Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co pomáhá firmě k úspěchu? Rozmanitost pracovního kolektivu

"Tak s ním tedy pracovat nebudu!" Na takovou větu zapomeňte, pokud chcete být v práci v úspěšném týmu. Lidé rozdílných kultur, věku a pohlaví totiž společně dokážou firmě zajistit lepší výsledky.
Smíšený kolektiv pracuje lépe. Ilustrační snímek

Smíšený kolektiv pracuje lépe. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V pracovních týmech českých firem jsou nejčastěji muži mezi třicítkou a čtyřicítkou, běloši, heterosexuálové. Jejich výkony jsou "běžné". Pokud ale firmy dají dohromady muže, ženy, staré, mladé, Čechy, cizince, křesťany, židy, zdravé i postižené... pracovní výsledky jsou lepší. Různorodé týmy jsou o 15 procent výkonnější. Mezinárodní průzkumy to dokládají.

Když se to nezvládne, vznikají konflikty

Může se hodit

Žhavé pracovní nabídky najdete na jobDNES.cz. Aktuálně 18 tisíc volných pracovních pozic.

"Smíšené týmy přinášejí firmě více úhlů pohledu, nápadů, názorů a zkušeností. Když bude mít podnik kolektiv plný třicátníků, může to být dynamická a živá skupina, nicméně její řešení nebo produkty budou pořád stejné," říká Nina Bosničová ze společnosti Gender Studies, která se snaží rozmanitost v českých podmínkách prosazovat.

Upozorňuje však na to, že různorodost týmu se na dobrých obchodních výsledcích firmy odrazí, pouze pokud se s takovou skupinou dobře pracuje. "Je třeba umět takové týmy vést a jednotlivé členy rozumně vybírat. Musí to být lidé, kteří chtějí s rozdílnými kolegy pracovat.

Pokud se to nezvládne, může dojít k dlouhotrvajícím konfliktům, snížení výkonnosti či častým absencím zaměstnanců. Výsledky jsou pak zcela opačné," dodává Nina Bosničová.

Situace se v tomto ohledu v České republice začíná pomalu zlepšovat. "Nicméně to bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostaneme na úroveň zahraničí. Tam už jsou zcela běžné pozice takzvaných diverzity manažerů, kteří se touto problematikou uvnitř firmy zabývají," říká odbornice.

Je zajímavé, že Češi naslouchají radám o celkové různorodosti týmu ochotněji než diskusím o genderovém zastoupení. Skládání kolektivů z cizinců, starších a mladých či postižených lidí je pro ně přijatelnější než problém obsazování žen do vedení podniků.

Hispánci, Asijci a spol.

Hana Velíšková, z personálního oddělení KPMG, potvrzuje, že spolupráce ve smíšených týmech je náročná na vzájemné pochopení. "Ovšem komplexní přístup k práci, který přináší různé úhly pohledu, za tu větší námahu stojí," říká.

V kolektivu, který dala ve své firmě dohromady, jde i o psychologickou rozdílnost lidí. "Při výběru nových kolegů využíváme speciální diagnostické metody – assessment centra, v něm si z většího počtu uchazečů cíleně vybíráme lidi s dovednostmi, které jsou potřebné pro danou pracovní roli a které v týmu zatím chybějí," doplňuje Hana Velíšková.

I Lumír Meloun, odborník na personalistiku a partner společnosti Spencer Stuart, je přesvědčen, že různé kultury a přístupy v managementu firem výrazně obohacují jejich rozhodování. Výsledkem pak bývají mnohem rozmanitější a inovativnější řešení. "Příkladem může být jedna z významných pojišťovacích společností, která obsadila seniorské pozice lidmi s hispánským, afroamerickým nebo asijským původem. Výsledky práce takového týmu jsou úžasné, proto firma rozmanitost v managementu dále rozšiřuje," dodává Lumír Meloun.

Podle odborníků není diverzita jen o přístupu firem, ale i státu. Ten by ji měl podporovat například tím, že zjednoduší možnosti pracovního uplatnění cizincům z třetích zemí.

V nejvyšším vedení českých firem je pouze osm procent žen. Ve společnosti Pivovary Staropramen je jich 50 procent – jsou tu čtyři ženy na čtyři muže. A na genderovou vyváženost jsou tu pyšní. "Nesetkáváme se s narážkami, že bychom měly být raději v kuchyni. Ctíme tu všichni pravidlo nediskriminace. Možná občas nějaký vtípek padne, ale v žádném případě to není nic negativního. Máme štěstí, že muži u nás v týmu jsou osvícení a galantní," říká personální ředitelka Zdeňka Studená, podle níž většině zaměstnanců práce ve smíšeném kolektivu vyhovuje – byli pro ni také speciálně vybráni.

"Přináší rozhled, vnímání věcí v širších souvislostech, zdravou konkurenci, rozvoj v komunikaci s odlišnými typy lidí, toleranci. Firma za to získává silný tým, který je schopen dosahovat výborných výsledků. Navíc se chceme stát nejinovativnější pivovarnickou firmou v Česku," dodává Zdeňka Studená.

Oddělení mezinárodních vztahů, náboru a marketingu ve Škodě Auto má 20 lidí. Připravuje pohovory pro uchazeče, podporuje talenty v rámci firmy, buduje značku, aby byla atraktivní pro specialisty a odborníky. Je to tým diverzifikovaný z hlediska národnostního, genderového a věkového – to především.

Nejmladšímu členu je přes dvacet, nejstaršímu skoro šedesát. "Kombinace starších a mladších kolegů zajišťuje rovnováhu mezi zkušenostmi a novými nápady. Jsem přesvědčená, že je taková různorodost velice užitečná. Pracujeme s uchazeči o zaměstnání, kteří jsou velmi odlišní. Díky složení skupiny je práce s kandidáty efektivnější," říká vedoucí oddělení Katja Zimmermann.

"Když bude například na pohovor do Škodovky pozván někdo nad 50 let, nebude s ním hovořit třicetiletý personalista, ale někdo podobného věku." Podle Katji Zimmermann není nikdy snadné vytvořit dobře fungující tým. A u těch smíšených je to ještě obtížnější.

"Členové musí být tolerantnější, vnímavější a otevřenější novým věcem. Vybírala jsem své lidi pečlivě," dodává. Jeden ze členů jejího týmu, Martin Hasinec, by už v homogenním kolektivu pracovat nechtěl. "Každý tu máme jiné zkušenosti nebo systém práce. Navzdory tomu se vzájemně doplňujeme, naše diskuse jsou barvitější," říká a upřesňuje, že nutná je velká ohleduplnost a porozumění.

V České republice žije údajně půl milionu homosexuálů. Většina z nich je v produktivním věku. Mnoho z nich mluví o šikaně v práci. Jsou však i podniky, které se snaží jejich rozdílnost využít a získat tím lepší obchodní výsledky. Příkladem je IBM.

"Smíšené týmy mají obrovský potenciál pro nacházení nových, neotřelých a úspěšných řešení. Vnímáme diverzitu i v osobní rovině," říká Monika Ladmanová, manažerka společenské odpovědnosti v IBM Česká republika.

Ve firmě funguje neformální skupina LGBT zaměstnanců (lesbian, gay, bisexual and transgender), nazývá se EAGLE a je aktivní i v České republice a na Slovensku. "Pořádá setkání a workshopy a stojí i za speciálním mentoringovým programem, v němž čtyřčlenný tým vysvětluje manažerům, jak využít tyto odlišnosti mezi lidmi a v čem může být přínos homosexuálů pro firmu," dodává Monika Ladmanová.

Nový pracovní tým skupiny ING v Praze se skládá z finančních expertů z devíti zemí – ze Slovenska, Polska, Španělska, Řecka, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Turecka a samozřejmě z Česka. Vymýšlí nové pojišťovací produkty.

 "Chtěli jsme vytvořit jedno řešení namísto devíti různých. Bylo proto klíčové mít v týmu zastoupené všechny země, z nichž jsou budoucí klienti," říká vedoucí skupiny Marco Fredriks, který její budování přirovnává k letnímu táboru. "Před odjezdem převládá nervozita, pak přichází opatrné oťukávání, ale většinou prvotní rozpaky rychle opadnou a na konci pobytu se vám domů ani nechce. Přál bych si, aby se v Praze podařilo zajistit podobnou táborovou náladu," říká.

Různorodost si pochvaluje. Každý člen týmu má prý jiný pohled na věc, což vede k zajímavým diskusím s cennými výsledky. "Mají rozdílné zkušenosti a stavějí se k problematice z odlišného úhlu, který by nás třeba nikdy ani nenapadl," doplňuje.

V týmu je i Ladislav Tkáč. Podle něho práce v mezinárodním prostředí člověku ukáže, že věci lze dělat i jinak, bez pesimismu a neustálého stěžování si. "Mluvíme spolu anglicky, i Čech s Čechem. Nikdo z nás není rodilým mluvčím. Jazyková bariéra pomáhá překlenout i kulturní rozdíly, které jsou jednoznačně viditelné," říká. A dodává, že přechod z homogenního týmu do toho smíšeného byl naprosto přirozený.

"Nejprve jsem se pokusil odhadnout smysl pro humor nových kolegů a po pár dnech se mi tím podařilo vyloučit i zbytečná kulturní nedorozumění. Ale česká ironie a cynismus bývají pro ostatní národy hůř pochopitelné," míní. Většina spolupracovníků je prý temperamentnější a umí lépe naslouchat druhým. "Na rozdíl od Čechů si tolik nedrží odstup v pracovní hierarchii a jsou otevření přátelské diskusi o čemkoliv. K hádkám prakticky nedochází," uzavírá Ladislav Tkáč.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

Psycholog radí, co dělat, abyste na druhé působili přesvědčivěji

Když chceme někoho přesvědčit, snažíme se většinou uvést co nejvíce důvodů, které podporují náš názor. Tento postup ale není příliš úspěšný. Důvody, které považujeme zpravidla za pádné, totiž na...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným...

10. září 2024

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky

Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v případě, že se o sebe nebudou schopní sami postarat a zůstanou závislí na pomoci další osoby, ať už...

11. září 2024

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

Živly ničí majetky Čechů. Pojištění ale nemá přes milion a půl nemovitostí

Tornádo, které zničilo majetek lidí za několik miliard korun, odhalilo v Česku v roce 2021 obrovský problém. Tisíce lidí nemělo svůj majetek a nemovitosti pojištěné nebo jen na nízké částky. Podle...

12. září 2024

Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky

Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v případě, že se o sebe nebudou schopní sami postarat a zůstanou závislí na pomoci další osoby, ať už...

11. září 2024

Než koupíte nemovitost. Které informace (ne)získáte na katastru nemovitostí

Ať už kupujete vysněný dům, chatu, byt či jenom garáž, než podepíšete smlouvu a zaplatíte sjednanou cenu, ověřte si nejen technický, ale i právní stav nemovitosti. Jak vám pomůže katastr nemovitostí,...

11. září 2024

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...