Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Schindlerova pletárna funguje už 170 let. Natruc nejrůznějším pohromám

Potkali jste někdy švýcarského pošťáka? Nebo letušku či stevarda německé Lufthansy? A měli na sobě uniformu? Pak vězte, že stejnokroj pro obě profese uštrikovaly pletařky v Krásné Lípě v severních Čechách. Očko po očku. Firma zažila krušné časy zejména kvůli covidovým opatřením a energetické krizi, stále ale funguje a dodává ty nejkvalitnější produkty.
Schindlerova pletárna

Schindlerova pletárna | foto: Schindlerova pletárna

Přesněji – pletací stroje v Schindlerově pletárně řádek po řádku upletly jednotlivé díly svetříků a jiných svršků pro zmíněnou poštu a aerolinky, ale třeba i pro zaměstnance pražských věží. Zručné pletařky je pak očko po očku, už opravdu ručně, pospojovaly ve slušivý profesní outfit.

Proč stroje nezvládnou vyrobit vše od A do Z a stále je potřeba zkušených rukou? „Jednotlivé díly třeba svetru i dnes spojujeme takzvaným řetízkováním. To se člověk učí třeba tři roky – každé jednotlivé malé očko v jednom dílu musíte spojit s jednotlivým malým očkem dílu druhého,“ popisuje Martin Veselík, majitel a jednatel Schindlerovy pletárny.

K čemu je to nutné? „Jen tak se zachová pružnost švu. Když přibere a vezmete si košili, máte obvykle problém. Když si ale natáhnete pletený svetr, dvě tři kila navíc řešit nemusíte, právě díky pružnosti. V tom je krása pletařiny,“ směje se.

Ono i samo strojové pletení je v jistém smyslu podmíněno „ruční“ či spíše mentální činností – nastavit pletací stroje, které jednou vyrábějí uniformu pro studenta, jindy slušivé úpletové šaty nebo svetr z kašmíru, vyžaduje dokonalou znalost procesu, strojů i programování.

Hůř než za války

Schindlerova pletárna oslaví letos neuvěřitelných 170 let fungování. Dokázala překonat hospodářské krize, dvě světové války, znárodnění, socialismus či privatizaci. V posledních třech letech byla ale intenzita pohrom, kterým musela nevelká firma čelit, nebývalá.

Schindlerova pletárna

  • Rok založení 1854 – tehdy zde Stefan Schindler začal vyrábět punčochy. Ty jsou v sortimentu stále.
  • Dnes jde o nejdéle nepřetržitě fungující pletařský podnik u nás, pracuje zde kolem 40 zaměstnanců.
  • Kromě takzvaných Schindlerek se zde vyrábějí také punčochy značky Elite a vlněné oděvy Woolife v širokém sortimentu.
  • Důležitá je pro firmu také zakázková výroba pro nejrůznější instituce a módní návrháře.

„Co nedokázaly války ani krize, málem zvládla opatření spojená s covidem. Učitelky neučily, úřednice neúřadovaly, byly na home officech v teplákách, punčochy rozhodně nepotřebovaly... Tohle zboží úplně ztratilo zákazníka. A když už by ho mělo, bylo na prodejnách zapáskované, nesmělo se prodávat. Nejen pro punčochářský průmysl to byla velká rána,“ vzpomíná Veselík.

Jak se pletárně podařilo přežít? „Máme ještě druhou část výroby, zabýváme se svrchním ošacením z vlny – pleteme svetry, šály, čepice... Určitá skupina zákazníků tohle zboží nepřestala kupovat. A máme i klienty, pro které pleteme firemní oblečení – dress code, i pro ně jsme nějaké zakázky vyráběli. Obecně byl ale pokles trhu hodně přes 40 procent.“

Zachráněné punčošky

Covidem to neskončilo. Následovala energetická krize, a i když pletařský průmysl není tak náročný jako třeba sklářský, i tady energii potřebují. „Její ceny byly v tu chvíli úplně mimo realitu, stále jsou vysoké a k tomu inflace. To ovlivnilo chování zákazníků, důležitější než oblečení byly logicky jiné potřeby,“ konstatuje Veselík.

Tenhle sled událostí i další okolnosti dohnaly až na pokraj existence ikonickou značku Elite z nedalekého Varnsdorfu, jejíž punčochy zná snad každá česká žena. „Přišlo nám líto, že by tahle renomovaná značka měla zaniknout, punčochy Elite jsou oblíbené, mají své zákaznice. Přemýšleli jsme, jak pokračovat. Po téměř ročním jednání jsme se dohodli, i díky snaze původního managementu, že celý ekosystém ,Elitky’ přestěhujeme k nám do pletárny, tedy nejen stroje, ale zejména lidi, kteří znají řemeslo, trh i celé řízení kvality,“ říká Veselík.

54 km z Prahy do Kolína

Nešlo jen o krok vedený nostalgií, ale i o strategický tah – punčochy Elite portfolio pletárny skvěle doplnily. „Produkují velmi současné věci i speciality, třeba podpůrné nebo zeštíhlující punčochy. Jejich sortiment nemá v Česku konkurenci,“ doplňuje majitel pletárny a se špulkou příze v ruce se s úsměvem ptá: „Víte, kolik je jí potřeba na výrobu jedněch punčochových kalhot? Čtyřiapadesát kilometrů, to je jako cesta vlakem z Prahy do Kolína. Je to čistý polyamid, takže takové punčošky jsou stoprocentně recyklovatelné.“

Svetr jako terapie

I když v Krásné Lípě stavějí na tradici, investují i do budoucnosti. Oslovují studenty uměleckých i technických škol, nabízejí jim praxe. A mají za sebou i úspěšnou spolupráci se světově uznávanou českou módní návrhářkou Liběnou Rochovou a jejími studenty z pražské UMPRUM.

„Pomohli jsme jim s projektem TEXTile Manifestoes, který byl určen pro světovou výstavu designu Salone del Mobile v Miláně. Kvůli covidu se bohužel nekonala, ale i tak projekt cestuje po světě a sklízí úspěchy až v Japonsku nebo v Americe. Studenti hledali přesah oblečení, které může mít i jiné funkce než jen zakrýt, zahřát či slušet. Navrhli například speciální terapeutické svetry, které mohou pomoci lidem se sklony k sebepoškozování, nebo oděv, jenž funguje jako maskáč do města – zajistí, že jste pro sledovací kamery neviditelní, respektive zobrazí vás třeba jako pomeranč nebo banán,“ přibližuje Martin Veselík některé návrhy mladých talentů.

Budoucnost optimisticky

Nebojí se majitel pletárny levné konkurence bůhvíodkud, a jak vůbec vidí budoucnost svého podniku, potažmo vlněného oblečení? „Lehce optimisticky,“ odtuší s úsměvem. Jak dodává, jejich produkt nemá srovnatelnou alternativu a pletařské řemeslo má budoucnost.

„Oblečení je kvalitní, příjemné, pohodlné, kombinace použitých materiálů nanejvýš udržitelná a vlna merino je dokonalá surovina. Ovce potřebuje jen vodu, slunce a trávu a dává nám nejen vlnu, ale i mléko a lanolin – látku obsaženou v ovčí vlně, která se používá k výrobě léků i kosmetiky. Podle nás je ovce nejužitečnější domácí zvíře,“ konstatuje Veselík. Vlna je podle něj svým složením velice blízká lidskému vlasu – chlupu s minimálním rizikem případných alergií.

Mladí to musí vidět

Jak vznikají svetříky hebké jako pohlazení, punčochy, které zeštíhlí ženskou nohu, nebo uniformy pro letušky, můžete vidět i vy. Během sezony pletárna pořádá komentované prohlídky, při kterých si můžete u vchodu i „odpíchnout“. K evidenci docházky zde totiž stále používají klasické analogové píchací hodiny.

Firma organizuje i dny otevřených dveří a sympozium s názvem Krásnolipské pletení. Zatím proběhl první, zkušební ročník, druhý je připraven na červen 2024. Jde o akci sestavenou z odborných přednášek, workshopů, ale i prohlídek továrny či okolí, určenou odborné i laické veřejnosti, studentům, designérům.

„Je to pro nás i cesta, jak získat další spolupracovníky. Vážíme si těch stávajících, kteří jsou úžasní a neuvěřitelně loajální, ale potřebujeme také nové. A mladí to musí vidět zevnitř, podívat se, jak krásné věci tu vznikají. Málokde jste tak blízko cestě od ideového návrhu až po finální výrobek, který je příjemný a fotí se do lesklých časopisů. To není plastový díl do automobilu, který nikdy neuvidíte,“ uzavírá Veselík.

Autor:
  • Nejčtenější

Stát přitvrdil, slevu na manželku získá méně rodin. Kdo má letos nárok?

Daňové slevy mohou lidem razantně snížit roční daňovou povinnost. Stát však přitvrdil. Podmínky pro uplatnění slevy na manželku nebo manžela jsou letos výrazně přísnější než v roce 2023. Na tuto...

3. prosince 2024

Pracovní doba podle přání zaměstnance? Co změní novela zákoníku práce

Lepšímu sladění pracovního a rodinného života zaměstnanců by mělo pomoci i rozvrhování pracovní doby zaměstnancem. Co to znamená v praxi a na co si dát pozor, přibližuje v rozhovoru pro iDNES.cz...

28. listopadu 2024

Zálohování nápojových obalů se Česku nejspíš nevyhne. Kdo je ale zaplatí?

Parlament bude projednávat návrh novely zákona zavádějící povinné zálohy na vybrané nápojové obaly z PET láhví a plechovek. K tomu nás vedou poměrně vysoce nastavené požadavky na úrovni EU, jak na...

4. prosince 2024

Práci chce změnit polovina Čechů. Zhatit kariéru ale může digitální stopa

Kdo by nechtěl získat vysněnou pracovní pozici a zvednout si tak i svůj příjem. Uvažuje o tom polovina zaměstnanců. Pokud si ale myslíte, že při hledání nové pracovní příležitosti je nejdůležitější...

28. listopadu 2024

Jak překonat syndrom vyhoření? Změnit práci zpravidla nestačí

Přibližně 30–50 procent českých zaměstnanců uvádí, že zažívají určitý stupeň vyhoření. Mezi časté mylné představy spojené s touto nesnází patří i přesvědčení, že stačí dočasná pauza, ať už v podobě...

2. prosince 2024

Útoků na bankovní účty letos přibylo o třetinu. Finty jsou důmyslnější

Nejzranitelnější skupinou při útocích na bankovní účty v online prostoru jsou mladí lidé a senioři, kteří více podceňují zabezpečení a rizika virtuálního prostředí. Kyberšmejdi přitom využívají stále...

5. prosince 2024

Škola vyhodila opilé učitele, soud prohrála. Nešťastný precedent, říká advokátka

Premium

Opilí učitelé přistižení s láhvemi alkoholu v uzamčeném kabinetu, odmítnutí dechové zkoušky a následný soudní spor, který zaměstnavatel prohrál. Rozhodnutí Nejvyššího soudu vyvolalo vlnu emocí. Co to...

5. prosince 2024

Půjčíme, když si pořídíte živnosťák. Jak poznat nekalý byznys, radí expert

Premium

Banky musejí být v půjčování peněz obezřetné, nepůjčí všem. Řada lidí pak hledá půjčku u jiných poskytovatelů. Jak se zorientovat na trhu nebankovních úvěrů? U koho si nepůjčit a jak poznat, že úvěr...

4. prosince 2024

Zálohování nápojových obalů se Česku nejspíš nevyhne. Kdo je ale zaplatí?

Parlament bude projednávat návrh novely zákona zavádějící povinné zálohy na vybrané nápojové obaly z PET láhví a plechovek. K tomu nás vedou poměrně vysoce nastavené požadavky na úrovni EU, jak na...

4. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...