Diskuse k článku

Trainee programy jsou šancí pro absolventy získat zajímavou praxi

Trainee programy jsou pro absolventy vysokých škol, kteří nemají žádnou praxi. Mladí pracovníci se jejich prostřednictvím seznámí s firemní kulturou a vyzkoušejí si práci v několika různých odděleních. Pokud se osvědčí, získají zajímavé pracovní místo na dobu neurčitou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Neumětel

On si taky dneska kdejaký Bc.

myslí, že sežral všechnu chytrost světa. Přitom bakalář je jen nedostudovaný vysokoškolák, který je líný si dodělat plné VŠ vzdělání. A mnohdy mají "vystudované" naprosto zcestné obory, takže se není čemu divit, že se hlásí na skladníky apod. Nikde jinde o ně nemají zájem.

.

PS. Jsem zvědavý, kolik potrefených hus s titulem Bc se ozve. :-))

0/0
29.9.2010 9:43

radim36

Bc nejsem.

Jen bych chtěl ty dnešní vysokoškoláky trochu omluvit. Na škole se pohybovali ve světě, kde všichni byli na zhruba stejné úrovni , když někdo něco řekl, každý věděl o co jde . A nejlepší byl ten, co věděl nejvíc.

A teď najednou se jako absolvent ocitnou ve světě, kde lidi, se kterými má spolupracovat a kteří o něm rozhodují, neví spoustu věcí z toho, co ví on. A tak se k nim automaticky chová podle soft skils získaného na vysoké  A tento soft skils ze školy jim velí získávat body v první řadě tím, že toho ví víc než ti druzí. Zatímco v soft skils praktického života kdesi v zaměstnání se získávají body v první řadě hotovou, správně udělanou prací. A vysokoškoláci se musí naučit, že ti, se kterými spolupracují,  ví toho kolem své práce tolik, že ji udělají podstatně rychleji a lépe než ten vysokoškolák bez zkušeností. 

Chce to už na škole vyučovat nějakou pracovní komunikaci mezi lidmi s rozdílnými znalostmi, aby absolventi minimálně aspoň pochopili., že tady může být problém.

0/0
29.9.2010 11:31

Lam0r

Re: On si taky dneska kdejaký Bc.

Já se hlásím. Asi jsem také líný vysokoškolák, jelikož jsem se navazující magisterské studium po Bc. rozhodnul studovat dálkově a raději jsem šel získat další zajímavou praxi, což je pro dnešní dobu vhodnější kombinace. Zaplatili mě ovšem jako vysokoškoláka, takže Bc. se rozhodně hodí. R^

0/0
29.9.2010 13:03

astar z ptáh

....

no, po přečtení celé diskuse dovolte reagovat... na místo skladníka ve střední firmě u Brna, přišlo cca 100 životospisů- 5 měsíců zpátky...cca třetina Vš, zbytek sš a vyučení, těch bylo taky dost... požadavek vš na plat byl od 20 tisíc... jinak ten zbytek měl rozptyl od 10-20... firma nabízela 15...  co nutí člověka s vš k tomu,aby se hlásil na pozici, kde stačí  mít učnák a papíry na ještěrku.. nevím... a ještě jedna věc z praxe.. dneska firmy na technické výrobní pozice berou středoškoláky, vš diplom v tichosti odmítají... víte proč?? nejde o peníze, ale technik sš  většinou nekecá a dělá svoji práci, je ochoten chodit na přesčasy a to i v sobotu, stačí mu střední plat... vš technik je hrozně chyrej,  bere tuto pozici jako  přestupnou metu a chce se hlavně ukázat, že tomu jako dost rozumí, většinou vymýšlí jak všechno zdokonalit a na přesčas ho člověk nedostane, protože má svoji hrdost.. neříkam, že všichni, ale 90% ano..vše z vlastní praxe mistra z výrobní firmy o 250 zaměstnancích.

0/0
28.9.2010 21:09

MissKim

Re: ....

ano máte pravdu.. bohužel.. znám taky jednoho vysokoškoláka (upozorňuji bakaláře), který dělá známé v práci naprosto peklo. Je sice ředitelkou, ale nyní lituje, že ho přijala. Právě kvůli tomu "rozumu", který během těžkých studií pobral. Všechno ví, všemu rozumí.. Samozřejmě, že se mu chystá výpověď.. Je to smutné, to, co se dnes děje na trhu, a ještě víc smutno je mi, když patřím mezi těch 10% vysokoškoláků, ale všichni se mnou jednají, jako bych byla mezi těmi Vámi zmíněnými 90ti. Co můžu dělat, když opravdu zjišťuji, jak málo inteligentních a schopných lidí tu v ČR je, těch co mají před jménem zkratku.

0/0
28.9.2010 21:15

astar z ptáh

Re: ....

ano, to je bohužel degenerace vš školství.... nepopírám, že některým lidem, některým oborům to může zajistit dobrou práci a prestiž... ale tak to bylo dříve... vš lidi měli před 10 lety naprosto jinou prestiž a pověst, než dneska.. taky se přijímali výlučně na takové pozice, kde byli zapotřebí a kde mohli ukázat svůj um.... přijmout vš člověka na skladníka, to mi přijde dost ujeté.. i to, že se člověk vš hlásí na pozi vyučeného... pak nechápu, na co 6 a více let studoval.. to nemá svoji hrdost, nebo je tak neschopnej, nebo má ten titul je na to, že to tatínek a maminka chtěli a jeho to vůbec nebavilo... nevím...

0/0
28.9.2010 21:28

MissKim

Re: ....

no, ono je to třeba tím, že poslední dva roky je míst málo. Taky jsem zkoušela hlásit se na pozice pro SŠ, ale opravdu to bylo zbytečný..Třeba v Praze, místa tu jsou, ale konkurence je obrovská /cca 150/ lidí na jedno místo. Potom je tu hodně privilegovaná VŠE a každý přece nemůže mít ekonomku nebo ČVUT, která taky hodně vede.

0/0
28.9.2010 21:36

astar z ptáh

Re: ....

je to možné, nevím, jak v Praze, ale v okolí Brna je to taky mazec... za prvé, je tu hromada študáků, kteří se sem stahují z Olomouce (nevím proč, maj tam svoji univerzitu a z Ostravy a hlavně ze Slovenska),  a většina z nich chce v Brně zůstat, protože si myslí, že se tu budou mít lepe než tam, odkud jsou... typicky- Havířov, Ostrava a okolí, Olomouc a okolí, Břeclavsko a hlavnš Slovensko... nechápu, proč je u nás to školství pořád zadarmo... proč tihle lidi neplatí školné...  v čr je 400 000 lidí bez práce a my si tu trpíme slováky studující vš.... a zadara...

0/0
28.9.2010 21:43

astar z ptáh

Re: ....

a za další.. firmy nic nenutí tvořit nová mista... raději se domluví se stávajícími lidmi a jdou na přesčasy... zaměstnanci si rádi přivydělají a vy ušetříte spoustu peněz...protože dneska je pracovní místo sakra drahé.. ale to jsem psal já i kolega níže..

0/0
28.9.2010 21:47

radim36

Re: ....

" firmy nic nenutí tvořit nová mista... raději se domluví se stávajícími lidmi a jdou na přesčasy..."

Tak za to poděkujte našim odborářům a našim oranžovým a červeným. Že udělali takový Zákoník Práce, jaký udělali. Tihleti lidi vidí jen ty svoje fleky, na kterých sedí na firmách na smlouvu na  dobu neurčitou a tak ty svoje fleky chrání, co to jen dá. A taky nedopustí, aby zaměstnavatelé mohli lidi snadno najmout na potřebnou dobu a až je nepotřebují, zase je snadno propustit.  práce vlastních zaměstnanců přes čas je tak pro ně výhodnější, i přes přesčasový příplatek než na totéž někoho na přechodnou dobu najmout.

