Skákání do řeči je vaše nejhorší vizitka

aktualizováno 
Uspěchanost, nesoustředěnost, málo argumentů – to jsou základní důvody, kvůli kterým si lidé skáčí do řeči. Zatímco mezi přáteli lze ještě tento prohřešek přehlédnout, nikoliv už mezi obchodními partnery či kolegy na poradě. Ukažme si, jak se s takovými nevychovanci vypořádat.
Skákání do řeči se vyvarujte.

Skákání do řeči se vyvarujte.

Ptát se na to, zda máte zkušenost s člověkem, který vám v minulosti skočil do řeči, je prakticky zbytečné. Jistě že minimálně párkrát ano. Zamyslete se nad tím, jak vám to tenkrát bylo "příjemné“. Samozřejmě že nebylo, a to proto, že skákání do řeči přímo signalizuje – nenechal mě domluvit, protože si myslel, že ví víc než já, protože byl nedočkavý a ukvapený, protože ke mně nemá úctu a nezajímá ho, co mu chci sdělit.

Neodhalujte své nedostatky.
Když situaci nejprve otočíme sami na sebe, tedy kdy my někomu skáčeme do řeči, jak se v takovém případě ukážeme v očích například našeho významného obchodního partnera? Bude nás jednoduše pokládat za neprofesionála, člověka, který nemá pod kontrolou komunikační techniky, jehož schopnost vyjednávání bude mizivá. To nám samozřejmě podráží nohy v dalším vyjednávání s ním. Riskujeme, že nedosáhneme v jednání takových podmínek, jaké jsme si dali za cíl, popřípadě, že s námi přestane vyjednávat docela a v konečném důsledku i to, že nám udělá špatné jméno u dalších, ať už momentálních skutečných či potenciálních partnerů.

Z toho plyne základní doporučení – skákání do řeči se vyvarujte. Nechte druhého domluvit, dejte mu prostor, ať vám sdělí vše, co vám sdělit chce. Když cítíte, že se váš obchodní partner či kolega rád poslouchá a jeho řeč je evidentně zbytečně vleklá (nerespektuje hodnotu času vás obou), předně dobře zvažte, jestli se vám těch pár minut strávených posloucháním jeho proslovu navíc nevyplatí. Pokud nejste v časovém presu, dejte mu ten bonus a vyslechněte si vše, co má na srdci.

Pokud však cítíte, že se vaše jednání prodloužilo nad plánovanou míru a již není vyhnutí, teprve pak máte právo do jeho slov vstoupit. Musíte tak ovšem učinit maximálně taktně a s omluvou, že jej přerušujete. Vysvětlete mu, že vás čas tlačí a pokud jste nedořešili vše, co jste měli, sdělte mu, jakou vám udělá radost, když budete mít možnost se v krátkém časovém horizontu potkat znovu a v jednání v klidu pokračovat.

Braňte se, avšak taktně
To, že jsme si tu naznačili, jaké je skákání do řeči prohřešek, ovšem neznamená, že to musí vědět, nebo snad respektovat také osoba se kterou jednáme, komunikujeme. Jak tedy naložit s tím, kdo vám skáče do řeči? Pokud se to stane v rámci vašeho jednání jednou, nedávejte zbytečně najevo své rozhořčení, ačkoli na to samozřejmě již v tento moment máte právo. Rozčilovat se kvůli jednomu takovému vstupu nemá smysl, zbytečně tím přivodíte negativní atmosféru.

Pokud vám ovšem bude druhý člověk skákat do řeči opakovaně, nebojte se mu ukázat, že se vám to nezdá fér a že vám to není příjemné: "Pane inženýre, buďte tak laskavý a nechte mě domluvit, skáči vám já do řeči?“ Proti tomu nemá absolutně co namítat a lze očekávat, že se skákáním do řeči přestane. Ale sami určitě cítíte, že je uvedená reakce dosti tvrdá. Pokud víte, že druhého člověka nechcete rozladit, byť chcete zamezit jeho nenadálým vstupům do vašeho projevu, zkuste být ještě mírnější, ještě citlivější. Velkou roli hraje tón hlasu, který při tom zvolíte. "Pane kolego, buďte tak hodný a nechte mě domluvit. Dejte mi prostor, abych vám řekl celou postatu věci“…například takto.

V každém případě platí, že na to, sdělit tomu druhému celý svůj názor, máte právo oba.  Z toho plyne, že žádný z vás dvou nesmí pravidlo "neskákat do řeči“ porušovat. Pokud s tím máte problém a víte, že tento prohřešek čas od času provedete, zamyslete se nejprve nad tím, jaký jste posluchač. Umíte dobře naslouchat? Více si o tomto tématu můžete přečíst ZDE.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

ilustrační snímek

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Firmy si zájemce o práci pečlivě testují. Nevhodný kandidát je ztráta času

ilustrační snímek

Pracovní pohovory jsou pro personalisty poměrně těžkou disciplínou. Během velmi omezeného časového úseku totiž musí o...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA V ODDĚLENÍ LOGISTIKY s NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz