:39

brabcak

Re: osobní zkušenost

Ale no tak, nebuďte tak zhrzený, že vás poslal do háje mladší člověk. Pokud tam šéfuje, asi ví co dělá a ví, které lidi si může a nemusí pustit do firmy.

PS: Myslím, že lžete. 50k plat na 200 podřízených... otázkou je, jak ty podřízené berete :-)

0/0
22.6.2010 12:56

Král pampeliškových lidí

Re: osobní zkušenost

Pan se nepozastavuje nad věkem řídicího ale nad průběhem "pohovoru".

Dennodenně jsem udivován způsobem jakým jsou lidi schopni si vykládat myšlenky jiných.

0/0
22.6.2010 13:28

Scarlett from Scottland

většinou to jsou frašky

při kterých člověka sáhodlouze mučí dotazy, na již dávno obsazené místo Rv některé dotazy při pohovorech bývají nemístné a příliš osobní. Někdy na směšnou a primitivní práci zbytečně náročné pohovory 8-o

0/0
22.6.2010 7:53

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz