"Kombinace jídla a internetu není úplně optimální. Čas oběda má sloužit k odpočinku a odreagování," upozorňuje psycholog Michal Walter.

"Kombinace jídla a internetu není úplně optimální. Čas oběda má sloužit k odpočinku a odreagování," upozorňuje psycholog Michal Walter. | foto: Profimedia.cz

Práce přesčas? V kancelářích samozřejmostí již v každé druhé firmě

  • 125
V kancelářích v Česku se pracuje výrazně intenzivněji než před dvěma lety. Důvodem je strach ze ztráty místa a rostoucí tlak zaměstnavatelů na vyšší výkony. Ve snaze zvládnout pracovní tempo řada lidí nechodí na obědy a na přesčasy nehledí.

Vyplývá to ze snímku pracovního času, který sestavila technologická společnost truconneXion na základě sondy u dvou set firem, které využívají systém AuditPro pro měření počítačových aktivit uživatelů.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Průzkum potvrzuje letošní zjištění pracovního portálu Profesia.cz, že až polovina Čechů si nosí obědy z domova a přibližně pětina se nestravuje vůbec. "Za nošením obědů z domova stojí několik důvodů, tím hlavním je vysoká úspora v rozpočtech domácností. Často si také zaměstnanci nestíhají zajít na oběd, a proto je pro ně domácí strava výhodná," uvádí Kateřina Jaroňová, marketingová ředitelka Profesia.cz.

Oběd u počítače není odpočinek

Snímek pracovního času ukázal, že zaměstnanci v kancelářích udělají nejvíce práce mezi devátou a dvanáctou hodinou.

Pracovní doba kancelářských profesí se stále více prodlužuje.

"I v době oběda mají nyní tendenci trávit čas na počítači, i když spíše relaxací než prací, nejčastěji vyřizováním soukromé korespondence, návštěvou sociálních sítí či on-line nakupováním," komentuje výsledky průzkumu Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

To, že se lidé pracující v kancelářích snaží během přestávky na oběd být co nejvíce produktivní a společně s jídlem konzumují i obsah internetu, však není podle psychologů dobrý přístup. "Kombinace jídla a internetu není úplně optimální, i když jde o úsporu času. Čas oběda má totiž sloužit k odpočinku a odreagování," upozorňuje psycholog Michal Walter.

V kancelářích dnes už také zdaleka neplatí, že po čtvrté hodině odpolední se na počítači už mnoho neudělá. "I v druhé polovině pracovního dne toho stihneme udělat více než před dvěma roky," říká Martin Hnízdil.

Práce přesčas se stává normou

V mnohých kancelářích se nyní běžně pracuje i po skončení oficiální pracovní doby a pracovní doba kancelářských profesí se tak stále více prodlužuje.

Nepřehlédněte

 "Firmy i zaměstnanci berou stále častěji přesčasy jako součást pracovní doby. Pravidelná či příležitostná práce po 18. hodině se týká každé druhé firmy," říká Martin Hnízdil. Práce z domova ve večerních hodinách je podle průzkumu běžná zejména v menších firmách do padesáti zaměstnanců, které kladou důraz na flexibilitu a vysoký výkon a jejich zaměstnanci tak mají k dispozici firemní počítače či tablety i mimo firmu. "Pracovat po večerech je v některých případech nutné, ale bývá to na úkor relaxace, zábavy a v mnoha případech také rodiny," dodává psycholog Michal Walter.

A jaký by měl být optimální průběh pracovního dne, aby vysoká intenzita práce nezačala ničit osobní život? Najít univerzální doporučení je podle psychologů těžké, protože velmi záleží na druhu profese, kterou kdo vykonává. Psycholog Michal Walter nicméně doporučuje řídit se následujícím pravidlem: "Optimální průběh pracovního dne je takový, kdy zaměstnanec splní všechny úkoly v požadované kvalitě a čase a je sám se svou prací spokojen."

Musíte podávat v práci stále vyšší výkony?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 19. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2920
Ne
Ne 444