Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Z původně rodinného hobby je dnes úspěšná firma, oceňují ji zákazníci i porotci

V devadesátých letech koupili zpustlé pole a sady. Postupně revitalizovali, opravovali sklady a plánovali co dál. Dnes jejich biofarma produkuje čerstvé i sušené ovoce, marmelády i sirupy. Pomyslné žezlo přebrala nejmladší z rodu Netíků Tereza.
Tereza Netíková

Tereza Netíková | foto:  Petr Topič, MAFRA

Co dělá sadař v únoru? Úroda je sklizena, nejspíš i zpracována.
Uznávám, že celkově na první pohled je dnes na sadech nevlídné, bahnitě a nefotogenicky. (smích) Rozhodně ale nezahálíme, právě provádíme řez stromů. Těšíme se na duben, kdy se sady začínají zelenat. To vyvazujeme stromky, hnojíme, plejeme jahody, začínáme sekat. Sad je překrásný, když kvete. A to my pořád hnojíme, plejeme a sečeme. Tedy sadař má práce dost celý rok.

Jak sady vypadaly, když je vaše rodina koupila?
Já to znám pouze z vyprávění a fotografií. A jakkoli se laikovi mohl zdát pohled na tehdejší sad malebný, očím zkušeného ovocnáře moc potěšení nepřinášel. Stromy totiž rostly po řadu let bez jakéhokoliv ošetření či zásahu. Pokud jsme se tedy chtěli pustit do sadovnictví jako byznysu, bylo nutné toto vše napravit a sad revitalizovat. Původní výsadbu ošetřit, prostříhat a dosadit další stromky.

Jaká je vaše první vzpomínka na sady? Musela jste pomáhat? Nebo jste si jen chodila trhat jahody a jablka?
Vybavuji si sběr padanek spolu s rodinou v době, kdy sadaření bylo spíše rodinné hobby a jablka jsme sklízeli a moštovali s příbuznými a přáteli. První pozemky byly koupeny ještě před mým narozením, skutečná historie sadů jako svébytného podniku se začala psát až s časovým odstupem, kdy zkrachovalo místní družstvo a bylo možné odkoupit objekt ovocnárny.

A já už byla u toho, když se sady revitalizovaly, pomáhala jsem například při sadbě nových stromků či při sběru jablek, nikoli však jahod, ty byly až pozdějším projektem. V sezoně byly třeba všechny ruce a nohy, které bylo možné sehnat, celá širší rodina chodila do sadů podle možností pomáhat.

Převzala jste rodinnou firmu, měla jste to příkazem, nebo vás představa podnikání v tomto oboru lákala? Kdy bylo jasno, že budete pokračovatelem rodinné tradice?
Jde spíše o jakousi rodinnou filosofii, která říká, že je dobré, aby podnik člověk přebíral jako mladý. Udělal to můj praděda, kdy dědovi předal farmu v jeho 20 letech, stejně jako ji děda předal mému otci. Tak se dotyčnému nejen může dostat potřebné podpory a rad od předešlé generace, ale zároveň má možnost se realizovat a udat všemu vlastní směr. Šlo tedy spíše o přirozený vývoj věcí.

Bylo vám teprve 18 let. Nebála jste se, jestli to zvládnete? A radil vám tatínek? Nebo radí ještě dnes?
Nový krok je v životě vždy výzvou, obzvláště takto velký, ale přestože v rámci rodiny vedou a vlastní členové rodiny samostatné farmy a podniky, tak to neznamená, že bychom si navzájem nepomáhali. Sdílíme spolu zkušenosti, vzájemně si radíme. Spolupráce ale nekončí jen u toho, jsou sdíleny například i některé stroje a společná je také účtárna.

Kdo a kdy přišel s nápadem na založení biofarmy?
Ekologický směr a biozemědělství v sadech rozvinul a zdokonalil náš agronom Pavel Sucháček. Ten je nejen vystudovaným zemědělcem, ale zároveň i biologem, takže vnímá péči o krajinu komplexně. Nesnaží se ze sadů „vytřískat“ maximum během pár let, ale stará se o ně tak, aby je udržel zdravé dlouhodobě, jde o pověstnou udržitelnost. S tím souvisí velká podpora biodiverzity na našich sadech a fakt, že se dobrovolně řídíme přísnějšími západoevropskými standardy pro ekologické zemědělství.

Vy jste byznys ještě navíc propojili se sociální prací.
I v případě sociálního aspektu sadů šlo o pokračování rodinných tradic a logické vyústění projektu sadů. Moji prarodiče a rodiče stáli u zrodu sociálních služeb v sousedním Týně, pečovatelské služby v Temelíně a dalších podobných organizací. Podporu lidí s hendikepem tak bereme jako přirozenou součást naší práce.

Pracují u vás lidé s handicapem, liší se kvůli tomu každodenní provoz farmy ve srovnání s jinými zemědělskými podniky?
Provoz jako takový se příliš neliší, fungujeme jako každá jiná farma. Co se liší, je spíš náš přístup k nim. V tuto chvíli máme 21 zaměstnanců, 16 z nich má nějaký typ znevýhodnění. Někdo má mentální nebo fyzické postižení, jiní se potýkají s duševním onemocněním. Někteří pracují o něco pomaleji a potřebují větší vedení, aby všechno zvládli. Kromě práce a mzdy zajišťujeme podporu zkušeného sociálního pracovníka. Naši pracovníci vědí, že se na nás můžou kdykoli bez obav obrátit. A my zase víme, že si díky tomu udrží psychickou pohodu a nevypadnou z práce.

Jaká byla loni úroda?
Hospodaříme na 35 hektarech, na kterých se v minulé sezoně urodilo přes 170 tun ovoce. Pěstujeme jablka, hrušky, švestky, třešně, jahody a okrajově i další druhy ovoce a zeleniny. Část pozemků je pravidelně porostlá jetelem a to proto, aby si jahodová pole takzvaně odpočinula.

Své výpěstky i zpracováváte.
Ovoce sušíme, zavařujeme, moštujeme. To nám umožňuje využít „dvojkové“ ovoce, které není na pohled tak pěkné, ale pořád chutná skvěle. Vše opět souvisí s udržitelností, kdy nejen, že jsme schopni ovoce zachránit, ale vše děláme lokálně, bez nutnosti zbytečného převozu.

Tereza Netíková (22 let)

  • Vystudovala gymnázium v Českých Budějovicích.
  • Absolvovala kurz pro výkon obecných zemědělských činností, tzv. zemědělské minimum, na SOŠ veterinární.
  • Pochází z rodiny, která se věnuje podnikání v zemědělství už tři generace.
  • Sady sv. Prokopa přebírala Tereza od svého otce téměř přesně před čtyřmi lety, to jí bylo 18.
  • V loňském roce farma získala mezinárodní cenu SME EnterPrize, porotu zaujala propojením ekologického zemědělství, zaměstnáváním osob se znevýhodněním i vzděláváním dalších zemědělců.
  • Vypěstované ovoce zpracovávají do bio přesnídávek, džemů, moštů či křížal, které prodávají ve vlastním obchůdku i v e-shopu Zelený košík.

Denně také loupeme brambory vypěstované na polích v okolí. Ty pak dodáváme do jídelen a restaurací, kterým šetříme spoustu práce a času.

Bioprodukty zpravidla bývají dražší, jdou v době, kdy řada z nás přece jen musí trochu šetřit, stále na odbyt? Kdo je váš typický zákazník?
Na odbyt si naštěstí nemůžeme stěžovat. Jedním z našich hlavních principů je lokálnost, nechceme své výpěstky dovážet přes půl republiky, 90 procent produkce prodáme v rámci regionu. Snad i díky tomu nám odběratelé zůstávají věrní. Navíc vinou inflace teď ovoce a zelenina v obchodech zdražily tak, že bio přestává být drahým luxusem, často jsou ceny srovnatelné.

Naše zboží dodáváme do jídelen základních i mateřských škol, domovů pro seniory, restaurací či obchodů se zdravou výživou. Na farmě máme i obchůdek, kam jezdí individuální zákazníci, nejživěji je u nás v červnu během samosběru jahod.

Byli jste oceněni jako hrdinové udržitelnosti v celoevropské soutěži SME EnterPRIZE. Jste teprve druhou firmou z Česka, která toto ocenění získala. Co to pro vás znamená?
Je to v prvé řadě velká pocta. Porota posuzovala několik tisíc přihlášek a to, že ji zaujaly naše malé sady, je ohromný úspěch a uznání naší práce. Bereme to jako velkou příležitost, aby se informace o našem modelu dostaly k dalším podnikatelům, farmářům. Kombinace ekologického zemědělství se sociálním přesahem dává smysl, je finančně udržitelná a prospívá krajině i lidem v daném místě.

Kdybychom díky ocenění a publicitě inspirovali alespoň několik farem, aby se do toho pustily také, bude to velký úspěch. Věřím, že právě v tom je největší přínos takovéto ceny, ukázat svůj dobrý nápad dalším podnikatelům.

Co má s vašimi sady společného svatý Prokop? Tedy odkud a proč tento název?
Vedlo nás k tomu hned několik různých faktorů. Hledali jsme vhodný a silný název, a k tomu se sady Temelín úplně nehodilo. Rodina Netíkova je rodinou s křesťanskou tradicí a není tedy divu, že se myšlenky mého otce ubíraly tímto směrem. Se sady pojmenovanými po svatém se nesetkáte, což by bylo marketingově velké plus. Bylo tedy rozhodnuto pojmenovat sady po nějakém světci, ale po kterém? Temelín samotný žádný kostel nemá a ani neměl. Původní obec Křtěnov, na jejímž bývalém území Jaderná elektrárna Temelín stojí, ale svůj kostel měla a ten byl zasvěcen právě svatému Prokopu. A jelikož je svatý Prokop patronem zemědělců, šlo o jasnou volbu

Co plánujete do budoucna?
Plánů máme spoustu. Chystáme další pozemky, na kterých budeme pěstovat bio ovoce, za pět let bychom na nich chtěli dát uplatnění až 50 lidem s postižením. S tím samozřejmě souvisí rozvoj skladů, zvětšení prostor pro zpracování ovoce. Musíme se vyrovnat i s postupujícím suchem, takže budeme dále rozšiřovat kapénkovou závlahu v sadech. Vybudovat chceme i zázemí pro vzdělávání zemědělců, které nám zatím chybí.

Autor: , pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

KOMENTÁŘ: Vrátí se nízké úrokové sazby? Rozhodne se to na trhu práce

Premium Rok 2022 byl plný zvratů a nečekaných událostí. Jedním z hlavních cílů ČNB bylo pomocí zvýšení úrokových sazeb snížit...

Korpič, kopík, pajplajna. Otestujte se, jak rozumíte výrazům z pracovního pekla

Čeština je krásný a rozmanitý jazyk, pro řadu lidí možná někdy až příliš kreativní. I v pracovním prostředí vznikají...

Z ajťáka truhlářem. Změnili profesi a potvrzují: Řemeslo má zlaté dno!

Premium Vydělají si klidně 80 tisíc měsíčně, večer usínají s čistou hlavou a šéfa vidí jen ráno v zrcadle. Kdo to je?...

Pracovní dohody využívané u brigád mají i úskalí. Na co si dát pozor?

Chystáte se na brigádu? I na tu s vámi musí zaměstnavatel uzavřít smlouvu. Místo té klasické pracovní vám ovšem...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...