Teď se to snad povede obejít usnadněním  polovičních a všelijakých jiných alternativních úvazků, v poslední době je z toho hit. Pokud odboráři nezačnou kvůli tomu řvát a stávkovat a nepovede se jim to zarazit.

0/0
28.9.2010 23:37

MissKim

Re: ....

mluvíte mi z duše!! Tohle mi taky štve.. do Prahy se zase sjíždí lidi ze západu, a chtějí tu pracovat (na každém pohovoru minimálně jeden mimopražák). No a Brno je druhé největší město.. takže proč ne. No, jsem na to zvědavá, ale doufám, že to proroctví jednoho angličana o ztracené generaci absolventů není pravda :-P

0/0
28.9.2010 21:49

astar z ptáh

Re: ....

občas na pohovorech se dost divím s kolegy, jak je možné, že určití lidé moho mít titul... dobré reference, zájem o práci, dobré chování a jednání s lidmi je dneska daleko vác, než vš titul... ale chápu, lidi si myslí, že jim vš titul zajistí prestižní místo a že s ebudou mít líp.. mohu uvéct příběhy několika svých vš spolžáků, kteří si to taky mysleli, ale bohužel dopadli tvrdě na zem.. skutečně výborné zaměstnání dostane jen pár lidí, kteří se na to mnohdy dost nadřou, po škole jste spíš nicka, která musí všem tvrdě ukázat, že něco v hlavě má... dnešní vš vzdělání a vůbec celá vš koncepce je naprosto špatná, čr nemá na to, aby důstojně všechny tyto lidi uživila a firmy nemají na to, aby vš důstojně zaplatili.... existuji i vyjímky, to ano... ale je i dost takových, kteří nemohou o dobrou práci zavadit a pak jsou dost překvapení, že je nikde nechtějí...

0/0
28.9.2010 21:17

radim36

Re: ....

To já, když jsem kdysi přišel přímo ze školy do projekce jednoho velkého podniku, tak ti nejstarší, tak od 50 let, začínali na dělnických místech jako učni na dílně a potom se přes přirozenou inteligenci a příslušná podniková školení dostali na tuto práci. Ti mladší, tak od 35 do 50 let, měli obvykle nějako střední průmyslovku či jinou střední školu a potom šli do práce. No a ti mladší měli obvykle vysokou školu. Inteligencí, rozhledem v oboru a výkonem v práci jsme na tom byli všichni zhruba stejně, vůbec to nezáviselo na tom, kdo měl jakou skolu. Přirozeně, že toto místo, práce podnikového projektanta, dneska by to jmenovalo asi nějak jako manažer investic a rekonstrukcí provozu toho a toho firmy  bylo poněkud náročné na příslušný soft skils, nový člověk se mu učil několik let, než bylo v takové práci jasné, co v něm je. Pokud tam tak dlouho vydržel, bylo to docela náročné zaměstnání na stresy. Bylo nás tam jednu dobu až 60 lidí.

0/0
28.9.2010 23:48

radim36

Re: ....

A tak jsem si hned na prvním zaměstnání na vlastní kůži ověřil, že škola není všechno.

I když dneska je jiná doba, dneska s největší pravděpodobností by takhle staří proti absolventům měli velký problém v současných nových technologiích, které by nejspíš  nezvládali.

0/0
28.9.2010 23:53

halalik

hmm

Ve firmě máme taky pár trainee. Ale obávám se, že v dnešní situaci nejspíš smlouvy na dobu neurčitou nedostanou. Tak maximálně 2 roky.

0/0
28.9.2010 21:02

astar z ptáh

Re: hmm

v dnešní době se přijímají lidi jen jako agenturní, se smlouvou na rok max... když je dobrej, dostane smlouvu na neurčito... když ne, je odvolán.. tak to prostě je.. dneska nikdo neví co bude za pul roku, natož za rok..a jakmile dáte někomu smlouvu na n eurčito, tak s eho po zkušebce bez odstupného zbavíte jen velmi težko..

