Vyhazov kvůli Facebooku? Klidně

aktualizováno 
Vulgární fotka, nemístné narážky, text plný chyb. Jedno zaváhání na sociální síti a slibná pracovní nabídka může být passé. Jak správně pečovat o svou digitální stopu?
Sociální sítě a internet mohou být velice užitečné při hledání práce. Ilustrační snímek

Sociální sítě a internet mohou být velice užitečné při hledání práce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Váš životopis už nejsou jen dvě stránky napsané ve wordu, už to není pouze fiktivní obraz, se kterým musí personalisté pracovat. Vaším životopisem je váš on-line život: vše, co je o vás dohledatelné, co lajkujete, sdílíte, tweetujete, co nahráváte na Facebook, kde vás označují přátelé. Všechny tyto informace webové vyhledávače zaznamenávají.

Fakta

Jeden člověk z deseti přišel o práci kvůli fotce či komentáři na sociální síti. Zjistila to poslední studie prováděná v Číně, Indii, Nigérii, Brazílii, USA a Velké Británii na šesti tisících dotazovaných.

Potenciálním zaměstnavatelům pak stačí zadat vaše jméno a příjmení do Googlu nebo Seznamu a mají věrný obraz vaší osobnosti.

Je to perfektní cesta, jak zjistit, zda to, co jste napsali do CV, nebo tvrdili na pohovoru, alespoň trochu odpovídá vaší běžné aktivitě na webu.

Co na srdci, to na síti? Ne!

Facebook, Twitter nebo internet obecně nejsou hospoda, abyste tam mohli zveřejňovat všechny své názory. Cokoli se tam objeví v souvislosti s vámi, může někdo nepovolaný vidět a použít proti vám.

A buďte si jistí, že se vždycky najde někdo, kdo si udělá screenshot vašeho přešlapu. V běžném životě také neříkáte všem, co si myslíte nebo co vás napadne. Proč byste to tedy měli dělat na Facebooku? Že to tam vidí jen kamarádi? Tak to už dlouho neplatí.

Přitom mnoha případům by se dalo předejít, kdyby uživatelé sociálních sítí věděli, jak sdílet určitý obsah jen s danou skupinou lidí, která jej má vidět. 

"Můj bývalý šéf byl pjeknej blbec"

O pracovní místo, na které se hlásíte, vás mohou připravit například signály, že užíváte zakázané drogy. Mezi ty sice alkohol nepatří, ale desítky fotek z diskotéky vám body rozhodně nepřidají. A třeba fotografie, na níž máte jointa v ústech, už může být skutečný problém.

Podobně problematické jsou také příspěvky se sexuálním podtextem, projevy náklonnosti ke zbraním nebo negativní vystupování vůči poslednímu zaměstnavateli. Vašemu kreditu nepřidá ani nesprávné užívání českého jazyka -pozor na hrubky a zopakujte si shodu podmětu s přísudkem!

Naopak velmi pozitivně působí vaše schopnost pomáhat druhým, zapojování se do charitativní činnosti a podobně. Mezi neutrální projevy lze zařadit příspěvky s politickým a náboženským podtextem, pokud v nich ovšem v jedné větě nestihnete použít šest sprostých slov.

Využijte nová média k prověření budoucího zaměstnavatele

Sociální sítě a internet však mohou být při hledání práce i velice užitečné. A to nejen tím, že se přes ně dostanete k atraktivním pracovním nabídkám.

Pokud narazíte na zajímavý inzerát a budete se chtít o dané firmě dozvědět co nejvíce, logicky použijete vyhledávač a budete hledat reference. Už při tom byste měli umět rozpoznat seriózního zaměstnavatele, který má vlastní on-line prezentaci, od pofiderní nabídky rychlého získání peněz.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit.
Nyní přes 17 tisíc volných pracovních míst na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si ho zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Při zadání jména zaměstnavatele můžete objevit i jeho stránky na sociálních sítích - také na těch je vidět, jakou péči své propagaci firma nebo značka věnuje. Můžete se tu rovněž dočíst zajímavé komentáře ostatních uživatelů, které by vám měly pomoci při vašem rozhodování, zda byste právě pro tuhle společnost chtěli pracovat.

Podobné prověřování by mělo proběhnout i v případě, že vás někdo přímo kontaktuje, ať už na Facebooku, nebo třeba na profesní síti LinkedIn. Podívejte se na počet kontaktů uživatele, prověřte si společnost, u které pracuje, a podobně.

Dávejte si pozor na poměrně časté inzeráty slibující rychlé a jednoduché zbohatnutí, práci s minimálním vytížením a maximálním ziskem - jsou vždycky podezřelé. Kdyby vás s takovou nabídkou někdo oslovil na ulici, pravděpodobně byste se zasmáli a šli dál, v on-line světě by to mělo být stejné.

Mnohdy se vyplatí hledat i jména lidí, kteří vám práci nabízejí, popřípadě jejich telefonní čísla, můžete narazit na zajímavé informace, jež vám mohou ušetřit čas nebo další nepříjemnosti.

Dáváte si pozor na to, co o sobě píšete na sociálních sítích?

celkem hlasů: 2867

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 10. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Na sociálních sítích nejsem 1400
Ano, snažím se 1353
Ne, je mi to jedno 114
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Finanční plánování: Jak vyjít s penězi, když jste sami na dítě

ilustrační snímek

V posledních letech se ročně rozvede kolem 25 tisíc manželství. Rozpadají se přitom častěji rodiny s nezletilými dětmi....

Další z rubriky

V kolonách na D1 promarní Češi ročně více než miliardu, tvrdí analýza

Ilustrační snímek

Kolik stojí čas strávený v kolonách na nejstarší české dálnici? Podle analýzy Raiffeisenbank tu Češi ročně promarní asi...

Naši práci ovlivňují chutě Čechů i počasí, říká šéf patnácti řeznictví

Pavel Holeček vede všech patnáct řeznictví řetězce hypermarketů Globus

Dobře připravené maso a skvělou uzeninu umí Češi ocenit. Dalo by se proto očekávat, že o toto řemeslo mají mladí lidé...

Už jako malý chtěl vlastní módní značku. Má ji. A taky milionové tržby

Jakub Kofroň vyrábí a prodává spodní prádlo pod značkou El.Ka.

První trenýrky šila jeho maminka, on založil firmu ve svých patnácti. Dnes je mu 28 a z El.Ky pěkný byznys s obratem 14...

O2 CR: T-Mobile od září nabídne nové tarify včetně neomezených dat

O2 CR: T-Mobile od září nabídne nové tarify včetně neomezených dat

Kurzy.cz T-Mobile představil novou nabídku tarifů, které celkově zlevňují a poskytují více služeb, včetně nových datových balíčk...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA V OBLASTI SECURITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz