V jakých šatech do práce? Stylistka radí, jak vybírat a mít styl

aktualizováno 
Zdravotníci, policisté nebo průvodčí ve vlaku to mají jednodušší, v práci nosí uniformy. My ostatní se musíme každé ráno více či méně úspěšně poprat s výběrem oblečení, které budeme nosit celý den. Stylistka Lenka Zelenohorská radí, jak vybírat oblečení, které se k naší profesi hodí nejvíce.

Poznej se. Obleč se. To je motto stylistky Lenky Zelenohorské, která působí v Praze. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Nejhůře se kombinuje těm, kteří během pracovní doby musejí dělat od každého trochu – chvíli sedět v kanceláři, chvíli pobíhat po městě nebo se setkávat s klienty, hovořit na přednáškách nebo přejíždět přes půl republiky.

„Často vybíráme jen podle příjemnosti. Jenže to, co vám může být pohodlné, nemusí být to pravé do zaměstnání. Pravidla oblékání se nyní rozvolňují s tím, jak stále více společností demonstruje svou přátelskost a otevřenost ležérnějším stylem,“ poukazuje pražská stylistka Lenka Zelenohorská.

Fotogalerie

Oblečení má podle ní odpovídat charakteru práce. Liší se tak obor od oboru. „Vím, jak je někdy složité najít si oblečení, které je slušivé, a přitom finančně dostupné, avšak přála bych si, aby se toto nestalo překážkou k tomu, dodržet správná pravidla oblékání do práce, která zahrnují i míru vkusu. Proto přemýšlejte o svém šatníku i v rámci kombinovatelnosti,“ nabádá.

Čím konzervativnější byznys, tím uměřenější úprava. Lidé, kteří málo vědí o imagi obecně, tak mohou podle stylistky snadno „ujet“. „Například minimalistický styl evokuje čistotu, rovné linie dávají pocit jednoduchosti a přímočarosti, živé barvy asociují dynamiku, modrá barva klid a důvěryhodnost,“ jmenuje hned několik pravidel Zelenohorská.

Škola základ života

Jak by se například měli oblékat učitelé? „Volte 70 % oděvů v základních neutrálních tónech a v nadčasových střizích. Popřemýšlejte, jakou informaci vaším oblečením ostatním sdělujete,“ radí stylistka.

Žena, která učí na prvním stupni, bude volit oblečení, které je více barevné, tak aby působila na děti otevřeně a mladistvě. Učitel, který již na druhém stupni vyučuje určitý předmět, přizpůsobuje svému zaměření i svůj oděv.

Do školy podle stylistky nepatří přílišná trendovost, zářivé a výrazné barvy, nápisy a propagace značek. Není také dobré chodit ve škole v pantoflích nebo sandálech. Přezujte se do pohodlných bot podobných těm, jaké nosíte běžně ven. „Učitel by měl vypadal důstojně a vzbuzoval respekt,“ konstatuje Zelenohorská. Když přijde v triku a džínách nebo šortkách, není brán vážně. Nejen děti, ale také rodiče si pak na něj víc troufnou, protože jsou vlastně oblečeni jako on. Nejde tedy jen o pohodlnost, ale i o profesionalitu. A to platí i v dalších profesích.

Doporučení ženám? „Noste šaty, ve kterých vypadáte slušivě a je v nich příjemně. Volte i delší pohodlné sukně, které opět začínají být módní a které se dají doplnit o svetřík či halenku.“

A co radí stylistka mužům? „Oblékejte košile, které vám vytvářejí estetičtější siluetu a zároveň jsou elegantní. Dbejte, aby kalhoty nevypadaly opotřebovaně a dobře vám padly.“

Lenka Zelenohorská

  • Vystudovala uměleckou školu obor design a vysokou školu se zaměřením na vzdělávání dospělých. 
  • Je autorkou typologie stylu, unikátní Kapsle 3-2-1, radí jednotlivcům i firmám. 
  • Vlastní Ateliér stylu & butik v Praze.
Stylistka Lenka Zelenohorská

Nakupujte v setech

Jak ale najít svůj styl? Nejdříve pojmenujte své vlastnosti, chování na veřejnosti, dojem, kterým chcete na lidi působit. Máte rád jednoduchost, barevnost, uvolněnost? Uvažujte o sportovním stylu. Ráda byste působila žensky, noblesně, takřka dokonale? Pak vsaďte na elegantní módu. Váš styl může být i dramatický, extravagantní, přírodní, klasický nebo třeba romantický. 

Před nákupem si vždy proberte šatník a Lenka Zelenohorská má dobrou zprávu pro ty, které nakupování oblečení víceméně otravuje. 

„Udělejte si dopředu seznam, nakupujte jen jedenkrát v určeném období.“ Což na druhou stranu znamená, že toho budete protentokrát nakupovat více.

„Nakupujte nejlépe podle Kapsle 3-2-1. Ta obsahuje tři horní díly (top, tričko, halenka, košile, svetřík), dva svrchní (sako, svetr, bundička) a jeden spodní (kalhoty, sukně),“ prozrazuje své know-how stylistka. 

Na každou sezonu, tedy jaro/léto a podzim/zima byste měli mít v šatníku dvě až tři pracovní kapsle, tři páry bot, jednu až dvě volnočasové kapsle, dva páry bot, jednu večerní kapsli, jeden pár večerních bot, tři kabelky. K tomu na celý rok tři svrchní kusy – bunda, kabát, trenčkot a podobně. 

„Až budete nakupovat, tak myslete na to, že je ideální, když je možné jednotlivé kusy v těchto různých setech mezi sebou kombinovat,“ pokračuje stylistka. Kvalitnější značky své kolekce tak i navrhují, využijte toho a nakupte třeba jen v jednom obchodě.

„Přála bych si, abyste uvěřili, že pokud se obléknete už nyní o trochu lépe, než byste mohli, tak vám tento krok pomůže dodat sebevědomí na cestě k úspěchu,“ poznamenává Lenka Zelenohorská.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Čím zabodujete v nové práci a co vám naopak může zkazit reputaci

Nastoupit do nové práce je vždy zásadní životní krok. Zvlášť pro mladé lidi, kteří ukončí školu. Kdo během studií...

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Delší oběd, jóga nebo psycholog? Firmy řeší, jak zaměstnance zbavit stresu

Začíná to plíživě. Sem tam si člověk přečte článek o „módním“ syndromu vyhoření nebo desatero, jak si rozvrhnout práci....

Dusí vás šéf mikromanagementem? Zkuste těchto pět kroků a braňte se

Máte pocit, že vám manažer nebo šéf týmu neustále „dýchá na záda“ a monitoruje každý váš pracovní krok? Chcete ho...

Najdete na iDNES.cz