Absolventi chtějí pracovat v Googlu, ČEZ a v KPMG

aktualizováno 
Nejžádanějším zaměstnavatelem mezi studenty je společnost Google, následovaná společnostmi ČEZ a KPMG. Vyplynulo to ze studentského průzkumu The Most Desired Company, který mezi studenty na vysokých školách uspořádala organizace AIESEC.

Google je podle studentů nejžádanějším zaměstnavatelem roku. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V první desítce podniků, kde chtějí mladí lidé nejraději pracovat, se dále umístily společnosti Škoda Auto, Ernst & Young, Deloitte, IMB, Komerční banka, PricewaterhouseCoopers a ČSOB. Výsledky průzkumu získala iDNES.cz s předstihem před slavnostním vyhlášením soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku 2013, které proběhne 20. června v podvečer.

Co vítězné firmy nabízejí?

Google - nabízí možnost pracovat při studiu, tzv. internship, který respektuje časovou náročnost studia. "Je důležité být samostatný, vynalézavý a umět pracovat v týmu s dalšími lidmi, přijímat zpětnou vazbu. Velkou váhu má i to, jestli se adepti zajímají o svět kolem sebe, jsou aktivní v neziskovkách nebo se věnuje vlastnímu rozvoji či zajímavým koníčkům," říká Michal Zachar z českého Googlu.

ČEZ - nabízí pracovní příležitosti prakticky ve všech regionech. Má atraktivní finanční odměny a benefity, nabízí práci s nejnovějšími technologiemi. Ideálním uchazečem je především absolvent technického oboru, nejlépe elektrotechnické, strojní nebo jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty s nadšením pro energetiku.

KPMG - své zaměstnance vzdělávají a rozvíjejí, posílají na zahraniční stáže, nabízejí možnost kariérního růstu a nadstandardní odměňování. Nástupní plat nových asistentů přesahuje třicet tisíc korun měsíčně a doplňuje ho široká nabídka zaměstnaneckých výhod. Šanci mají především absolventi vysokých škol převážně s ekonomickým zaměřením.

"Jsme potěšeni vítězstvím. Výsledek studentského hodnocení reflektuje popularitu Googlu mezi českými uživateli, a také naše neformální "barevná" kultura, součástí které je i pověstná péče o zaměstnance. Kromě toho je známé, kolik studentů už v Googlu uspělo a pracuje buď v české pobočce, nebo v zahraničí, je to už 90 lidí," říká Michal Zachar, marketingový manažer českého Googlu a dodává: "Zároveň má na náš úspěch vliv i neustále rostoucí odvětví internetu a technologií, které jsou právě studentům velmi blízké."

V průzkumu studenti odpovídali mimo jiné na otázky týkající se jejich představ o budoucím zaměstnavateli, kritérií, podle kterých si jej vybírají, zaměstnaneckých výhod, které očekávají, ochoty stěhovat se za prací. Prozradili i jakou výši nástupního platu očekávají.

Do zahraničí se stěhovat chtějí, po republice ne

Z letošních výsledků vyplývá, že tři čtvrtiny studentů jsou ochotny se stěhovat za prací kamkoliv po Evropě i na světě, ovšem při práci v Čechách se jim měnit region působení příliš nechce. To je ochotná jen osmina z dotázaných.

"Pro zvýšení své konkurenceschopnosti na trhu práce se studenti snaží najít si práci už při studiu, učí se jazyky, snaží se hlásit na zahraniční školy nebo brigády. Čtvrtina se domnívá, že jejich šanci na trhu zvýší i účast ve firemních trainee programech," říká Adam Foks ze studentské organizace AIESEC.

Doplňuje, že studenti průměrně očekávají nástupní plat ve výši 21 790 korun. Nejvyšší požadavky mají studenti technických oborů, nejméně nároční na výši nástupního platu jsou studenti humanitních oborů. Loni si studenti představovali nástupní plat něco málo přes 22 tisíc korun.

Vzdělávání jak nejžádanější benefit

V otázce zaměstnaneckých výhod dávají studenti přednost těm nefinančním. "Na prvním místě nejžádanějších benefitů uvádějí možnost dalšího vzdělávání, osobnostního rozvoje a kariérního postupu. Líbil by se jim také týden dovolené navíc. Očekávají také tradiční stravenky a kvalitní vybavení IT technologiemi. Zajímavé je, že více jak tři čtvrtiny studentů by preferovaly flexibilní pracovní dobu na úkor pevně dané," přibližuje výsledky průzkumu Markéta Main, partnerka společnosti Nextum, která průzkum zpracovává.

Nejžádanější zaměstnavatelé absolventů a studentů v roce 2013
Nejžádanější firmy celkemNejžádanější firmy podle absolventů technických oborůNejžádanější firmy podle absolventů ekonomických oborů
GoogleGoogleKPMG
ČEZČEZGoogle
KPMGIBMČEZ
Škoda AutoŠkoda AutoErnst & Young
Ernst & YoungMicrosoftDeloitte
DeloitteBoschPwC
IBMRed HatŠkoda Auto
Komerční bankaMcKinsey & Co.ČSOB
PwCČeská spořitelnaKomerční banka
ČSOBVlastní firmaL´Oreal
Zdroj: AIESEC

Může se hodit

Vyberte si z nabídky volných pracovních pozic na jobDNES.cz

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Při výběru svého budoucího zaměstnavatele v drtivé většině studenti zohledňují možnost postupovat v kariérním žebříčku, pracovat na užitečné a smysluplné práci. Láká je také prostředí mezinárodní firmy.

"Při výběru konkrétní profese mají studenti největší zájem o pozice v marketingu a PR, řízení lidských zdrojů, v prodeji, financích a poradenství," dodává Markéta Main.

Oproti loňskému roku se snížila doba, po kterou studenti očekávají, že budou působit ve svém prvním zaměstnání. V loňském roce uváděli v průměru 4,2 roky, letos už jen 3,1 roku.

Při hledání informací o svém budoucím působišti více jak z poloviny studenti využívají webové stánky firem, obecně internet, reference od přátel a známých a webové portály pracovních příležitostí, čtvrtina pak veletrhy pracovních příležitostí.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Nájemníci jí zdevastovali byt. Lituje, že občas nepřišla na kontrolu

ilustrační snímek

Paní Monika pronajala byt mladému páru. Vypadali slušně, byli sympatičtí, oba měli dobrou práci. Přesto jí během dvou...

Sousedi si stěžují, že můj pes štěká. Může mi někdo chov psa zakázat?

Ilustrační snímek

Majitel zvířete nejspíš řekne, že mu jeho mazlíček působí jen samou radost. Stejný názor ale nemusí mít soused, kterého...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Jak umí s láskou na pracovišti zatočit zaměstnavatel. Hrozí výpověď?

Ilustrační foto

On firmě šéfuje, ona zastává na témže pracovišti funkci hlavní účetní. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to nebyli...

Další z rubriky

Bolesti zad mu vnukly nápad. Věří, že jeho byznys má velkou budoucnost

„Ekoloběžky jsou jiné v tom, že je na nich dotyčný v přirozené poloze, navíc si...

Dlouhodobé problémy s páteří přivedly dnes třicetiletého Michala Hlístu k zajímavému byznysu. Protože pochází z Beskyd,...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Životní šance z pracáku: Bývalá referentka dnes šéfuje padesáti lidem

Martina Böhmová, ředitelka pobočky Stavebniny DEK v pražských Stodůlkách

Profesní život manažerky Martiny Böhmové přináší dvě dobré zprávy. Kariéru lze dělat, i když s tím začnete později, než...

Invalidní důchody, aneb na jaké dotazy nejčastěji odpovídají odborníci ČSSZ

Invalidní důchody, aneb na jaké dotazy nejčastěji odpovídají odborníci ČSSZ

Kurzy.cz Úraz či vážná nemoc mohou bolestně zasáhnout do života. Změna zdravotního stavu může mít kromě jiného citelný dopad na ...

Advantage Consulting, s.r.o.
NABÍDKÁŘ - CENOVÉ KALKULACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz