Žehlil košile u televize, teď už má prosperující prádelnu

aktualizováno 
Vladimír Lambl pracoval 35 let v pohostinství. A pak začal žehlit košile. Padesát, šedesát denně. Zakázek přibývalo. Dnes má prádelnu v pražských Modřanech, zaměstnává čtyři lidi a daří se mu.

"Peru cokoliv, pro kohokoliv a vypereme klidně i přes noc, když bude potřeba," říká podnikatel Vladimír Lambl. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Z hotelové restaurace, kde pracoval jako manažer, chodil domů v pět. "Přece nebudu jen tak sedět doma, chtělo by to nějakou brigádu, abych se nenudil,“ řekl si jednou Vladimír Lambl. A napadlo ho, že by mohl žehlit prádlo. "Vždycky mě to bavilo. Tak jsem to spočítal a nabídl veřejnosti." 

Udělal si webové stránky a služba si zakrátko našla zákazníky. "Ocenili, že dělám postaru, jako naše babičky. Vyprat, usušit, nakropit, zabalit, nechat v sáčku provlhnout a pak klasickou nerezovou žehličkou bez napařování vyžehlit. Košile musí zvonit," dodává Vladimír Lambl.

Ze začátku jste žehlil po večerech při práci. 
Trvalo to asi rok, ale pak už toho bylo moc. Podal jsem v hotelu výpověď a začal žehlit na plný úvazek. Dvanáct, čtrnáct hodin denně. Svou službu jsem od začátku nabídl i s dopravou, takže jsem dopoledne žehlil, pak rozvážel a vyzvedával koše s prádlem, zase žehlil, zase jezdil, žehlil, a tak pořád dokola. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej na jobDNES.cz.

Nelitoval jste po čtrnácti hodinách žehlení, že jste změnil profesi? 
Je to pět let, co jsem se do toho pustil, a zatím jsem nelitoval. Žehlil jsem u televize, znal jsem v té době všechny seriály, které běžely. Byl jsem na ně expert. Kamarádi, kteří nestihli nějaký díl, mi pak volali, co se událo nového. 

Jak jste stanovil ceny? 
Jednoduše – spočítal jsem počet vyžehlených košil za hodinu a pak náklady na energie. Za práci jsem si vzal stovku. Začínal jsem na čtyřech košilích za hodinu a postupně jsem se dopracoval k osmi až deseti. Vydělával jsem dvacet tisíc měsíčně. 

Žehlení jako podnikatelský záměr napadne málo koho...
Když jsem někomu řekl, jaký mám byznys, divil se. Řada známých mi tvrdila, že by za žehlení nic neplatila, vždyť to přece udělá manželka. Lidé si neváží volného času. Vědí, že si za hodinu v práci vydělají 100, 200, 500 korun, ale hodnotu volného času, kterého je mnohem méně, a je vzácnější, už nespočítají. Naštěstí nejsou takoví všichni. Mám ale i několik zákaznic, ke kterým jezdím pro prádlo výhradně dopoledne, aby manžel nevěděl. Někde si tu pětistovku za koš prádla ušetří a jdou raději s kámoškou na kafe. 

Jak jste získával nové zákazníky? 
Dostat se k zákazníkovi bylo nejtěžší. Zkoušel jsem všechno možné – inzeráty v místních novinách i v těch, co se rozdávají v metru. Tisíce letáčků jsem donesl na poštu, aby mi je dávali do schránek. Z toho byl jeden zákazník. Pak jsem zkoušel objíždět satelitní městečka, ale uvědomil jsem si, že tam mají asi často paní na úklid, která i žehlí. Z toho také nebylo nic. Nezabraly ani slevové kupóny. 

Co bylo tedy nakonec úspěšné? 
Dobře mi slouží webové stránky Vyžehlenákošile.cz, je to taková výkladní skříň, která musí být jednoduchá a hezká. Hodně zabrala reklama na autě. Lidé se z ní ovšem musí rychle dozvědět o jakou službu jde a zapamatovat si kontakt. Vůbec nejlepší je pak osobní doporučení. 

