Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Jakou šanci na pracovním trhu mají ženy po padesátce?

Míra nezaměstnanosti klesá a Česká republika se dlouhodobě drží pod průměrem Evropské unie. Přesto pro ženu přes padesát je někdy velmi obtížné najít si novou práci. Podle expertů jsou na vině předsudky zaměstnavatelů a někdy i nízké sebevědomí budoucích zaměstnanců.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na úvod pár čísel, která vypadají velmi optimisticky. K 30. září 2018 počet volných míst převyšoval počet uchazečů o zaměstnání. Úřad práce ČR evidoval 224 331 nezaměstnaných, počet volných míst vzrostl na více než 316 tisíc. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání bylo jen žen nad padesát téměř čtyřicet tisíc.

Porovnejte si, jak spořit na stáří, a vyberte tu nejvýhodnější nabídku.

„Lidé ve věku 50+ stále tvoří největší skupinu uchazečů o zaměstnání, v tomto smyslu tedy nepozorujeme zlepšení v přístupu k zaměstnávání,“ komentuje aktuální údaje o míře nezaměstnanosti Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad a dodává: „Fakt, že průměrný věk nezaměstnaných je 42 let, svědčí o tom, že čeští zaměstnavatelé více preferují mladší ročníky a i přes nedostatek lidí se na tomto jejich přístupu příliš nemění.“

S tím souhlasí i Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Podle něj se sice situace zlepšuje, ale předsudky zaměstnavatelů přetrvávají. „Rozhodně neplatí, že být ženou s věkem nad padesát automaticky znamená horší vyhlídky na zaměstnání, ale na druhou stranu jsou pozice, kde panuje obecné klišé, že jsou doménou mladých lidí. Takové zkratkovité uvažování asi najdeme v marketingu, IT nebo strojařině,“ míní Halbrštát.

Je vám přes padesát? Nepodceňujte se

Podle psychologa u velké části lidí, kteří jsou ve věku nad padesát let, dochází v pracovní oblasti k poklesu jejich sebevědomí. Ve srovnání s mladšími pracovníky si přestávají věřit zejména v technických vědomostech či v práci s počítačem. Vnímají se jako pomalejší a méně výkonní a mají obavu, že nevydrží pracovat ve stresovém prostředí a že nebudou schopni odolávat zvyšujícímu se tlaku na výkon ze strany zaměstnavatele.

Obecně se dá říct, že s věkem klesá u lidí schopnost si zapamatovat a vybavit informace. Je to však tak markantní rozdíl? „Z psychologických testů umíme změřit, že inteligence skutečně klesá, ale poměrně pomalým tempem. Navíc rychlost je často nahrazována zkušeností a rozhledem. Proto u mnohých jedinců dochází spíše k tomu, že si nevěří a podceňují se. Mnohdy i pod vlivem zažitého stereotypu, že starší pracovníci jsou těžkopádné konzervy,“ říká psycholog Tomáš Morávek.

A co doporučuje, pokud je vám přes padesát a hledáte práci? Zkuste si uvědomit, jaké máte konkrétní dovednosti a přednosti na trhu práce. Co jste se naučili, co dokázali a v čem jste se celou pracovní kariéru rozvíjeli. Snažte se udržovat své myšlení a schopnost učení se novým věcem v kondici. Ideální je dávat si každoroční cíle něčemu novému se naučit. „V neposlední řadě si uvědomte, že jsou oblasti v práci, kde již sice nebudete nejrychlejší, ale velikou výhodou lidí nad padesát je schopnost nadhledu, disciplína a motivace uspět,“ shrnuje psycholog.

Ročník narození do životopisu uvádět nemusíte

Údaj o datu narození není v CV povinný a diskriminace z důvodu věku je protiprávní. „Ve většině případů postačí jméno, příjmení a adresa, takže by bylo diskriminačním opatřením, pokud by neuvedení data narození znamenalo vyřazení uchazečky o zaměstnání z výběrového řízení,“ říká advokátka Klára Valentová z poradenské skupiny Vilímková Dudák & Partners. Stejně tak jestliže svůj věk či datum narození v životopisu uvedete, nesmí být tato informace použita jako kritérium pro výběr vhodného kandidáta.

