Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a Lukáš Medek je vystudovaný právník. Dnes jsou všichni tři společníky firmy Šufan, která vyrábí ořechová másla i další dobroty.
Zleva Matěj Zavoral, Lukáš Medek , Marek Dyntera

Zleva Matěj Zavoral, Lukáš Medek , Marek Dyntera | foto: Šufan

Vaše společnost se původně jmenovala Šufánek, dnes Šufan. Logicky mi z toho vyplývá, že firma roste. Ale domnívala jsem se, že vyrábíte kuchyňské potřeby. Taky si nejsem jistá, zda výrazu šufan rozumí i ti, kteří nejsou z Hané.
Marek: Za názvem Šufan nehledejte žádný hluboký příběh, prostě nás to slovo zaujalo. Název firmy přece nemusí korespondovat s tím, co firma dělá a není nutné mu hned porozumět. Právě tato nečekaná spojitost třeba může vzbudit zvědavost. A přejmenovali jsme se kvůli podobnosti s alkoholovou značkou Žufánek.
Matěj: Ostatně Rohlík také neprodává jen rohlíky.

Za každým začátkem firmy ale příběh je. Jaký byl ten váš?
Matěj: Poprvé jsme se s ořechovými másly setkali za oceánem. Po návratu do Čech jsme jejich intenzivní a zároveň jemnou chuť nemohli dostat z hlavy. Při procházení uličkou supermarketu mě napadlo, že bych nějaké ořechové máslo přinesl domů manželce, ale v nabídce nebylo nic, co by se dalo srovnat s tím, co jsme ochutnali v zahraničí.

Svět oříškových másel z Olomouce ladí také výživová specialistka

Takže jste začali vyrábět sami. Jak se vyrábí ořechové máslo?
Marek:
Byla to metoda pokus, omyl. Tehdy ani nebylo od koho se učit. Věděli jsme, jak má správné ořechové máslo chutnat a pustili jsme se do výroby doslova po hlavě. První výsledky podle toho taky tak vypadaly. Postupně jsme ale recepturu a procesy vyladili a nyní jsme na naše másla opravdu pyšní.
Lukáš: V jednoduchosti je síla. Prostě vezmeme pečlivě vybrané ořechy, ty upražíme a pak dojemna umeleme. Vyrábíme i varianty s čokoládou, kdy ještě přidáme naši čokoládu, kterou si sami vyrábíme přímo z kakaových bobů. Ale pak už nic víc. Do našich másel nepřidáváme cukr, umělá sladidla ani žádné umělé náhražky.

Ověřovali jste si, jestli bude o váš výrobek zájem?
Matěj: Průzkum trhu jsme nedělali, věřili jsme, že kvalitní produkt na trhu uspěje a že lidé si k našim výrobkům cestu najdou. Co se inspirace týče, tu jsme hledali v zahraničí.

Virus byl impulzem k vývoji novinek, říkají výrobci ořechových másel

O podnikání v potravinářství jste toho ale moc nevěděli.
Marek: To máte pravdu, ale od začátku jsme věděli, že chceme dělat věci poctivě a vybudovat značku, které budou lidé moci věřit. To bylo pro nás nejdůležitější.

Museli jste mít schválení výrobku pro prodej, jaký byl váš boj s byrokracií, předpisy a povoleními?
Matěj: Museli jsme vyřešit veškerá nutná povolení a jiné náležitosti. Možná jsme jen měli štěstí, ale musím říct, že napříč všemi úřady jsme se setkali jen s lidmi, kteří nám chtěli pomoci, byli extrémně vstřícní a vlastně jsme v nich měli oporu, než že by pro nás byli jakoukoli přítěží.

A jaký je boj mezi třemi společníky firmy?
Lukáš: Každý z nás se ve firmě stará o jinou věc. Matěj má na starosti kvalitu surovin, Marek výrobu a já obchod a produktové portfolio. Všem nám jde o to stejné, proto žádný boj mezi třemi společníky není. Kdybychom se zabývali interním bojem a hádali se, tak se nesoustředíme na to hlavní, a to je přinášet skvělé výrobky a služby pro naše zákazníky. Je potřeba zahodit ego, neutápět se v diskusích a makat.

Začínali jste máslo mixovat doma na jednom stroji...
Marek: První máslo vznikalo v malé skromné výrobničce. Dnes máme moderní výrobu, ale zachovali jsme tradiční řemeslné postupy. Všechno dělají lidé, kterým na produktu záleží. My máme možnost na vše dohlížet a díky tomu můžeme garantovat nejvyšší kvalitu. Másla, čokolády, granoly, všechno vyrábíme ve stejné budově, kde máme kanceláře.

Lukáš Medek (*1993)

Pochází z Hané, konkrétně ze Smržic u Prostějova. Po dokončení právnické fakulty na Univerzitě Karlově se rozhodl místo právní kariéry naplno věnovat kariéře v potravinářství a vstoupil rovnou do Šufanu. Lukáš je ženatý, má jedno dítě a druhé je na cestě. Ve volném čase se věnuje cvičení a zdravému životnímu stylu.

Matěj Zavoral (*1989)

Vyrůstal ve východních Čechách, v Pardubicích, dnes žije se svou rodinou ve Slatinicích. Vystudoval hotelovou školu a několik let pracoval v zahraničí, než se vrátil domů a pustil se do podnikání. Matěj je ženatý a má tři děti. Jeho vášní je hokej.

Marek Dyntera (*1984)

Pochází také z východních Čech, ale dnes s partnerkou Jančou a jejich třemi dětmi bydlí v Kroměříži. Už více než deset let jsou spolu a tvoří pevný pár. Marek vystudoval automechanika a pracoval v lese i jako servisní technik, než se vydal na zkušenou do zahraničí. Jeho velkým koníčkem je cyklistika.

Byla v době vašich začátků na českém trhu nějaká konkurence? A dnes? Jak se vaše výrobky liší?
Matěj: Konkurence v době našeho vzniku před 10 lety vlastně skoro neexistovala. S rostoucí oblibou se postupně na trhu objevilo mnoho nových značek. My jsme od samého začátku sázeli na čisté složení. Oproti ostatním řešíme i kvalitu a původ samotné suroviny. Není totiž ořech jako ořech a jeho kvalita se výrazně podepíše na chuti. To nejjednodušší, co můžete udělat, je dát do výrobků plno cukru, který překryje ořechovou chuť. To jde ale proti našemu přesvědčení. My nehledáme zkratky na úkor poctivosti.

Kolik máte zaměstnanců, kolik zákazníků?
Lukáš: Kolem Šufanu se nyní točí přibližně 30 lidí. Kolik máme přesně zákazníků je těžké říct, protože se naše výrobky prodávají i v mnoha zdravých výživách, kavárnách a podobně. A jejich počet momentálně raketově roste, což nás velmi těší.

Co dalšího vás na podnikání těší, nebo naopak, co vám dělá největší vrásky na čele?
Lukáš: Nejvíce nás těší, když vidíme, že si stále více lidí cení kvality a hledá výrobky, za kterými stojí opravdová práce. Zároveň nás ale mrzí, že mnozí lidé nevěnují dostatečnou pozornost tomu, co jedí. Přáli bychom si, aby si uvědomovali, jak důležité je vybírat si potraviny s rozmyslem a kupovali poctivé a zdravé výrobky, zvlášť v dnešní době plné cukru a umělých přísad ve složení.

Matěj snil o pekárně v Kanadě, Marek měl práci ve strojírenství, Lukáš mohl být soudcem nebo úspěšným advokátem. Nelitujete, že jste se vrhli na máslo?
Lukáš: Ani na okamžik! Všichni jsme našli cestu, která nás naplňuje. Každý z nás přináší své dřívější zkušenosti a dává do firmy to nejlepší. Matějova láska k pečení, Markova technická preciznost i moje právní minulost nám pomáhají tvořit něco, co nám dává smysl a co nás opravdu baví.

Jste na trhu deset let. Je důvod k oslavě?
Marek: Rozhodně je co slavit! Deset let je krásná doba, během které jsme vyrostli nejen jako firma, ale i jako tým. Velmi si vážíme toho, co jsme společně vybudovali, a jsme vděční všem, kteří s námi tuto cestu sdílejí. Bez jejich podpory by to nebylo možné.

Test arašídového másla: Pokušení plné bílkovin v obležení tuků

Jak vypadají vaše tržby?
Lukáš: Naše tržby se každoročně zvedají. Loni jsme dosáhli obratu necelých 60 milionů korun a letos to číslo bude zase o něco vyšší.

A co vaše plány do budoucna?
Matěj: Neustále pracujeme na nových výrobcích. Plánujeme například velmi očekávané ořechy v čokoládě. Novinek do konce roku bude mnohem více, ale to se budete muset nechat překvapit.
Lukáš: Našim cílem nemůže být nic jiného než to, že budou naše výrobky téměř ve všech domácnostech v Česku a brzo snad i v zahraničí.
Matěj: Obecně chceme, aby si čím dál více lidí nacházelo cestu k našim poctivým výrobkům a měli je opravdu rádi. Tak jednoduchý náš cíl je.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním úroků na spořicích a termínovaných účtech. Některé bankovní domy však drží úročení...

8. října 2024

Nebezpečí zvané „groupthink“ narůstá. Oč jde a jak ho rozpoznat

Stalo se vám, že jste vedli tým, ve kterém vládly velmi dobré vztahy, ale členové se při jednání týmu zdráhali vyjádřit své odlišné názory? Nebo jste na schůzi uvažovali o tom, zda vystoupit, a...

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chci pochopit sklářské řemeslo. Podnikatel zachránil firmu s dvousetletou historií

Hned po škole začal pracovat v rodinné stavební firmě, začínal od píky, dnes působí v jejím vedení. Když se dozvěděl, že nejstarší česká sklárna je před krachem, končí provoz a propustí všechny...

12. října 2024

Šéf nás nutí vyřídit si živnostenský list, jinak nám dá výpověď. Jak se bránit?

Premium

Práce na IČ se může zdát výhodnější, co se týká odměny. Na druhé straně zaměstnance chrání zákoník práce. Jaké jsou zásadní rozdíly a výhody či nevýhody obou forem spolupráce? Nejen na dotaz čtenáře...

9. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třetí pilíř penzijního pojištění mění svou tvář. Jaká je současná nabídka?

Penzijní spoření je na trhu už tři desetiletí. V čase se ale produkt notně proměnil. Penzijní připojištění vystřídalo doplňkové penzijní spoření. I to však postupně zastaralo a zákonodárci...

9. října 2024,  aktualizováno  13:23

KVÍZ: Vylovte si svůj elektropoklad. Co víte o třídění a recyklaci domácích spotřebičů?

Prostřednictvím sběrných míst vybral český kolektivní systém Elektrowin v loňském roce 64 tisíc tun vysloužilých elektrozařízení. Fungující spotřebiče pomohly potřebným, nefunkční jsou určeny k...

vydáno 13. října 2024

Chci pochopit sklářské řemeslo. Podnikatel zachránil firmu s dvousetletou historií

Hned po škole začal pracovat v rodinné stavební firmě, začínal od píky, dnes působí v jejím vedení. Když se dozvěděl, že nejstarší česká sklárna je před krachem, končí provoz a propustí všechny...

12. října 2024

Poradna: Manžel podnikal a teď zemřel. Jak řešit daňové přiznání?

Zemřel jí letos manžel, zůstaly po něm dvě nezletilé děti a firma s jeho úmrtím musela ukončit činnost. Do podobné situace se dostává řada pozůstalých. Mají přitom povinnost vyřešit za zemřelého...

11. října 2024

Firmy freelancery chtějí. Ale jen některé a pro vybrané činnosti

Nemá danou pracovní dobu ani žádného šéfa, práci si může dělat kdy chce a kde chce. Prostě má volnost. Takovou představu má o freelancerech stále mnoho lidí. Jenže tak snadné to při práci na volné...

11. října 2024

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...