To říká hodně podnikatelů.
Začínám na tom stavět svoji marketingovou strategii. Když u mě budete žehlit, někomu mě doporučíte a on přijde, tak vám odečtu 7 procent z vaší zakázky. Když přijde desetkrát, tak vy budete mít zlevněných deset košů prádla. Vyplatí se mi to. Když totiž nového zákazníka získám, tak už si ho většinou i udržím. 

Vraťme se k začátkům vašeho podnikání. Před třemi lety jste otevřel prádelnu...
Bydlíme ve 2 + kk a pro tašky s prádlem už nebylo kam šlápnout, všude visely košile. Navíc po celém bytě byl bílý povlak prachu, kterého se prakticky nešlo zbavit. Tak jsem sedl k internetu a hledal vhodné prostory. A měl jsem obrovské štěstí. Narazil jsem na inzerát, ve kterém někdo nabízel přenechání vybavené prádelny a ještě k tomu v Modřanech, kde bydlíme. Šel jsem do toho. 

Zajímavé profese

V rubrice Práce a podnikání přinášíme rozhovory se zástupci zajímavých profesí. 

Další příběhy čtěte zde.

Musel jste si na to půjčit? 
Ne, měl jsem něco našetřeno, takže jsem původního majitele vyplatil a převzal od něj všechny leasingy na pračky, mandl a sušičky. Zůstala mi i původní klientela, což jsou různé hotely, restaurace, kavárny, lékařské ordinace. Bylo mi jasné, že s žehlením před televizí je konec a že si musím najít zaměstnance. 

Našel jste? 
Nebylo to ale jednoduché. Přijal jsem maminku přítelkyně, která byla v důchodu a o níž jsem věděl, že pracuje za dva. K ní jsem našel přes inzerát ještě jednu starší paní. Ale to nebylo ono. Tak jsme se rozešli. Zrovna v té době přišli ke mně do prádelny starší manželé, oba sluchově postižení, zda náhodou nemám volné místo, alespoň pro jednoho z nich. Nyní zaměstnávám oba, paní pere a žehlí a pán mi jezdí s autem. A jsou perfektní. 

A ještě zaměstnáváte na částečný úvazek svou handicapovanou sestru. 
Ano, nerad telefonuji, tak za mě obvolává restaurace, hotely a nabízí naše služby. Víte, uvědomil jsem si, že handicapovaní to na trhu práce nemají jednoduché. Zdravý, mladý člověk s trochou inteligence si práci vždycky najde, ale tihle handicapovaní mají potíž. A tohle je přesně práce pro ně. Potřebují akorát trochu jiný přístup. Uvažuji o tom, že bych s kamarádem otevřel v západních Čechách pobočku, která by byla chráněnou dílnou. Vyzkoušíme, jak to funguje nebo nefunguje a když tak to rozšíříme ještě dál. 

Už tedy nežehlíte, ale šéfujete tak trochu rodinnému podniku. 
Provoz prádelny koordinuji, domlouvám zakázky, snažím se vymýšlet nové služby, ale když je potřeba, tak jdu a žehlím nebo mandluji.

Konkurence je v oboru velká, vám se ale daří. Čím to je?
Jako malá prádelna nemůžu dojít k cenám, které nabízejí velkokapacitní podniky. Ale zase mohu zákazníky nalákat na služby, které jsou prostě "špígl nýgl". Nabízíme doplňkové služby – zašíváme knoflíky, opravujeme zipy, upravujeme oděvy. Pro prádlo si přijedu k zákazníkovi domů, do práce, do fitka, na golf, prostě kamkoliv a téměř kdykoliv. Svým zákazníkům říkám: "Nerad jezdím jen před 6 ráno a po 11 večer."

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

O dobrý nápad jsem dlouho zakopávala a neviděla ho, říká podnikatelka

Lucie Erin Laštůvková vyrábí metráž s originálními potisky pro designéry i pro švadlenky, které chtějí mít neokoukané...

Einsteina by propustili, málo publikoval, říká vědec Tomáš Etrych

Představa podivína celé dny zavrtaného mezi stojany se zkumavkami je klišé. Polymerní chemik Tomáš Etrych používá...

Čím zabodujete v nové práci a co vám naopak může zkazit reputaci

Nastoupit do nové práce je vždy zásadní životní krok. Zvlášť pro mladé lidi, kteří ukončí školu. Kdo během studií...

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Najdete na iDNES.cz