Může se hodit

Dotaz na věk by neměl padnout ani při pohovoru. „Pokud bude taková otázka položena, uchazečka není povinna odpovědět, respektive má právo se zeptat, proč tento údaj zaměstnavatel potřebuje, a pokud zaměstnavatel svůj požadavek patřičně neodůvodní, má právo odepřít takový údaj sdělit a nemůže být za to při výběrovém řízení znevýhodněna,“ upřesňuje advokátka.

Už jen inzerát typu: „Do svého mladého týmu hledáme nové posily“ nebo „Jste mladý, aktivní, máte rád výzvy?“ diskriminační je, jde však o takzvanou nepřímou diskriminaci. „Podle mnoha výzkumů patří diskriminace na základě věku či pohlaví mezi nejčastější formy diskriminace v pracovněprávních vztazích, ženy přitom bývají z důvodu věku diskriminovány více než muži. Nejčastější problém s přijetím do zaměstnání uvádějí především lidé ve věku 55-59 let,“ shrnuje Valentová. Obranou proti diskriminaci může být stížnost na příslušný inspektorát práce, který může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun.

I žena přes padesát má šanci

Ze zkušeností Úřadu práce ČR vyplývá, že mezi nejčastější překážky na cestě k získání zaměstnání u věkové skupiny 50+ patří nedostatečná znalost cizích jazyků a ovládání počítačové techniky. Na druhou stranu jsou tito uchazeči zodpovědní, velmi dobře spolupracují a mají reálné požadavky.

„Jejich zaměstnávání stále brání předsudky a obavy, že se starší ročníky hůře učí novým věcem a adaptují se na změny, jsou pomalejší a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem. Přitom jde často o lidi, kteří mají bohaté životní a profesní zkušenosti, mají odrostlé děti, a tudíž mohou věnovat své práci mnohem více času,“ tvrdí generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Dlouhodobý nedostatek lidí na trhu práce samozřejmě zaměstnavatele nutí ke změně, jde to však stále velice pomalu. „Pozorujeme větší ochotu mít věkově diverzifikované týmy třeba v logistických provozech, kde práce není vyloženě fyzicky náročná,“ říká Honsová. Dalšmi oblastmi, kde roste ochota nabírat starší ročníky, jsou velkoobchodní řetězce, řetězce s občerstvením, maloobchod a služby. Jednak samozřejmě kvůli nedostatku lidí, ale také kvůli zákazníkům, mezi kterými jsou lidé jakéhokoli věku.

„Firmy, které se začaly cíleně zaměřovat na lidi s věkem nad 50 let, jsou stále ještě třešničkou na dortu. Nicméně začínají se objevovat, protože si spočítaly, že je pro ně výhodnější najmout staršího člověka, který bude loajální a nehrozí u něj, že se po zaškolení, kdy do něj firma investuje, sebere a půjde o dům dál. Tvrdé znalosti lze doučit, povahu a přístup k práci těžko,“ uzavírá manažerka Randstad.

Zažili jste v práci diskriminaci z důvodu věku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 26. října 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 724
Ne 138
Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Bankéř: Díky spořivosti Čechů je v ekonomice vysoký přebytek peněz

Když v roce 2019 Radomír Lapčík oznámil, že Moravský Peněžní ústav získal bankovní licenci a stává se ryze českou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Covid zkomplikoval vztahy mezi kolegy v práci, ale poradili si

Small talky v kuchyňce, společné obědy nebo třeba návštěva fitness centra, to vše jsou činnosti, při nichž se kolegové...

Žen na IT pozicích přibývá jen pomalu. Covid to trochu změnil

Zastoupení žen je v odvětví IT zatím stále minimální. Ve společnosti totiž přetrvává úzus, že jde přece o čistě...

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Usnadní oslovování, potrápí při psaní. Jak na vysokoškolské tituly

Premium Ve formálním pracovním styku je doporučeno tituly používat. Někdy je to i výhodné, pokud si nevíte rady s tím, jak...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...