Tomáš Surka

Tomáš Surka | foto: archiv Tomáše Surky

KOMENTÁŘ: Jaký byl rok 2019 na trhu práce a co nás čeká v roce 2020

  • 2
Končící rok 2019 znamenal pro pracovníky další růst mezd, dotkl se zejména méně kvalifikovaných pozic. Přetrvávající nízká nezaměstnanost nutila firmy najímat pracovníky ze zahraničí. A co lze očekávat v příštích dvanácti měsících přibližuje v komentáři personalista Tomáš Surka ze společnosti JobConnector.

Celý letošní rok se v mnoha firmách nesl v duchu očekávání zpomalení hospodářského růstu. Ten se ke konci roku dostavil, ale na nezaměstnanost to zatím vliv nemělo.Meziroční srovnání nezaměstnanosti mezi třetími kvartály loňského a letošního roku ukazuje, že v roce 2019 byla nezaměstnanost i přes nižší výkon ekonomiky ještě o dvě desetinky procenta nižší než o rok dříve. To ale není žádné velké překvapení, protože na trhu práce se tyto vlivy projevují s určitou prodlevou.

Tomáš Surka

  • V oblasti lidských zdrojů působí od roku 2011.
  • Získal zkušenosti v mezinárodních personálních společnostech Devire, McROY, Synergie a Adecco.
  • Je partnerem společnosti JobConnector.

V právě končícím roce dále pokračoval nárůst mezd, zejména na méně kvalifikovaných pozicích. Velká část firem, které ještě v letech 2017 a 2018 nenabíraly cizince, letos s náborem zahraničních pracovníků začala. Nejčastěji sázejí na Ukrajince, jejich počet se v Česku pohybuje okolo 150 tisíc.

A jaký bude pracovní trh v roce 2020? Záleží na tom, jak moc evropskou ekonomiku ovlivní brexit, obchodní válka mezi USA a Čínou, napjaté vztahy s Ruskem nebo slabá ekonomická výkonnost některých zemí eurozóny. 

Jedná se o velmi podobné hrozby, jaké jsme tu měli už před rokem. A jelikož se ani jeden z těchto faktorů nepodařilo vyřešit, přenášíme si stejné nejistoty i do roku 2020. Navíc se připojují možné problémy s automobilovým průmyslem, který je v Evropské unii pod velkým tlakem stále se zpřísňujících požadavků ze strany ekologů, silně protlačované elektromobility a také ho mohou ohrozit cla ze strany USA.

Mzdy i v novém roce dále porostou, ale tempo jejich navyšování už se patrně zpomalí. V minulých letech totiž rostly rychleji než produktivita práce. A tento nesoulad nyní budou firmy potřebovat vyrovnat.

Personální oddělení si podle všeho ani v novém roce moc neoddechnou. Pokud ekonomika přibrzdí a na trhu práce se objeví propuštění lidé, bude to pro ostatní firmy znamenat signál k vlastním náborům. V posledních letech je totiž nedostatek lidských zdrojů nutil k tomu, aby brali téměř každého, kdo chce a může pracovat. Ne všichni lidé však ve firmách přesvědčili a jinde propuštění pracovníci je mohou rychle začít nahrazovat.

Bude také pokračovat velký hlad po lidech v oboru IT, obchodu a službách. Samostatnou kapitolou jsou nekvalifikované, a především pak kvalifikované manuální pozice ve výrobě, kterých je a bude velký nedostatek. S tím souvisí další pokračování trendu náboru pracovníků ze zahraničí.