Ženy jsou velmi oblíbenými šéfkami v humanitních oborech. Muži oproti tomu v oblasti obchodu, technice a dalších.  Ilustrační snímek

Ženy jsou velmi oblíbenými šéfkami v humanitních oborech. Muži oproti tomu v oblasti obchodu, technice a dalších. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Škola personalistiky: Kdo je lepší šéf - muž, nebo žena?

  • 8
Zatímco muži jsou racionální, razantní a zaměření na konečný výsledek, ženy se dokážou vcítit do potřeb druhých, řeší vztahy na pracovišti, orientují se na detail.

Téma často diskutované a díky debatě o zavedení kvót pro ženy ve vedoucích pozicích velkých firem i velmi aktuální. Role žen a mužů ve společnosti úzce souvisí s jejich profesním postavením. Proto se často hovoří o tom, že muži bývají úspěšnějšími a uznávanějšími vůdci než ženy. Jak je to však doopravdy?

Než se pokusíme najít odpověď na otázku, je důležité zapřemýšlet nad rozdíly mezi ženským a mužským chováním na vedoucích postech.

Muž je racionální, žena dá na emoce

Může se hodit

Sháníte novou práci? Na jobDNES.cz vybírejte denně z aktuálních pracovních nabídek.

Všeobecně známý je způsob práce a přístup k podřízeným. Zatímco muži jsou spíše razantnější, zaměření na konečný výsledek a mají racionálnější uvažování, ženy častěji řeší vztahy na pracovišti, dokážou se vcítit do potřeb druhých a jsou orientovány na detail. Při řešení konfliktů se více nechají ovlivnit emocemi, jsou diplomatičtější a trpělivější.

Některé situace vyžadují rychlá rozhodnutí, muži na vedoucích postech je udělají, i když přitom riskují. Nezahrnují do svého uvažování detaily a všechny skutečnosti. U žen je tomu naopak, pokud si nejsou jisté, že určité rozhodnutí přinese nějaké výhody a blaho pro zaměstnance, odmítají riskovat.

Ženy se s týmem víc kamarádí, muži si drží odstup

Další rozdíly pozorujeme při řešení konfliktů. Žena se zaměřuje na otevřené diskuse, snaží se vcítit do situace druhých, zatímco mužský styl charakterizuje cíl a orientaci na podstatu samotných úkolů. Řeší konflikty jasně a stručně, aniž by pátrali po hlubších souvislostech.

Nejednotně se muži a ženy chovají ve vztahu ke svým podřízeným. Ženy se členy svého týmu mohou navázat i přátelské vztahy. Kvůli své empatii a zájmu o osobní život, který má vliv na pracovní výkony podřízených, se často dostávají do těžké rozhodovací pozice při řešení konfliktů. Muži na vedoucích pozicích si udržují od svých zaměstnanců odstup, často o nich nevědí mnoho osobního, a tak je tyto informace neovlivňují.

Důležité jsou osobnost, zkušenost a kvalifikace, nikoli pohlaví

K jednoznačné odpovědi, zda jsou na vedoucích pozicích lepší muži, či ženy, tedy dospět nelze. Podle statistik můžeme pouze říci, že muži šéfují častěji a jsou i uznávanějšími vedoucími pracovníky. Ženy mohou mít potíže s vybudováním čistě profesních vztahů a odstupu a získáním respektu od mužů-podřízených.

Generalizovat je ovšem krajně nebezpečné. Každý má jiné předpoklady pro svoji pracovní pozici. Vždy záleží na oblasti, v níž vedoucí pracovník působí, a na kolektivu, se kterým pracuje. Neopomínejme ani osobnost člověka a jeho schopnosti vést tým. Ženy jsou velmi oblíbenými šéfkami v humanitních oborech. Muži oproti tomu v oblasti obchodu, technice a dalších.

Důležité je nalézt kompromis mezi kvalifikací, zkušenostmi a empatií.

Koho máte za šéfa?

celkem hlasů: 542

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 2. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

Muže
Muže 307
Ženu
Ženu 183
Žádného šéfa nemám
Žádného šéfa nemám 52