Vyhazov kvůli Facebooku? Klidně

aktualizováno 
Vulgární fotka, nemístné narážky, text plný chyb. Jedno zaváhání na sociální síti a slibná pracovní nabídka může být passé. Jak správně pečovat o svou digitální stopu?
Sociální sítě a internet mohou být velice užitečné při hledání práce. Ilustrační snímek

Sociální sítě a internet mohou být velice užitečné při hledání práce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Váš životopis už nejsou jen dvě stránky napsané ve wordu, už to není pouze fiktivní obraz, se kterým musí personalisté pracovat. Vaším životopisem je váš on-line život: vše, co je o vás dohledatelné, co lajkujete, sdílíte, tweetujete, co nahráváte na Facebook, kde vás označují přátelé. Všechny tyto informace webové vyhledávače zaznamenávají.

Fakta

Jeden člověk z deseti přišel o práci kvůli fotce či komentáři na sociální síti. Zjistila to poslední studie prováděná v Číně, Indii, Nigérii, Brazílii, USA a Velké Británii na šesti tisících dotazovaných.

Potenciálním zaměstnavatelům pak stačí zadat vaše jméno a příjmení do Googlu nebo Seznamu a mají věrný obraz vaší osobnosti.

Je to perfektní cesta, jak zjistit, zda to, co jste napsali do CV, nebo tvrdili na pohovoru, alespoň trochu odpovídá vaší běžné aktivitě na webu.

Co na srdci, to na síti? Ne!

Facebook, Twitter nebo internet obecně nejsou hospoda, abyste tam mohli zveřejňovat všechny své názory. Cokoli se tam objeví v souvislosti s vámi, může někdo nepovolaný vidět a použít proti vám.

A buďte si jistí, že se vždycky najde někdo, kdo si udělá screenshot vašeho přešlapu. V běžném životě také neříkáte všem, co si myslíte nebo co vás napadne. Proč byste to tedy měli dělat na Facebooku? Že to tam vidí jen kamarádi? Tak to už dlouho neplatí.

Přitom mnoha případům by se dalo předejít, kdyby uživatelé sociálních sítí věděli, jak sdílet určitý obsah jen s danou skupinou lidí, která jej má vidět. 

"Můj bývalý šéf byl pjeknej blbec"

O pracovní místo, na které se hlásíte, vás mohou připravit například signály, že užíváte zakázané drogy. Mezi ty sice alkohol nepatří, ale desítky fotek z diskotéky vám body rozhodně nepřidají. A třeba fotografie, na níž máte jointa v ústech, už může být skutečný problém.

Podobně problematické jsou také příspěvky se sexuálním podtextem, projevy náklonnosti ke zbraním nebo negativní vystupování vůči poslednímu zaměstnavateli. Vašemu kreditu nepřidá ani nesprávné užívání českého jazyka -pozor na hrubky a zopakujte si shodu podmětu s přísudkem!

Naopak velmi pozitivně působí vaše schopnost pomáhat druhým, zapojování se do charitativní činnosti a podobně. Mezi neutrální projevy lze zařadit příspěvky s politickým a náboženským podtextem, pokud v nich ovšem v jedné větě nestihnete použít šest sprostých slov.

Využijte nová média k prověření budoucího zaměstnavatele

Sociální sítě a internet však mohou být při hledání práce i velice užitečné. A to nejen tím, že se přes ně dostanete k atraktivním pracovním nabídkám.

Pokud narazíte na zajímavý inzerát a budete se chtít o dané firmě dozvědět co nejvíce, logicky použijete vyhledávač a budete hledat reference. Už při tom byste měli umět rozpoznat seriózního zaměstnavatele, který má vlastní on-line prezentaci, od pofiderní nabídky rychlého získání peněz.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit.
Nyní přes 17 tisíc volných pracovních míst na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si ho zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Při zadání jména zaměstnavatele můžete objevit i jeho stránky na sociálních sítích - také na těch je vidět, jakou péči své propagaci firma nebo značka věnuje. Můžete se tu rovněž dočíst zajímavé komentáře ostatních uživatelů, které by vám měly pomoci při vašem rozhodování, zda byste právě pro tuhle společnost chtěli pracovat.

Podobné prověřování by mělo proběhnout i v případě, že vás někdo přímo kontaktuje, ať už na Facebooku, nebo třeba na profesní síti LinkedIn. Podívejte se na počet kontaktů uživatele, prověřte si společnost, u které pracuje, a podobně.

Dávejte si pozor na poměrně časté inzeráty slibující rychlé a jednoduché zbohatnutí, práci s minimálním vytížením a maximálním ziskem - jsou vždycky podezřelé. Kdyby vás s takovou nabídkou někdo oslovil na ulici, pravděpodobně byste se zasmáli a šli dál, v on-line světě by to mělo být stejné.

Mnohdy se vyplatí hledat i jména lidí, kteří vám práci nabízejí, popřípadě jejich telefonní čísla, můžete narazit na zajímavé informace, jež vám mohou ušetřit čas nebo další nepříjemnosti.

Dáváte si pozor na to, co o sobě píšete na sociálních sítích?

celkem hlasů: 2867

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Na sociálních sítích nejsem 1400
Ano, snažím se 1353
Ne, je mi to jedno 114
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Kurzy.cz Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly na trhu elektromobilů je neudržitelná. Minulý týde...

Najdete na iDNES.cz