0/0
28.9.2010 21:10

astar z ptáh

Re: hmm

ono pokud se jedná o jednoho člověka, tak o nic nejde, pokud máte jako firma stovku a více lidí a nemáte pro deset, dvacet práci, protože je útlum výroby, pak je to dost velký problém.. navíc, pokud dáte někomu plat 30 hrubého, tak pro vás to jsou náklady 45 tisíc, plus energie,pronájmy, odvody atd atd... navíc, nejste charita a člověka zaměstnáváte za účelem zisku pro podnik... takže vám musí alespon 60-70 tisíc vydělat, abyste mu mohl dát 30 hrubého..to jen naše vláda si jaksi myslí, že podniky si vytvoří pracovní místa sami... každého bych povinně nahnal na pár let do fabriky, aby měli představu, jak to vlastně v továrně chodí...

0/0
28.9.2010 21:33

astar z ptáh

Re: hmm

každého z vlády a parlamentu... stačí, když se podíváte, kolik z nich vlastně po škole pracovalo a kolik z nich sedí už leta v parlamentu..

0/0
28.9.2010 21:34

radim36

Re: hmm

A jak byste si představoval, že by kromě snížení odvodů a daní nebo zjednodušení některé administrace vláda ve vytváření pracovních míst pomohla?

Spustu z toho blokují odboráři a zbytek je problém zmírnit kvůli krizi. Snad jedině nějak vylepšit a usnadnit alternativní pracovní závazky. Aby mohli být zaměstnáni lidi, co jim kvůli něčemu nevyhovuje klasický pracovní plný osmihodinový úvazek.

0/0
29.9.2010 0:04

radim36

Trainee programy se navíc dají

považovat za nějaký náhradní mechanismus výběru těch schopnějších vysokoškoláků. Ve výběrovém školství byli vysokoškoláci v podstatě vybraní už vysokými školami, ti horší prostě nestačili a nakonec zůstali jako středoškoláci, maximálně s nějakou náhradní odbornou nástavbou. Takže na nějaké tehdejší místo s vysokoškolskou kvalifikací satčilo vzít někoho  s vysokoškolským diplomem, jen s tou správnou specializací.

Dneska jsou všichni absolventi a mají navlas stejné vysokoškolské diplomy. personalisté a firmy tak musí zavádět všelijaké dodatečné výběrové procesy, aby odlišili nadprůměr, průměr a případně podprůměr. Na kterých se živí spousta personalistů a které firmy přicházejí dost draho.

0/0
28.9.2010 16:32

Bob-an

Re: Trainee programy se navíc dají

No tak trainee program jako proces vyberu talentu by byl dost drahy :-D

0/0
28.9.2010 19:27

xxjhx

Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

Dnešní úroveň průměrných absolventů VŠ v ČR je taková, jaká byla úroveň absolventů průměrných SŠ před 20.lety. Tehdy se ukázalo, že naši průměrní absolventi SŠ jsou na tom úrovní lépe, než průměrní absolventi VŠ v USA, naši absolventi SŠ toho věděli více.

Na VŠ nám jeden docent říkal, že ještě v 90.letech znamenal VŠ diplom určitou jistotu, že dotyčný nositel většinou něco vědet z vystudovaného oboru bude. Dnes už to neplatí.

Co se týče trhu práce, dnešní VŠ vytlačují SŠ, protože práci pro SŠ dělá VŠ. Tak to je. Je otázkou, jestli není mrhání prostředky, aby pak VŠ dělal práci, na kterou stačí SŠ a pak by stát mohl pro ty opravdu nadané vytvořit lepší podmínky pro studum, než mrhat málo prostředky pro kvantum průměrných. Současný systém VŠ, kdy jde o příspěvky státu na mnohdy dementa je spíše zbytečné házení perel sviním.

   

0/0
28.9.2010 16:17

MissKim

Re: Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

To slovo na d... bych být vámi nepoužívala. VŠ není jen o teorii, studenti se tam učí rozvíjet své myšlení, získají přehled o určité problematice, naučí se (ti někteří) učit. A to je dobré i do života. To se studenti na střední nenaučí.

0/0
28.9.2010 20:13

halalik

Re: Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

To jsou kecy. Po 10 letech praxe se rozdíly mezi VŠ a SŠ prakticky stírají!

Já si dovoluji tvrdit, že VŠ znamená jako prospěch proti SŠ tak pouhých 20%. Zbytek 80% je obecně vyšší intelekt a inteligenční schopnosti jedince. Je statisticky zřejmé, že absolvent VŠ v tomto víc exceluje. Ale nenechte se mýlit, není to kvůli tomu, že absolvoval VŠ, jen zkrátka je naturelem mezi tou intelegentnější sortou populace. Ale to by byl i bez VŠ.

Já mám taky VŠ, a dokáži si zcela bez problému představit, že bych stávající práci zastal i kdybych skončil jen na SŠ vzdělání (pro upřesnění - jsem na pracovní pozici, kde tabulkově pouze SŠ nepadá v úvahu).

0/0
28.9.2010 20:58

MissKim

Re: Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

no já Vám to neberu.. možná máte i pravdu u části populace. Já jsem za VŠ ráda, protože mi právě pomohla v tom rozhledu a naučila něco nového. I když v dnešní době bych byla raději za školu střední s pětiletou praxí. Nečekala jsem, co se stane se školstvím za těch pár let.

0/0
28.9.2010 21:10

astar z ptáh

Re: Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

tabulkově dneska bez vš nemůžete dělat ani popeláře... nic proti  nim... a o tom to je.. kdyby byly tabulky jak před 15 lety, tak je 80 % vš nez zaměstnání, protože by je prostě nikde nevzali.. teoreticky, protože zase by chyběli středoškoláci.. vyšší intelekt a inteligenci lze vidět každou chvíli v tramvaji a ve městě, kdy se vožralí študáci vrací na koleje.. dneska jdete do banky a každá druhá za přepážkou je alespon BC... kamarádka má 2 vš a dělá ve firmě, která obchoduje s topením a sanitou sekretářku- taková ta Jindro- zavolej do xy , že to tu potřebujem zítra, Jindro, kde jsou ti co jeli do Kuřimi, už se vrátili atd.... a je ráda, že tam za 14 čistého může makat...

0/0
28.9.2010 21:40

radim36

Re: Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

To, že se studenti učí rozvíjet své myšlení, získají přehled o nějaké problematice, naučí se učit, to  platí o každé škole, kde jsou dobří kantoři , kteří toho studujícícho dokáží pro něco zapálit. Dřív tohle záviselo na tom, jak velkou měla škola nebo příslušný profesor knihovnu, logicky byly v obrovské výhodě vysoké školy. Dnes v době internetu to neplatí, kdokoliv může získat přístup prakticky k čemukoliv, jenom když je na vysoké, tak o něco snadněji.

Co se týká praxe, dneska ve většině oborů podle mně snaživý středoškolák, který hledá nové poznatky v oboru a učí se, předežene už za takových 5 let vysokoškoláka, který tohle nedělá. A ten vysokoškolák pokud nic nedělá a nedoučuje se novinky z oboru, po takových 10 letech jeho diplom nemá prakticky žádnou cenu, protože jeho vědomosti jsou beznadějně zastaralé.

0/0
29.9.2010 0:14

xxjhx

Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

Dnešní úroveň průměrných absolventů VŠ v ČR je taková, jaká byla úroveň absolventů průměrných SŠ před 20.lety. Tehdy se ukázalo, že naši průměrní absolventi SŠ jsou na tom úrovní lépe, než průměrní absolventi VŠ v USA, naši absolventi SŠ toho věděli více.

Na VŠ nám jeden docent říkal, že ještě v 90.letech znamenal VŠ diplom určitou jistotu, že dotyčný nositel většinou něco vědet z vystudovaného oboru bude. Dnes už to neplatí.

Co se týče trhu práce, dnešní VŠ vytlačují SŠ, protože práci pro SŠ dělá VŠ. Tak to je. Je otázkou, jestli není mrhání prostředky, aby pak VŠ dělal práci, na kterou stačí SŠ a pak by stát mohl pro ty opravdu nadané vytvořit lepší podmínky pro studum, než mrhat málo prostředky pro kvantum průměrných. Současný systém VŠ, kdy jde o příspěvky státu na mnohdy dementa je spíše zbytečné házení perel sviním.

   

0/0
28.9.2010 14:49

radim36

Re: Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

Určitě je to mrhání prostředky.  Dříve člověk udělal za státní peníze základní školu a potom se porozhlídl, kde do vzdálenosti 30 minut autobusem od rodičů je jaká střední škola. Našel si třeba průmyslovku při nějaké firmě a tak zase s podporou státu studoval 4 roky.  Pak šel do práce, kromě vojny, přirozeně. Pokud dělal na střední technické kreslení, nastoupil třeba do konstrukce a stal se konstruktérem. pokud dělal něco jiného, nastoupil někde jako nějaký technik či obecně do kanceláře . Dnešním názvoslovím nastoupil na místa nižšího manažmentu. Pokud dále studoval a zdokonaloval se, postupoval výš až někde do vrcholového manažmentu, pokud nedělal nic, dostal jednou, dvakrát přidáno a vydržel na tom fleku klidně až do důchodu. Přesně tohle, až na dnešní snadnou změnu pracovních míst mají před sebou horší vysokoškoláci. Rozdíl je jen v tom, že tihle dnešní vysokoškoláci mají navíc na státní příspěvky náročnou vysokou školu.

0/0
28.9.2010 15:39

R.Jan.

Re: Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

Je to absurdita, která ovšem pochází z toho, že se školy chovají elitářsky a platí pro ně styl "myslím to akademicky".

Mnohem lepší je méně náročné jenže zajímavější studium, v průběhu kterého si člověk najde to, kam chce směřovat, a to dotáhne do mistrovského konce, baví ho to a přenese si to do praxe. České školy trvaly na spoustě učení včetně spousty zbytečnéch znalostí a zajímavé věci si nechávaly až na konec, a jen pro několik jedinců, kteří tu nudnou a ubíjející počáteční fázi zvládli, takže teď mají spoustu horších studentů, kterým už ani o nic pořádného nejde.

0/0
28.9.2010 16:27

radim36

Re: Abych shrnul pravdu o VŠ absolventech

To, co píšete, zajišťovaly dřív hlavně střední školy. Průmyslovka u nějaké fabriky učila hlavně to, co v té fabrice bylo. Studenti tak chodili během studia do té fabriky na praxi a jako absolventi pak většinou automaticky do té fabriky. Zemědělská střední škola třeba tady na severní Moravě brala letem světem třeba vinařství nebo ovocnářství nebo pěstování slunečnice, protože to tady není a naopak to, co tady je, brali podrobně. Stejně tak všechny ostatní střední školy , kromě gymnázií, v regionu vychovávaly odborníky právě pro tento konkrétní region. A vysoké školy učily všechny akademicky, univerzálně, aby mohli jít do kteréhokoliv regionu případně i do zahraničí. Jenže dnes střední školy, co vychovávají regionální odborníky, vesměs skončily nebo se snaží dělat univerzální odborníky. Takže chybí ti regionální, specializovaní na konkrétní region. To se snaží dnes nahradit vysoké školy, ale moc jim to nejde, protože svou podstatou musí vychovávat univerzální akademické odborníky

0/0
28.9.2010 17:22

MrViki

Big4

Pokud můžu doporučit, tak pro kariéru než trainee program je lepší zkusit alespoň na rok práci v auditorské firmě velké čtyřky. Ty zkušenosti, které tam za rok získáte, mají cenu 5 let v jiných firmách. Poznáte co chcete a co nechcete dělat a ještě si během toho roku dost vyděláte.

