Stres v práci může vést až k sebevraždě

aktualizováno 
Právní odpovědnost za sebevraždu zaměstnance podnik nenese. A to i přesto, že k ní vedly špatné podmínky na pracovišti. Morální odpovědnost však na zaměstnavateli zůstává, slabším jedincům může pomoci psychologickým programem, který poskytne zdarma.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Že stres a neshody na pracovišti mohou vést až k sebevraždě, potvrzují dva nedávné případy - ve francouzské společnosti France Télécom si za rok a půl vzalo život třiadvacet lidí. V tchajwanské firmě Foxconn spáchalo od začátku roku sebevraždu sedm lidí.

Nůž a pád ze střechy

Technik z francouzského Troyes se před svými spolupracovníky během schůzky vedení bodl nožem, a to údajně kvůli tomu, že mu bylo sděleno, že jeho pozice je zrušena. Dělník z Foxconnu zase skočil ze střechy ubytovny, protože už nezvládl pracovní tempo. I další případy svědčily o přílišném stresu a pracovním tlaku. Zůstaly totiž dopisy na rozloučenou.

Ve France Télécomu si někteří zaměstnanci dokonce stěžovali na to, že se musí ptát vedoucího, pokud chtějí jít na toaletu, nebo dávat písemné vysvětlení, když přijdou pozdě do práce. Nelíbila se jim ani špatná komunikace s vedením a přehlížení problémů.

Aby vedení předešlo dalšímu pokračování série sebevražd, rozhodlo se využít právě speciálního programu, ve kterém mají zaměstnanci zdarma k dispozici psychologickou pomoc.

Společnost Foxconn se rozhodla krizovou situaci řešit trochu jinak - zvýšila mzdy a zaměstnanci musí podepsat prohlášení, že se nezabijí.

Ačkoli jsou někdy pracovní podmínky otřesné, za sebevraždu zaměstnance nese vedení podniku možná morální, ale rozhodně ne právní vinu. "Sebevraždu spáchanou na pracovišti nelze zpravidla brát jako pracovní úraz," vysvětluje advokátka kanceláře Ambruz & Dark Klára Valentová.

Ten je definován jako poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, ke kterým došlo nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v souvislosti s ním. "K sebevraždě ale většinou dochází z vůle člověka, nikoli z důvodu krátkodobého působení nepříznivých vlivů, tedy například kvůli déle trvající duševní poruše," dodává Klára Valentová.

Jak tvrdí psychologové, sebevraždy na pracovišti v sobě mají něco výjimečného - je to forma protestu, ke kterému dochází na veřejném místě. Je tedy zřejmé, že práce není pro lidi jen zdrojem příjmů, ale že má v životě větší význam.

Sebevražd je víc tam, kde je vyšší nezaměstnanost

Podle Českého statistického úřadu spáchá v České republice sebevraždu kolem 1 300 lidí ročně, většinou jsou to muži.

Nejčastější je takzvaná emocionální sebevražda, kterou člověk spáchá v případě neúspěchu, prohry, zklamání - tedy z důvodů, mezi něž patří i problémy v zaměstnání nebo ztráta práce. Člověk se chce tím, že si takový čin naplánuje, zbavit problému, jejž není schopen řešit, nebo si to alespoň myslí.

Poměrně vysoké procento sebevražd je v těch okresech a krajích, kde je tradičně i velká nezaměstnanost. Nejméně sebevražd páchají vysokoškoláci. Ti patří také mezi skupiny obyvatel, které nejsou nezaměstnaností tolik ohroženy. Nezaměstnanost s sebou totiž přináší významné omezení běžných sociálních vztahů, stejně jako intenzivnější pocit osamocenosti a nespokojenosti.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

V letním období ulevte zaměstnancům, vzkazují odborníci

ilustrační snímek

Letní dovolené jsou v plném proudu. Toto období nebývá pro firmy ani pro samotné zaměstnance úplně jednoduché. Jak...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Na pracovním trhu chybí tisíce lidí vybavených dobrou angličtinou

ilustrační snímek

Poptávka po jazykově vybavených lidech na pracovním trhu neustále roste. Angličtina je základem, ale už zdaleka...

Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než 6 let. Na vině jsou centrální banky

Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než 6 let. Na vině jsou centrální banky

Kurzy.cz Zlato dnes krátce po půlnoci středoevropského času zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň za posledních více než šest let....

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBNÍHO ÚSEKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz