Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Dárek mu změnil život. Opustil rýsovací prkno a je z něho návrhář a švec

Martin Brna se věnuje skateboardingu a nejspíš i proto miluje tenisky. První jejich návrhy nakreslil už na základní škole, nakonec ale vystudoval stavařinu a kreslil návrhy vodovodů. Toužil ovšem po kreativnější práci a té se nakonec dočkal. Dnes tenisky navrhuje a šije, a jak sám říká, plní si svůj sen.
Tenisky jsou pro Martina Brnu vášeň.

Tenisky jsou pro Martina Brnu vášeň. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Byla ševcovina a návrhy tenisek ve vašich dětských snech o budoucím povolání?
Na to, kým jsem chtěl být, když jsem byl malý kluk, si vůbec nevzpomínám. Vybavuji si až pubertu, kdy jsem si boty kreslil a říkal si, jak by bylo skvělé být designérem tenisek. Líbilo se mi, že z pouhé myšlenky v hlavě vznikne bota, jež se vyrobí a kterou lidé nosí.

Vystudoval jste ale stavařinu. Kdo a čím vás při výběru školy ovlivnil?
Byl to děda, měl v té době stavební firmu a pracovali jsme u něj s bráchou o letních prázdninách na brigádě. Tam jsem si vyzkoušel, jak to chodí v praxi. Pak to byla klasika, vystudoval jsem střední stavebku a i stavební vysokou školu. A nastoupil do zaměstnání.

S jakými ambicemi jste do svého prvního zaměstnání vstupoval? Chtěl jste projektovat mosty nebo postavit v Česku první mrakodrap?
Po dokončení vysoké školy jsem se od kamaráda dozvěděl, že v jedné stavební firmě budují nové středisko související s mým vystudovaným oborem a zaměřením na inženýrské sítě (vodovody, kanalizace a komunikace). Byl jsem na pohovoru a poté se mi ozvali, že mě berou.

Studium vysoké školy a praxe je ale úplně jiný svět. Vše jsem se učil od nuly. Ptal se kolegů, jak se co dělá, zjišťoval si informace. Po nějaké době jsem to pochopil, ale z mé práce se stala každodenní rutina a strašná nuda. V hlavě jsem si říkal, že tuto práci nemůžu dělat dalších 40 let a musím najít něco kreativního, co mi bude přinášet hlavně radost.

Zlomem ve vaší profesní kariéře byl workshop šití obuvi. Jaké to bylo a jak vás to ovlivnilo?
Workshop jsem dostal jako vánoční dárek od přítelkyně. A znovu jí chci moc poděkovat, protože mi tím doslova změnila život. Bylo to naprosto pohlcující. Vidět všechny ty stroje a nástroje, které se používají pro výrobu bot. Pak se naučit jednotlivé fáze výroby od návrhu, výroby šablon, výběru materiálu, řezání kůže, šití na stroji a natahování na obuvnické kopyto. Tehdy jsem si řekl, že to je přesně to, co jsem hledal.

Vy jste si pár dnů po workshopu koupil šicí stroj.
Ano, je to tak, s výrobou jsem začal hned po workshopu. K šití bot je potřeba mít průmyslový stroj, tzv. sloupovku, který dokáže prošít i několik vrstev kůže. Postupně jsem nakupoval další nástroje jako obuvnické kleště, kosící nože, speciální lepidla, nitě a další. První, kdo měl mé boty, byl můj bratr, dal jsem mu je k narozeninám a on mi poskytl zpětnou vazbu, co je ještě potřeba zlepšit.

Kolik tenisek jste vyrobil, než jste si řekl, tak tyhle boty už můžu prodávat? A co je pro výrobu tenisek nejdůležitější?
Nejdůležitější je výběr kvalitní kůže. Talent je potřeba tak z deseti procent, zbytek je vůle u toho vydržet a i když se nedaří, pokračovat. Vyrobil jsem asi patnáct párů bot, s každým párem jsem se zlepšoval a vždycky jsem si řekl, že tyto už jsou dokonalé. No a vždycky jsem zjistil, že je pořád co vylepšovat.  

Martin Brna (1984)

  • Vystudoval stavební fakultu VŠB - TU Ostrava.
  • 11 let pracoval ve stavební firmě.
  • K designu bot ho přivedl jeho velký koníček – skateboarding.
  • V srpnu 2019 na sociálních sítích představil své první vlastní návrhy tenisek.
  • Svou značku pojmenoval Unbroken addiction, on sám má na nákupu tenisek nezlomnou závislost, má jich doma přes 80 párů.
  • Šije tenisky na přání podle vlastních originálních návrhů.
  • Jeho tenisky nosí i Přemek Forejt, Yemi nebo Diana Kobzanová.
  • Ve volném čase rád cvičí, běhá, cestuje a tráví čas s rodinou a přáteli.

Neměl jste někdy chuť to vzdát?
Měl jsem tak pět momentů, kdy jsem si říkal, že to nemá smysl. Vzdát věci je strašně jednoduché. V mém případě stačilo odložit tužku a dál nepokračovat. Naštěstí jsem to vždy dokázal přejít, protože jsem si řekl, že se přece nevzdám svého snu a nastavil si to v hlavě. Práce je náročná jak časově, tak fyzicky, ale mám dobrý pocit, protože vím, že dělám maximum, aby byl výsledek co nejlepší, a za tu námahu to rozhodně stojí.

Vaše tenisky dnes nosí i celebrity. Jak jste dal zákazníkům o sobě, tedy o vašich teniskách, vědět?
Celé to odstartovaly bílo-červené tenisky vyrobené pro Přemka Forejta s motýlem na patě. Pak se začali ozývat další lidé. V tomhle mají sociální sítě velkou výhodu.

V práci jste dal před časem výpověď. Co bylo tím hlavním impulsem?
Vlastně asi taky náhoda. Všiml jsem si, že firma Vasky začala s výrobou svých vůbec prvních tenisek. Napsal jsem zakladateli firmy Vaškovi Staňkovi a požádal ho, zda by mi neukázal, jak se taková teniska vyrábí sériově. Potkali jsme se, já mu ukázal, co dělám já, a domluvili jsme se, že bychom mohli spolupracovat. Vůbec jsem neváhal, věděl jsem, že v práci mě to nebaví a cítil jsem to jako příležitost něco ve svém životě změnit.

Dnes máte živnostenský list, musíte platit sociální a zdravotní pojištění, nikdy nevíte, kolik toho ten který měsíc prodáte. Nelitujete, že jste opustil stálý pracovní poměr?
Ano, jsem nově jako OSVČ, ale změny nelituji. To, že se platí sociální a zdravotní, s tím počítám. Mně jde hlavně o to dělat práci, která mi přináší radost. Bez toho by to pro mě nemělo smysl. Ruční práce zaměstnává mozek úplně jinak. Jakmile se do ní ponoříte, zcela přestanete vnímat čas a jen vytváříte věci. Je to naprosté odpojení od vnitřních stresů a starostí. Navíc se potkáte se zajímavými lidmi. A hlavně, nikdy nevíte, kam vás to nasměruje.

Jaké máte plány do budoucna?
Plány jsou zrychlit výrobu mých Unbroken addiction tenisek a pro Vasky připravovat nové návrhy řady bot a oblečení. Taky doufám, že se podaří i spolupráce s dalšími firmami a umělci z České republiky.

Co byste doporučil lidem, které to v práci nebaví a koketují s myšlenkou vlastního podnikání?
Někde jsem slyšel přirovnání, že chodit do práce, kterou nemáte rádi, je jak objednávat si v restauraci jídlo, které absolutně nesnášíte a přesto ho denně jíte. Tak jsem to cítil i já. Jediným řešením je to změnit. A neudělá to nikdo za vás, jen vy sami. Nečekat na nějaké štěstí, že něco přijde samo.

Mně workshop obrátil život o pozitivních 180 stupňů. Ale není to zadarmo, musíte tu změnu opravdu chtít a ne jen o tom mluvit.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Přestalo je bavit spravovat cizí IT systémy. Tak vyvinuli vlastní

Na začátku stála touha tří mladých vývojářů mít vlastní softwarovou firmu a dělat si věci po svém. Dnes má firma...

Změna oboru nemusí být pohroma. Berte ji jako výzvu, radí odbornice

Několik dlouhých let se připravujete na budoucí povolání a pak stačí propouštění ve firmě nebo její krach a musíte si...

Zaměstnat někoho 55+? Zaměstnavatelé pomalu mění přístup

Společnost stárne, věk odchodu do důchodu se bude prodlužovat. Přesto jsou lidé ve věku 55+ na trhu práce stále často...

Vysokoškoláky bereme, hlásí firmy. Také absolventi jdou na dračku

Máte v ruce čerstvý diplom z vysoké školy, prázdniny jsou pryč, a vy stále marně sháníte zaměstnání? Něco musí být...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...