0/0
28.9.2010 13:08

xxjhx

Re: Big4

To jo, ale zase tam se asi jen tak někdo nedostane. Ale souhlasím, člověk toho hodně zakusí a má potom přehled..Takže klika pro toho, kdo se tam dostane.

0/0
28.9.2010 13:14

phaneuf

Re: Big4

no jasne. pan auditor byl na prvnim skoleni a ted tu bulikuje tyhle HR lakadla auditorskych firem. Jinak prace auditora neni zadna vyhra, nudna prace do vecera, cestovani a bydleni na hotelich, velmi malo osobniho volna a ten plat ziskas i jinde i vetsi.

0/0
28.9.2010 17:40

MrViki

Re: Big4

Pane já si tam odkroutil 4 roky a dnes už jsem jinde.

0/0
28.9.2010 19:36

Klika od blazince

Re: Big4

audit je strasna nuda Rv

0/0
28.9.2010 19:01

MrViki

Re: Big4

Asi jako jakákoliv jiná práce. Mě to extrémně bavilo.

0/0
28.9.2010 19:36

eso-v-rukavu-rymr

Re: Big4

v jedne z firem big4 jsem to dotahnul na senior konzultanta. pri zpetnem pohledu to byla nejvetsi ztrata casu v mem zivote. tedy pokud se nechcete zivit lestenim prdu (pokud delate v poradenske divizi) nebo nejnudnejsi praci na svete (audit). pokud chcete delat skutecnou praci, neco skutecneho se naucit (tim nemyslim kydat tuny powerpointovych prezentaci) a nebo delat neco opravdu uzitecneho velke ctyrce a poradenskym firmam se vyhnete obloukem.

0/0
28.9.2010 19:12

MrViki

Re: Big4

Poradenství jste popsal dobře, s popisem auditu zásadně nesouhlasím.

0/0
28.9.2010 19:38

Vlada_07

Re: Big4

Sice hrubě a drsně řečeno, ale je to přesný obraz.

0/0
28.9.2010 21:56

Radez.

Re: Big4

Kdyby to tam bylo tak skvělý, jak píšeš, tak by tolik lidí otamtuď každej rok neutíkalo. A každej rok by se tolik novejch nenabíralo. Nebo big 4 slouží jen k tomu, abych si měl za rok co napsat do životopisu?

0/0
28.9.2010 19:40

MrViki

Re: Big4

Kde píšu, že to tam je skvělé? Napsal jsem, že tam za rok získáte spoustu pracovních zkušeností. Ta práce tam je samozřejmě náročná jak odborne tak lidsky, ale odměnou je luxusní plat, spousta zkušeností a dobrý zápis do CV.

0/0
28.9.2010 19:47

Radez.

Re: Big4

OK, můj príspěvek byl mimo. Můžeš tedy říct přibližně kolik lidí tam odchází po roce? Co mi říkal jeden člověk, co pracuje v jedné z big4, tak že až 50, což se mi zdá jako strašně velký číslo, v porovnání s tím, jak náročný výběrový testy se tam dělají. Z toho předpokládám, že by tam mohli vybrat lidi, kteří pro tu firmu budou chtít chcipnout :-).

0/0
28.9.2010 22:46

MrViki

Re: Big4

Po prvním roce tak 30% odejde, většinou za klidnější a stejně placenou prací.

0/0
29.9.2010 7:46

Vlada_07

Re: Big4

No ani bych neřekl. Já to vidím z jiné stránky. Ve firmě při auditu tyto čertvé asistety vyučujeme a ještě za to platíme.  Asistent po jednom roce neumí zhola nic, leda tak odškrtat saldo .. a na to nepotřebuji VŠ, to mi stačí pět obecných.  

