Stravné při tuzemské a zahraniční cestě se liší

  • 3
Na poskytování stravného vpřípadě domácí i zahraniční pracovní cesty mají zaměstnanci nárok, který by jim zaměstnavatel neměl upírat.

Jsou-li však vysláni na pracovní cestu a zaměstnavatel jim poskytne stravné, nemůže jim potom poskytnout i příspěvek na stravování, pokud si jej chce zařadit mezi daňově uznatelné výdaje. Při řádné evidenci poskytování příspěvku na stravování by měl pak zaměstnavatel odlišit od odpracovaných dní ty, kdy byl zaměstnanec na pracovní cestě.

Stravné se uděluje odlišným způsobem při tuzemské a zahraniční cestě. V prvním případě se dává podle délky pracovní cesty. Pro každou časovou skupinu je stanoveno zákonné rozmezí, ve kterém může zaměstnavatel stravné poskytnout. Rozmezí každoročně upravuje vyhláškou ministerstvo práce a sociálních věci. Pásma je možné vyjádřit nejjednodušeji tabulkou:

Délka pracovní                    Rozmezí
cesty v hodinách:      stravného v Kč:
5-12..................................... 58-70
Nad 12­18............................. 88-107
Nad 18 ...............................139-166

O tom, v jaké výši bude zaměstnanci stravné přiznáno, rozhoduje zaměstnavatel předtím, než jej vyšle na pracovní cestu, a to formou jednorázového rozhodnutí, nebo výši stravného určí vnitřním předpisem. Lze ji rovněž sjednat v pracovní nebo v kolektivní smlouvě. Pokud na pracovní cestě zabezpečí zaměstnavatel zaměstnanci plně bezplatné stravování, stravné mu už nebude poskytovat. Když mu jej zajistí částečně, zkrátí zaměstnanci stravné v rozsahu 20 až 40 procent za každé bezplatně poskytnuté jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře.

Míru krácení musí zaměstnavatel oznámit zaměstnanci před nástupem na pracovní cestu. Pokud tak neučiní, stravné se nekrátí. Míra krácení stravného může být stanovena stejnými způsoby, jako jsem uvedl výše u stanovení stravného. Při zahraniční pracovní cestě se poskytuje stravné na podobných principech. Jeho výše se odvíjí od základní sazby, kterou pro každou zemi stanoví vyhláškou ministerstvo financí.

Náleží zaměstnanci jen v případě, že zahraniční pracovní cesta trvala déle než jednu hodinu. Pokud trvala pracovní cesta jednu až 12 hodin, vypočte se výše stravného tak, že se základní sazba stravného vydělí 24 a vynásobí počtem hodin strávených v zahraničí. Pokud pracovní cesta trvala déle než 12 hodin, poskytne se stravné v základní výši a nekrátí se. Mimoto může zaměstnavatel v případě zahraniční pracovní cesty poskytnout i kapesné ve výši 40 procent stravného.