Po obdržení voucheru ihned uzavřete smlouvu s poskytovatelem služby, abyste nepřišli o peníze. Ilustrační snímek

Po obdržení voucheru ihned uzavřete smlouvu s poskytovatelem služby, abyste nepřišli o peníze. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Slevový portál zkrachoval, voucher jí zůstal v ruce. Jak se bránit

  • 3
Nakupujete rádi na slevových portálech, kde hledáte výhodné nabídky zájezdů nebo jiných služeb? Právník Gabriel Talaga poradí, jak bezpečně nakupovat, aby vám nezůstal v ruce jen bezcenný papír.

Slevové portály fungují jako přeprodejci slevových nabídek. Pouze zprostředkovávají prodej služeb za výhodnou cenu. Je tedy na místě se o výhodnosti nabídky přesvědčit například tím, že si ji ověříte na stránkách poskytovatele služby. A současně se pokusíte získat maximum informací o slevovém serveru. To napoví, jestli se jedná o neověřeného nováčka nebo zavedenou firmu.

I tak se může stát, že zlevněnou službu vůbec nevyužijete, přestože jste za ni zaplatili. To hrozí v případě, že zkrachuje slevový portál, u kterého výhodnou nabídku pořizujete. To se stalo zrovna paní Anně, která místo dovolené řešila soudní spor.

Koupila si prostřednictvím slevového portálu voucher na levnější dovolenou. Ještě než odcestovala, portál zkrachoval a cestovní kancelář po Anně požadovala novou úhradu ceny zájezdu, má-li o něj stále zájem. Anna na dovolenou nakonec neodjela. Odmítla znovu zaplatit.

Žena se místo výletu obrátila na právní kancelář, aby jí pomohla situaci řešit. „V soudním řízení jsme paní Annu zastupovali. Vzhledem k tomu, že měla přes slevový portál už potvrzenou smlouvu s cestovní kanceláří, u soudu jsme uspěli. Cestovka jí musela vrátit částku, kterou zaplatila, a také uhradit náklady soudního řízení,” říká právník Gabriel Talaga ze společnosti Vilímková Dudák & Partners.

TIP: Za nákup na slevovém portálu lze získat cashback

Na vybraných slevových portálech lze z nákupu získat část peněz zpět. Jednoduše nepůjdete na portál přímo, ale přes stránky VratnéPeníze.cz. Ušetřit lze např. na Pepa.cz nebo Nakupvakci.cz. Seznam všech zapojených portálů najdete na ZDE.

Slevový portál totiž v daném případě vystupoval při inkasu částky za voucher jako zástupce cestovní kanceláře. „Peníze obdržené za zájezd od paní Anny tak měla cestovní kancelář požadovat od slevového portálu, nikoli od ní,” doplňuje Gabriel Talaga a shrnuje rady, jak postupovat, abyste nepřišli o peníze:

  • Po obdržení voucheru ihned uzavřete smlouvu s poskytovatelem služby, abyste měli „papír“ na poskytnutí služby přímo s ním.
  • Pokud máte uzavřenou smlouvu přímo s poskytovatelem a slevový portál zkrachuje, nenechte se odradit neochotným přístupem a požadujte vrácení peněz nebo trvejte na poskytnutí služby.
  • Poskytovatelé slev, kteří své služby nabízeli přes zkrachovalý slevový portál, nemají nárok přenést škodu a náklady na zákazníka.

Tuzemský trh se slevovými portály se v posledních letech výrazně „pročistil“. Zatímco po roce 2010 jich působilo přes dvě stovky, v současné době funguje jen pár desítek. Největší podíl na obratu serverů má právě cestování. I když podle právníků výrazně ubylo soudních sporů mezi zákazníky a slevovými portály, měli by být lidé při uzavírání smluv ostražití.