Práce bude letos víc, slibují personalisté. Kde je šance uspět

aktualizováno 
Firmy plánují letos otevřít více nových pozic než loni. Proto jsou personalisté při pohledu na trh práce mírně optimističtí. Kde mají uchazeči největší šanci uspět a jaké profese jsou teď nejžádanější?

Zaměstnavatelé budou na volná místa i nadále upřednostňovat kandidáty s praxí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zejména výrobní podniky, které zaměstnávají nejvíce lidí, se chystají nabírat nové zaměstnance. Stejně tak přibudou i volné pozice v logistice, vznikají totiž nová centra. Z administrativních pozic je nejvyšší potenciál v centrech sdílených služeb, hledají se také obchodníci. 

Lepší vyhlídky budou mít i uchazeči, kteří touží po práci v automobilovém průmyslu. A nárůst volných pracovních míst se odhaduje v oblasti informačních technologií. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisemVygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

"Optimismus zaměstnavatelů v oblasti náborů skutečně roste. Dokládá to nejenom náš nejnovější průzkum Manpower index trhu práce, ale i rostoucí index důvěry v ekonomiku, který sleduje Český statistický úřad," říká Jiří Halbrštát ze společnosti ManpowerGroup, která pravidelně čtyřikrát do roka dělá mezi zaměstnavateli průzkum situace. 

Zaměstnavatelé mají více zakázek a proto musí zaměstnávat více lidí. "K poklesu nezaměstnanosti bude docházet ale jen pozvolna. Konkurenční prostředí ve všech odvětví se v posledních letech totiž velmi vyhrotilo. Snižují se marže a většina společností musí hledat další úspory, což je po pěti těžkých letech velmi náročné," upozorňuje Jiří Halbrštát.  

Vyjmenovává konkrétní profese, po kterých zaměstnavatelé letos "skočí": "Firmy chtějí techniky jako například strojní inženýry, CNC obráběče, svářeče nebo nástrojaře. Je málo IT specialistů, lékařů, zdravotního personálu, učitelů řidičů nebo kuchařů."

Platy se zvýší jen minimálně

Dobré zprávy pro letošní rok potvrzuje i průzkum ČSOB mezi zhruba pěti stovkami malých a středních podniků. "Přibližně dvě třetiny firem uvedly, že plánují podnikání zachovat ve stávajícím rozsahu, 19 procent chce podnikání rozšířit a jen 10 procent omezit či úplně ukončit. V delším pohledu na budoucnost své firmy je 66 procent podnikatelů optimistických," komentuje výsledky Petr Manda z ČSOB. 

Praxe důležitější než diplom

  • Pro získání práce jsou mnohem důležitější zkušenosti, než tituly a vzdělání. Vyplynulo to z výsledků průzkumu společnosti Randstad mezi zaměstnanci. 
  • Platí to u uchazečů do 25 let, kteří to mají podle 74 % dotazovaných při hledání zaměstnání těžké. 
  • V obtížné situaci jsou též lidé ve věku nad 55 let. O jejich znevýhodněném postavení na trhu práce je přesvědčeno celých 97 % zaměstnanců.
  • Dvě třetiny pak považují za důležité, aby jejich firma nabírala mladé lidi. S přijímáním starších lidí už ale souhlasí jen třetina dotázaných. 

Většina dotazovaných malých a středních podniků nebude propouštět. "Svůj záměr rozdat výpovědi potvrdilo jen sedm procent firem. Naopak zvyšovat počty svých zaměstnanců plánuje dvojnásobný počet společností," říká Petr Manda. 

Polovina firem neočekává v tomto roce žádnou změnu ve výši mezd. Naopak zvyšovat mzdy nad predikovanou míru inflace se rozhodlo 15 procent společností.

Absolventi to mají těžké, chybí jim praxe

A kdo bude mít letos největší šanci najít si slušné zaměstnání? Podle odborníků z personální společnosti Adecco bude zájem hlavně o kvalifikované odborné pozice.

"Zaměstnavatelé budou i nadále upřednostňovat kandidáty s praxí, což je ovšem nepříjemná zpráva pro budoucí absolventy, kteří nemají možnost pracovat při studiu. Vítaní budou zaměstnanci, kteří jsou schopni v novém zaměstnání vytvářet přidanou hodnotu okamžitě po nástupu," říká Luboš Rejchrt z agentury Grafton. 

Ve službách pak podle něj mají velké šance uchazeči, kteří ovládají více cizích jazyků najednou. A hodně roste poptávka po němčině. "Tento jazyk ztratil u studentů na popularitě a nyní se to projevuje ve velkém nedostatku na pracovním trhu." 

Nejčtenější

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Další z rubriky

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Odbornice: Co prozradí e-maily a jak je psát chytře, abyste zapůsobili

Cristina Muntean

E-maily jsou mnohdy velmi zrádné. I když si myslíte, že jste v jejich psaní dokonalí borci, můžete si s nimi naopak...

Kvůli nízkému platu odešla ze zdravotnictví, teď má práci snů

Martina Tintěrová z advokátní kanceláře Dentons

Chtěla pečovat o zdraví pacientů, teď se stará o zaměstnance, což je podle slov talent manažerky advokátní kanceláře...

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Kurzy.cz Velikonoční nádivka patří mezi velikonoční recepty, které máme nejraději. Velikonoce v kuchyni jsou ve znamení zejména ...

Najdete na iDNES.cz