0/0
28.9.2010 21:55

MrViki

Re: Big4

Asi jak který asistent. Se mnou nastupovala spousta lidí, kteří již rok dva zkušeností měli a za první rok se toho naučili hrozně moc. Úplně nové asistenty si možná klient trošku "vodí", ale po roce už se začínají role pomalu obracet...

0/0
29.9.2010 7:44

xxjhx

Trainee a assesment centra

"Trainee-hejlové" se mnohdy vybírají prostřednictvím assesment center.

Co jsem slyšel, tak to není žádná výhra, vezmou x-lidí ze kterých si po roce vyberou a zbytek tradá (smlouva je na dobu určitou ve většině případů). Takže po roce můžete říci že jste prošli během roku všechna oddělení, ale nic jste se pořádně nenaučili a začínáte o znova.

Já se kdysi z recese přihlásil do tohoto programu u Eo.n-u, ale nakonec jsem do toho nešel, přišlo mi to moc se zavazovat u někoho, kde se člověku nemusí líbit a taky jistota, že si flek udržíte...

Razím názor, že hledejte práci klidně i měsíce za pobytu na pracáku, ale je třeba si dobře vybrat v rámci nabízených možností a nuespěchat to. Jedno z podstatných kritérií je smlouva na neurčito, jinak nezájem, nevěřte kecům, že za 1 rok Vám to automaticky dají na neurčito, já naletěl v první práci a po roce letěl, přišel synovec šéfa na můj flek.. Smlouva na neurčito, nebo nic, není příjemné vyletět týden před vypršením roční smlouvy

0/0
28.9.2010 11:42

Lam0r

Re: Trainee a assesment centra

Přesně tak. R^ Pro mě to také bylo primární kritérium, ještě společně s výší platu a renomé firmy. Počkal jsem si měsíc na pracáku, než jsem našel a nelituju. Assesment centra jsou taky pěkná komedie, do toho bych nešel. Rv Co mám známé, tak někteří byli po škole ochotní podepsat smlouvu na dobu určitou 6 měsíců s 20tis hrubého platem, v Praze. Pak se divili, když je po půl roce vylili, že jsou tam kde byli a to si ještě ten půl rok museli půjčovat peníze od rodiču, aby to v Praze utáhnuli. Těšili se, jak jim konečně brzy přidají a bude lépe a místo toho jim neprodloužili smlouvu. :-) Docela nedůstojné pro člověka s VŠ.

0/0
28.9.2010 12:54

xxjhx

Re: Trainee a assesment centra

Trošku je to smutné, že firmy i jak se zdá zvučných jmen, mohou "vydrbat" takto s absolventy, dle zkušeností mnohých. Vydrbat s někým, kdo začíná na trhu práce a má určité představy a je "neposkvrněn" a chce být někde platným a k užitku může znamenat velké zklamání, za blbost se pyká, ale u nezkušeného mi to přijde celkem nefér a smutné, ale to je život..No dostat  smlouvu za tebou uvedených podmínek, tak to už o něčem o firmě vypovídá..Navíc, když člověk nemám ani zázemí v místě pracoviště.

No já do Prahy za ty ceny bydlení, to bych tedy váhal, už jen ty ceny bydlení, když mám v místě bydliště kér a do práce mohu jezdit na kole..

 

0/0
28.9.2010 13:12

lukas-koudy

IAESTE

Pro studenty technických škol zajišťuje IAESTE trainee programy všude možně po světě, zdokonalíte se v jazyce, pozbáte nové lidi a naučíte se zajímavým dovednostem. Jeden kolega dělal např. v Canonu v Japonsku atd..

Koukněte se na IAESTE.cz , kde je více informací

BTW. poznámka pro autory článku, tohle je věc, která Vám tam hodně chyběla s pozdravem Lukáš Koudela IAESTE ČVUT

0/0
28.9.2010 10:52

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že stát stále přispívá až 2000 Kč/rok na stavební spoření?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz