KOMENTÁŘ: Sdílené pracovní místo může být úspěšné, záleží jen na vás

aktualizováno 
V připravované novele zákoníku práce je sdílené pracovní místo zcela novým pojmem. Některé firmy jej ale již v praxi provozují. Jaké výhody či nevýhody zaměstnancům přináší, nad tím se ve svém komentáři zamýšlí ředitel J. I. P. pro firmy Jiří Jemelka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Situace na trhu práce se mění. Nadpoloviční většinu pracující populace již tvoří lidé náležející ke generaci X a mileniálům, což jsou skupiny lidí, pro něž je velmi důležitá rovnováha mezi prací a osobním životem.

Je proto potřeba, aby pracovní trh na jejich požadavky reagoval. Ačkoliv peníze stále pro většinu zaměstnanců hrají při výběru práce hlavní roli, v žebříčku požadavků a preferencí získává flexibilita čím dál silnější pozici.

Je to docela zajímavá korelace: firmy ve svých inzerátech hojně poptávají flexibilní pracovníky, tedy lidi schopné a ochotné přizpůsobit se jejich požadavkům a nárokům náplně dané pozice, lidé zase hledají zaměstnavatele, který jim může nabídnout flexibilitu v pracovní době či místě vykonávané práce, aby tak mohli uspokojit své potřeby na rovnováhu mezi kariérou a osobním životem.

Jiří Jemelka

Jiří Jemelka
  • Vystudoval VŠB-TU Ostrava, obor Management a ekonomika.
  • Dálkově studoval na Impac University, USA, Florida 2005, studijní obor Operations Organization.
  • Více než patnáct let se věnuje podnikovému a marketingovému poradenství, rozvoji, revitalizaci a restrukturalizaci firem, vzdělávání podnikatelů, manažerů, marketingových pracovníků a obchodníků.
  • V roce 2013 vydal knihu o obchodování Prodej, dřina nebo hra.
  • Je ředitelem společnosti J.I.P. pro firmy, která poskytuje revitalizace a interim management malým a středním podnikům.

Flexibilitě požadované zaměstnanci velmi dobře napomáhají právě alternativní pracovní úvazky, tedy například zkrácené úvazky a také sdílená pracovní místa.

Zaměstnavatelé si uvědomují, že lidé – především matky na mateřské dovolené či studenti – o tyto typy úvazků mají zájem a že by jim jejich zavedení mohlo pomoci obsadit chybějící pozice nebo udržet si talentované zaměstnance. Ovšem hlavním problémem je náročná administrativa.

Například pro malé a střední firmy jsou administrativní požadavky ze strany státu již tak značné, že si další zvýšení „papírování“ prostě nemohou dovolit. Právě tento faktor by dle mého názoru měla připravovaná novela zákoníku práce více řešit. Legislativní zakotvení sdíleného pracovního místa je ovšem rozhodně potřebným krokem, který může řadě zaměstnanců i firem a podnikatelů pomoci.

Více flexibility, ale méně peněz

Pro zaměstnance samotné je sdílené pracovní místo výhodné, požadují-li více flexibility, ale zároveň jsou ochotni slevit ze svých finančních nároků.

V prvé řadě si totiž musí uvědomit, že stejně jako se budou se spolupracovníky na jednom sdíleném místě dělit o práci, budou se dělit i o výplatu. Co se ale týče například pracovních benefitů, tam se netřeba nějakého dělení obávat, na ty mají nárok všichni zaměstnanci (splní-li zaměstnavatelem případné nastavené podmínky).

Dále je dobré myslet na to, že v tomto nastavení pracovního úvazku bude stěžejní roli v jeho úspěšnosti hrát právě lidský faktor – zkrátka to, jak se spolu lidé dělící se o jedno pracovní místo naučí vycházet a spolupracovat.

Spolupracovníci na jednom sdíleném pracovním místě by spolu měli být ideálně zcela kompatibilní, tedy jednak si „sednout“ lidsky, jednak mít co nejpodobnější úroveň schopností a také srovnatelné pracovní nasazení. Bude-li jeden ze spolupracovníků výrazně pomalejší, méně produktivní nebo bude vykazovat větší chybovost, mohou na to ostatní doplácet.

Stejně tak mohou vznikat značné spory a roztržky tehdy, když nebude jeden ze spolupracovníků ochoten slevovat ze svých časových požadavků.

Spolupracovníci si totiž vždy dopředu na určitou dobu musejí sestavit rozpis, kdy bude kdo plnit jaké úkoly. Tyto jejich směny tak mnohdy budou vyžadovat kompromis, žádný z pracovních partnerů proto nemůže očekávat, že bude vždy po jeho. A bude-li toto očekávat, povede to vždy k nespokojenosti jeho či ostatních.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Tančili v Národním divadle, teď pečou dorty. A je opravdu na co koukat

Holánkovi začali péct dorty kvůli dětem.

Oba tančili v Národním divadle a na dalších špičkových scénách. Jenže pak baletka Lucie Holánková odešla na mateřskou a...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Další z rubriky

Na vysokou mě nevzali, snad to vyjde příště. Jak rok čekání využít?

ilustrační snímek

Chcete být lékařem, právníkem nebo stavět mosty. K tomu patřičné vzdělání bezesporu potřebujete, tedy budete se na...

Restaurace, lunapark či virtuální realita. Pracovní pohovor má mnoho podob

ilustrační snímek

Tradiční pracovní pohovory se mohou jevit jako překonané a nezáživné, v náboru jsou však stále využívány. Vzdělání a...

Už jako malý chtěl vlastní módní značku. Má ji. A taky milionové tržby

Jakub Kofroň vyrábí a prodává spodní prádlo pod značkou El.Ka.

První trenýrky šila jeho maminka, on založil firmu ve svých patnácti. Dnes je mu 28 a z El.Ky pěkný byznys s obratem 14...

S nákupem zlata se odjakživa pojí obrovské riziko

S nákupem zlata se odjakživa pojí obrovské riziko

Kurzy.cz Ve článku „Mobius: Kupujte zlato za každou cenu“ se mimo jiné můžeme dočíst, že „známý investor Mark Mobius plošně dop...

Advantage Consulting, s.r.o.
NADŠENÝ PROGRAMÁTOR C#

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz