Absolventi chtějí pracovat v Googlu, ČEZ a v KPMG

aktualizováno 
Nejžádanějším zaměstnavatelem mezi studenty je společnost Google, následovaná společnostmi ČEZ a KPMG. Vyplynulo to ze studentského průzkumu The Most Desired Company, který mezi studenty na vysokých školách uspořádala organizace AIESEC.

Google je podle studentů nejžádanějším zaměstnavatelem roku. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V první desítce podniků, kde chtějí mladí lidé nejraději pracovat, se dále umístily společnosti Škoda Auto, Ernst & Young, Deloitte, IMB, Komerční banka, PricewaterhouseCoopers a ČSOB. Výsledky průzkumu získala iDNES.cz s předstihem před slavnostním vyhlášením soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku 2013, které proběhne 20. června v podvečer.

Co vítězné firmy nabízejí?

Google - nabízí možnost pracovat při studiu, tzv. internship, který respektuje časovou náročnost studia. "Je důležité být samostatný, vynalézavý a umět pracovat v týmu s dalšími lidmi, přijímat zpětnou vazbu. Velkou váhu má i to, jestli se adepti zajímají o svět kolem sebe, jsou aktivní v neziskovkách nebo se věnuje vlastnímu rozvoji či zajímavým koníčkům," říká Michal Zachar z českého Googlu.

ČEZ - nabízí pracovní příležitosti prakticky ve všech regionech. Má atraktivní finanční odměny a benefity, nabízí práci s nejnovějšími technologiemi. Ideálním uchazečem je především absolvent technického oboru, nejlépe elektrotechnické, strojní nebo jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty s nadšením pro energetiku.

KPMG - své zaměstnance vzdělávají a rozvíjejí, posílají na zahraniční stáže, nabízejí možnost kariérního růstu a nadstandardní odměňování. Nástupní plat nových asistentů přesahuje třicet tisíc korun měsíčně a doplňuje ho široká nabídka zaměstnaneckých výhod. Šanci mají především absolventi vysokých škol převážně s ekonomickým zaměřením.

"Jsme potěšeni vítězstvím. Výsledek studentského hodnocení reflektuje popularitu Googlu mezi českými uživateli, a také naše neformální "barevná" kultura, součástí které je i pověstná péče o zaměstnance. Kromě toho je známé, kolik studentů už v Googlu uspělo a pracuje buď v české pobočce, nebo v zahraničí, je to už 90 lidí," říká Michal Zachar, marketingový manažer českého Googlu a dodává: "Zároveň má na náš úspěch vliv i neustále rostoucí odvětví internetu a technologií, které jsou právě studentům velmi blízké."

V průzkumu studenti odpovídali mimo jiné na otázky týkající se jejich představ o budoucím zaměstnavateli, kritérií, podle kterých si jej vybírají, zaměstnaneckých výhod, které očekávají, ochoty stěhovat se za prací. Prozradili i jakou výši nástupního platu očekávají.

Do zahraničí se stěhovat chtějí, po republice ne

Z letošních výsledků vyplývá, že tři čtvrtiny studentů jsou ochotny se stěhovat za prací kamkoliv po Evropě i na světě, ovšem při práci v Čechách se jim měnit region působení příliš nechce. To je ochotná jen osmina z dotázaných.

"Pro zvýšení své konkurenceschopnosti na trhu práce se studenti snaží najít si práci už při studiu, učí se jazyky, snaží se hlásit na zahraniční školy nebo brigády. Čtvrtina se domnívá, že jejich šanci na trhu zvýší i účast ve firemních trainee programech," říká Adam Foks ze studentské organizace AIESEC.

Doplňuje, že studenti průměrně očekávají nástupní plat ve výši 21 790 korun. Nejvyšší požadavky mají studenti technických oborů, nejméně nároční na výši nástupního platu jsou studenti humanitních oborů. Loni si studenti představovali nástupní plat něco málo přes 22 tisíc korun.

Vzdělávání jak nejžádanější benefit

V otázce zaměstnaneckých výhod dávají studenti přednost těm nefinančním. "Na prvním místě nejžádanějších benefitů uvádějí možnost dalšího vzdělávání, osobnostního rozvoje a kariérního postupu. Líbil by se jim také týden dovolené navíc. Očekávají také tradiční stravenky a kvalitní vybavení IT technologiemi. Zajímavé je, že více jak tři čtvrtiny studentů by preferovaly flexibilní pracovní dobu na úkor pevně dané," přibližuje výsledky průzkumu Markéta Main, partnerka společnosti Nextum, která průzkum zpracovává.

Nejžádanější zaměstnavatelé absolventů a studentů v roce 2013
Nejžádanější firmy celkemNejžádanější firmy podle absolventů technických oborůNejžádanější firmy podle absolventů ekonomických oborů
GoogleGoogleKPMG
ČEZČEZGoogle
KPMGIBMČEZ
Škoda AutoŠkoda AutoErnst & Young
Ernst & YoungMicrosoftDeloitte
DeloitteBoschPwC
IBMRed HatŠkoda Auto
Komerční bankaMcKinsey & Co.ČSOB
PwCČeská spořitelnaKomerční banka
ČSOBVlastní firmaL´Oreal
Zdroj: AIESEC

Může se hodit

Vyberte si z nabídky volných pracovních pozic na jobDNES.cz

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Při výběru svého budoucího zaměstnavatele v drtivé většině studenti zohledňují možnost postupovat v kariérním žebříčku, pracovat na užitečné a smysluplné práci. Láká je také prostředí mezinárodní firmy.

"Při výběru konkrétní profese mají studenti největší zájem o pozice v marketingu a PR, řízení lidských zdrojů, v prodeji, financích a poradenství," dodává Markéta Main.

Oproti loňskému roku se snížila doba, po kterou studenti očekávají, že budou působit ve svém prvním zaměstnání. V loňském roce uváděli v průměru 4,2 roky, letos už jen 3,1 roku.

Při hledání informací o svém budoucím působišti více jak z poloviny studenti využívají webové stánky firem, obecně internet, reference od přátel a známých a webové portály pracovních příležitostí, čtvrtina pak veletrhy pracovních příležitostí.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Čím zabodujete v nové práci a co vám naopak může zkazit reputaci

Nastoupit do nové práce je vždy zásadní životní krok. Zvlášť pro mladé lidi, kteří ukončí školu. Kdo během studií...

Delší oběd, jóga nebo psycholog? Firmy řeší, jak zaměstnance zbavit stresu

Začíná to plíživě. Sem tam si člověk přečte článek o „módním“ syndromu vyhoření nebo desatero, jak si rozvrhnout práci....

V jakých šatech do práce? Stylistka radí, jak vybírat a mít styl

Zdravotníci, policisté nebo průvodčí ve vlaku to mají jednodušší, v práci nosí uniformy. My ostatní se musíme každé...

Najdete na iDNES.cz