Zatímco Václav František Červený (na snímku) založil rodinné impérium na výrobu...

Zatímco Václav František Červený (na snímku) založil rodinné impérium na výrobu hudebních nástrojů, jeho pravnučka Soňa Červená se stala slavnou operní pěvkyní. | foto: archiv MF DNES

Jeho nástroje znají po celém světě. Firma funguje už skoro dvě století

  • 0
Ušlechtilé žestě vyrobené v královéhradecké firmě Červený používaly snad všechny filharmonie a vojenské kutálky v monarchii. Proslulost vynálezce, muzikanta a továrníka Václava Františka Červeného dosáhla do New Yorku, Paříže, Moskvy i Londýna.

Schopný podnikatel Václav F. Červený se těšil úcty zdejších vlastenců, jeho hruď zdobily i řády od korunovaných hlav. Když do Hradce přijel císař František Josef I., velmi stál o osobní setkání a s Červeným jednal jako se sobě rovným. A když Richard Wagner hledal nástroj, který by zahrál temné „es“ v úvodu šestnáctihodinové fresky Prsten Nibelungův i řev draka z Rýna, připsal do partitury „tuba Cerveny“.

Červený vynalezl čtyřiadvacet nástrojů, vyráběl bicí nástroje a zvony, z němčiny přeložil a napsal dodnes používané hudební názvosloví.

Václav František Červený se narodil v Dubči roku 1819. Jeho hudební nadání rozeznal a pěstoval osvícený kantor. Po otcově smrti rodina zchudla, teprve na přímluvu učitele a faráře poslala matka Václava do učení k nástrojářskému mistru Johannu Adamovi Bauerovi v Praze.

Po bitvě 1866 „vyzbrojil“ 66 vojenských orchestrů

Václav po vyučení nechtěl svému mistru překážet a zvolil si - na radu zkušených - Hradec Králové. Tehdejší pevnost měla velkou posádku a dvě vojenské hudby, biskupství i řadu škol. Bylo mu třiadvacet let, když si na Velkém náměstí čp. 26 najal čtyři místnosti, kde vyráběl a opravoval hudební nástroje.

Profil rodiny Červených

  • Václav František Červený (27. září 1819 Dubeč - 19. ledna 1896 Hradec Králové) jeden z nejvýznamnějších českých výrobců hudebních nástrojů, vynálezce a mecenáš.
  • Jiří Červený (14. srpna 1887 Hradec Králové - 6. května 1962 Praha), právník, kabaretiér, humorista, spisovatel a hudební skladatel. V roce 1909 založil kabaret Červená sedma, v letech 1918 - 1922 byl jeho ředitelem.
  • Soňa Červená (9. září 1925 Praha), světoznámá česká herečka a operní pěvkyně, mezzosopranistka a altistka. Kromě jiného i autorka knih Stýskání zakázáno, Můj Václav a Stýskání zažehnáno.

Začínal s jedním mistrem, tovaryšem, klempířem, zámečníkem a učedníkem. V roce 1843 se oženil s Josefou Šípkovou a novomanželé se přestěhovali na Kavčí plácek do domu č. 119. Červený dům později koupil, zřídil v něm dílny, strojům zavedl parní pohon.

V roce 1859 měl podnik 80 zaměstnanců a vyráběl 390 nástrojů za rok, později už Červený zaměstnával přes 100 lidí. Jen pro příklad: po masakru na Chlumu v roce 1866 během roku „vyzbrojil“ na šestašedesát vojenských orchestrů.

Vedle výroby vynalézal: prvním dechovým nástrojem, jenž v roce 1844 získal císařské privilegium pro výrobu, byla horna „cornon“ pro jízdní čety uzpůsobená pro pohodlné držení v sedle.

K dalším vynálezům patří pozoun „contrabas“, transpozitér čili strojivo pro změnu tónů, zvukoroh, pětiklapkový baryton s jemným koncertním zvukem, altový zpěvoroh, armádní trubka harcovka, armádní baspozoun, který používaly ruské, americké i španělské vojenské kapely i orchestr Národního divadla, altová polnice, hasičská povelka „burcovka“, carský „Kaiserbaryton“ či císařský bas, kontrabas a carský tenor.

Díky Červenému v Hradci stojí Klicperovo divadlo

Hudební nadání měl také Václavův bratr František, který roku 1848 s Vojtou Náprstkem v Praze stavěl barikády a pak zmizel před c.k. policií přes Hradec do Ameriky. Později tak Václav získal šéfa své americké filiálky.

Konstruktér nepodceňoval reklamu a účastnil se světových výstav v Londýně, Paříži, Mnichově, Vídni, Barceloně, Moskvě i Chicagu. Na nich se často setkával s úhlavním konkurentem Adolphem Saxem, prameny uvádějí, že často došlo k přímé roztržce, oba totiž byli adepty na první ceny.

Jan Neruda o svém příteli napsal: „Červený vynalézá pořád něco. Je v tom jakás tvrdošíjnost, která se ostatně jeví také v tom, že netrpí a nestrpí, aby byl vedle něho někdo lepší.“

Vynálezce měl rád divadelníky, jeho přítelem byl i Václav Kliment Klicpera. Proto podal v březnu roku 1877 Jednotě divadelních ochotníků návrh, aby „započali střádat kapitál“ k výstavbě nového důstojného stánku. Ke sbírce vyzval měšťany, radní požádal, aby zdarma poskytli pozemek. A tak má díky Červenému Hradec Králové Klicperovo divadlo.

V roce 1885 se továrník stáhl z veřejného života i funkcí a o jedenáct let později, 19. ledna 1896 v sedmasedmdesáti letech zemřel.

Tajemství slavných rodin

Po roce 1948 připadlla továrna státnímu podniku Amati Kraslice. V roce 1973 se z Malého náměstí přestěhovala na Slezské předměstí, po privatitaci v 90. letech lze logo „V. F. Červený a synové“ najít u firmy Amati Denak, která je přímým pokračovatelem.

Továrník doufal, že některý z jeho synů ponese slávu jména dál. Paradoxně to byla černá ovce rodiny, Bohumil, který sotva dokončil reálku. Jeho synem byl totiž další hradecký rodák, právník a kabaretiér Jiří Červený, zakladatel kabaretu Červená Sedma a otec světově proslulé komorní pěvkyně a herečky Soni Červené. Ta svému pradědečkovi věnovala knihu Můj Václav.

Když Soňa Červená v roce 2004 v hradeckém Klicperově divadle hostovala v Dürrenmattově dramatu Návštěva staré dámy, vzala město za své. Říkala, že Hradec je její malá pevnost.

„Tady vznikl rod Červených. Můj pradědeček byl velký vlastenec, stýkal se s Klicperou, Pospíšilem, Nerudou, Vojtou Náprstkem. Alois Jirásek o něm píše ve svých pamětech. Byl jmenován čestným občanem města, byl spoluzakladatelem Sokola, předsedou hradeckého spolku divadelních ochotníků a zasloužil se svým vlivem, nasazením a také penězi o výstavbu Klicperova divadla. Chápete, jak mi je, když vstoupím do tohoto divadla,“ vyznala se tehdy Soňa Červená, která často navštěvuje pouchovský hřbitov, kde je hrobka rodu Červených.