Objevuje léčivé mikroorganismy a rozjel podnikání, které vynáší

aktualizováno 
Lásku k chemii zdědil Petr Kaštánek po otci. Dál už však šel vlastní cestou. Vzal batoh a odjel do pralesů sbírat mikroorganismy, aby pak mohl vědecky využít jejich účinků. Nedávno rozjel byznys s doplňky stravy a kosmetikou.

Petr Kaštánek | foto: Archiv: Petr Kaštánek

Jako mají někteří lidé absolutní hudební sluch, Petr Kaštánek má přirozený talent na chemii a vše, co s ní souvisí. „Je to naprosto logická a transparentní věda. Můj otec byl chemik, a tak jsem vyrůstal obklopený baňkami, křivulemi a zkumavkami. Miloval jsem knihy o vědcích, třeba o Alexandru Flemingovi, jak v plísni objevil penicilin. A když mi bylo devět let, žil jsem nějaký čas s rodiči na Kubě, kde jsem se poprvé seznámil se subtropickou přírodou. Vše se spojilo a najednou bylo jasné, kam se budu ubírat,“ vzpomíná úspěšný vědec a podnikatel.

Do džungle?
Ano, přiznávám, že do vědeckého ústavu mě to moc netáhlo. Raději jsem se sbalil a odjel do světa. Toužil jsem objevovat nové věci, pochopit je a nějak prakticky je využít.

Co konkrétně jste hledal?
Jako byli dříve na Divokém západě prospektoři, tedy průzkumníci, tak i my dnes děláme takovou bioprospekci. Vědec vezme tým lidí, celý výzkumný arzenál a vyrazí do pralesa, na sopku, na korálové útesy, na ledovec. Tam hledá mikroorganismy - řasy, houby, bakterie, které mohou být zdrojem nových účinných látek využitelných třeba ve farmacii nebo potravinářství.

Petr Kaštánek

  • Vystudoval Chemicko-inženýrskou fakultu VŠCHT Praha, obor procesy a zařízení chemických a potravinářských výrob.
  • V oboru se vzdělával na světových vědeckých institutech H. C. Orsted Institut v dánské Kodani a Max-Plank-Institut v německém Dortmundu.
  • Ještě na studiích v roce 1993 založil společnost Biocen Laboratories, o šestnáct let později firmu EcoFuel Laboratories. Vedle toho je projektovým manažerem několika výzkumných grantových projektů zaměřených na využití mikrořas.
  • Od roku 2012 je ředitelem Centra kompetence pro výzkum biorafinací Bioraf a členem vědecké rady Mezinárodního institutu pro výzkum konopí a kanabinoidů.
  • Absolvoval řadu výzkumných expedic (Kuba, Mexiko, Guatemala a Belize, Siberut, Sumatra a Malajsie, Papua - Nová Guinea, Patagonie, Kolumbie atd.) s cílem nalézt nové kmeny mikrořas využitelné ve farmaceutickém, potravinářském a kosmetickém průmyslu.
  • Má rád aktivní relaxaci: skialpinismus, horolezectví, lyžování, potápění a námořní jachting.
  • Věnuje se rovněž tanci (kubánské salse, argentinskému tangu) a józe.
  • Je svobodný, žije s přítelkyní.

Takže sbíráte do skleničky řasy, přivezete je domů a tady je pitváte?
Přibližně tak. Na světě je mnoho dosud neobjevených mikroorganismů, většina z nich je přitom ohrožena civilizací a během několika desetiletí mohou nadobro zmizet. A co když některé umějí léčit rakovinu?

To musí být „piplačka“ pěstovat v laboratoři řasy a zkoumat, jaké v sobě mají účinné látky.
Šílená, obdivuji kolegyně, že mají trpělivost analyzovat ty breberky tisíckrát znovu. To mě baví spíše ta objevitelské část práce.

A když přijdete na to, co konkrétní druh umí, co dál?
Musíme se rozhodnout, k čemu to využijeme. Hodilo by se to do kosmetického přípravku, jako lék, jako veterinární prostředek? Spolupracujeme při tom s největšími mozky v republice, odborníky z Akademie věd, různých univerzit a výzkumných ústavů.

Dejte prosím nějaký příklad.
Řekli byste, že na ledovci nemůže nic růst, je to zmrzlá voda. Ale když led začne díky slunci odtávat, vzniknou na něm kapky a v těch vyroste řasa, na sněhu jsou vidět červené skvrny. A protože na ni praží slunce, musí si umět vytvořit blokátor proti UV záření. My ji najdeme, odebereme, tu účinnou látku z ní dostaneme a dáme ji do krému, který díky tomu ochrání kůži proti nebezpečnému slunečnímu záření. Takhle jednoduše fo funguje.

Když účinnou látku objevíte, můžete si ji dát patentovat?
Ano, už máme několik patentů. Podařilo se nám například izolovat řasu na listech mangrovníku v Papui - Nové Guinei. Když list spadne a hnije v mořské vodě, obalí ho za čas řasy, které obsahují hodně omega-3 kyselin. Ty jsou nezbytné například pro kardiovaskulární systém seniorů, vývoj očí a mozku u dětí.

Běžně se vyskytují v mořských rybách a krilu, ale to jen proto, že ty se živí oněmi řasami. Představte si těhotnou ženu, která musí jíst ryby, aby dítě mělo dost omega-3 kyselin a správně se vyvíjelo. Jenže společně s nimi dostane do těla třeba i rtuť, jíž je většina mořských ryb dnes kontaminovaná. Díky řase riziko odpadá. Za tuto patentovanou látku jsme dostali na konci roku 2016 cenu Vizionář roku. Zároveň olej z těchto řas certifikujeme na potravinu nového typu, takže musíme prokázat její neškodnost a prospěšnost pro děti a těhotné ženy.

Čtěte také

Rozhovory se zajímavými osobnostmi

V rubrice Práce a podnikání přinášíme rozhovory se zástupci zajímavých profesí.

Další příběhy čtěte zde.

Tím se dostáváme k další z vašich mnoha rolí - byznysmena. Jak vám jde?
No, v oblasti obchodu se ještě mám co učit. Musím zapracovat například na marketingu. To, že o produktech vím tolik, neznamená, že je umím dobře prodat.

Ale vybral jste si skvělý obor podnikání, doplňky stravy jsou dnes v módě.
To ano. Ono také záleží na tom, kdo je vyrábí a jakým způsobem. Tolik v nich potom zůstane účinných látek. Takový paradoxní příklad: levná řasa chlorella z jihovýchodní Asie roste v hluboké kontaminované vodě, nabalí na sebe všechny ty nečistoty a toxické látky, vyveze se do Evropy, kde ji pak lidé jedí na detoxikaci organismu.

Takže je třeba si hlídat, odkud řasa pochází a jak byla zpracovávána?
Přesně tak. My pěstujeme chlorellu ve vodě z jihočeských rybníků, roste v mělké proudící vodě, aby se k ní dostalo co nejvíce slunečních paprsků. Když vyroste, prochází takzvaným sprejovým sušením, kdy se z ní během vteřiny odpaří voda a zůstane v ní mnoho účinných látek.

Jaké jsou teď vaše nejbližší plány?
Našli jsme řasu, jejíž výtažek zabíjí bakterie, které způsobují akné, takže vyvíjíme kosmetickou řadu na problematickou pleť. Jiná řasa má zase antimikrobiální účinek na bakterii E.coli, jež způsobuje krvácivý průjem u prasat a poté jejich úhyn. Takže se hodláme věnovat i výzkumu nových látek s antibiotickými účinky, které pomohou nejdříve zvířatům, později třeba i lidem. Připravujeme také největší pěstírnu řas v tuzemsku, bude na jižní Moravě. Budeme stavět komplex na výrobu kloubních preparátů ze zbytků surovin z drůbežářského průmyslu. Rozšíříme naši značku z 15 na několik desítek produktů.

Nebojíte se, že jednou už nebude co objevovat, všechno bude známé?
Tak to opravdu ne. Vždyť jen mikrořas jsou desítky tisíc druhů, obden nějaký nový objevíme. V rámci našeho výzkumného centra Bioraf máme k dispozici asi tisíc druhů, detailněji jsme jich doposud zkoumali kolem stovky. A celosvětově se jich zatím komerčně využívá řekněme deset, v čele s oblíbenou chlorellou nebo spirulinou.

Vypěstoval jste si už nějakou profesní deformaci?
Jasně, nemůžu projít okolo keře zlatého deště, aniž bych přemýšlel o tom, co by z něj šlo extrahovat. A pak - zkuste jít se mnou nakupovat potraviny nebo kosmetiku. Ono není jen výhodou do všeho vidět.

Co byste teď chtěl na svém životě změnit? Nemáte někdy chuť utéct zpátky do pralesa?
Ani ne, jsem spokojený, splnily se mi sny. Jen jsem přepracovaný, musím zvolnit, potlačit nutkání vrhat se do nových výzev. Slíbil jsem přítelkyni, že se zamyslím nad projektem „rodina“.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Koupil si zájezd za čtyřicet tisíc, šéf mu nedal dovolenou. Co dělat?

Ilustrační fotografie

Ideální dovolená nezačíná volbou nejvhodnější destinace ani výběrem nejspolehlivější cestovní kanceláře. To...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další z rubriky

Své razítko by měl mít každý, říká grafička. Prodala jich už tisíce

Lída Kejmarová si ze své záliby udělala zaměstnání a je spokojená.

Zdánlivě zapomenutá razítka začínají být opět v kurzu, a to nejen proto, že šetří čas, ale dokážou vtisknout dané věci...

Ze zaměstnanců se stávají lovci hlav. A firmy jim za to dobře platí

Ilustrační snímek

Pět, deset, třicet, padesát, a dokonce sto tisíc mohou zaměstnanci získat za člověka, kterého přivedou do podniku na...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Motivační dopis, který vyrazí dech všem personalistům

Motivační dopis, který vyrazí dech všem personalistům

Kurzy.cz Při hledání práce se většina lidí zaměřuje především na dobře psaný strukturovaný životopis, dost často se však zapomín...

Najdete na iDNES.cz