Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory své slabší matematice, kterou doháněl doučováním, se postupně při dalším studiu rozhodl pro programování. Dnes pracuje v USA pro značku Bethesda Game Studios a pomáhá vyvíjet populární počítačové hry, které hrají miliony hráčů po celém světě.

Adam Konrád vyrostl v pražských Vršovicích. Dnes žije a pracuje v americkém Dallasu. | foto: archiv A. Konráda

Opravdu jste už jako dítě věděl, co chcete dělat?
Od mala mě bavila elektronika a „bastlení“, pak jsem dostal počítač, přidalo se programování a následně jsem se začal hodně zajímat o hry a jejich vnitřní fungování. Mám pocit, že k tomu, co dělám, jsem dospěl přirozeně. U programování je velkou výhodou, že k němu nepotřebujete dílnu.

Na studium ICT, tedy informačních a komunikačních technologií jste se zaměřil už na Soukromé střední škole výpočetní techniky. Byla pro vás brzká specializace později výhodou?
Do jisté míry je výhodou stále. A snažím se to zúročovat. Překvapilo by vás, jak málo programátorů třeba rozumí počítačovým sítím nebo obecně problémům správy velkého množství počítačů. Už na střední jsem pochopil sílu automatizace manuálních procesů a dodneška některé techniky a postupy používám. Myslím, že je nutné nejít do šířky, ale do hloubky. Specializovat se a skutečně pochopit vnitřní fungování věcí.

A to jde, i když si člověk není v matematice tak úplně jistý v kramflecích?
To je trochu delší příběh. Matematiku jsem si přinesl jako strašáka ze základní školy, vůbec jsem si nevěřil. V prváku a ve druháku na střední jsem pak měl problémy, protože určité nedostatky ve znalostech bylo v novém různorodém kolektivu těžké najít a dohnat.

Fotogalerie

Jak se vám to podařilo zlomit?
Já jsem měl o matematiku zájem. Cestu k ní jsem si ale našel až po dvou letech na střední a pod jiným učitelem. Přispělo k tomu také to, že jsem s dostatečným předstihem začal chodit před přijímačkami na vysokou školu na doučování k jednomu doktorandovi z MatFyzu.

Naučil vás lásce k matematice?
Tak nějak. Když jsem s ním něco počítal, vždycky se nejdřív podíval do sbírky na zadání příkladu a prohlásil něco ve smyslu: „To nevyjde hezky, dej si ten další.“ Díky tomu jsem začal matematiku brát jako hru. Doplnil jsem si základy, začal jsem sám doma počítat a postupně se hodně zlepšil. Vysokoškolskou matematiku jsem pak zvládl bez potíží.

Co vám pak dalo studium na vysoké škole?
Na vysoké škole jsem se naučil učit se. A také jsem začal svět vnímat v trochu širších souvislostech, než je jen obor IT. Při škole jsem pracoval, programoval na zakázku, moderoval GamePage a v posledním roce magisterského studia se mi podařilo domluvit spolupráci s německou společností, od které jsem dostal grant na diplomovou práci. Snažil jsem se práci vždycky sladit s oblastí svého zájmu.

Adam Konrád (34)

  • Vyrostl v pražských Vršovicích.
  • Vystudoval Soukromou střední školu výpočetní techniky (SSŠVT), obor informační technologie a Českou zemědělskou univerzitu (ČZU), magisterský obor informační technologie a ekonomie.
  • S manželkou se přestěhovali do USA v roce 2010. Na pozici backend programátora pracoval ve firmě Escalation Studios.
  • Od srpna 2018 je seniorním programátorem v Bethesda Game Studios v Dallasu, kde navrhuje a vyvíjí backendové systémy a specializuje se na cloud Amazon Web Services.
  • Jako programátor se podílel na kultovní střílečce Doom, hře Wolfenstein nebo konzolové verzi Fallout Shelter.

Poprvé jste se do USA vydal ještě v době studií, ve 23 letech. S čím jste do Ameriky odjížděl?
Hlavně jsem se tehdy dost těšil! Na cestu jsem si našetřil, s kamarádem jsme vyrazili na herní festival QuakeCon 2007 a potom jsme se vydali na roadtrip. Bylo to skvělé a žil jsem pak doma ze zážitků mnoho měsíců.

Už tehdy jste plánoval navazovat v zámoří pracovní kontakty?
Věci jsem příliš neplánoval. Chtěl jsem tam prostě vyrazit, zažít a vidět to. Ale pomohlo určitě, že jsem se nebál oslovit známé osobnosti a naslepo se vydat do kanceláří známých vývojářů. Byli z nás trochu vyjukaní, ale chvíli svého času nám věnovali. A to pro mě hodně znamenalo.

Čím jste podle vás v USA zaujal?
Byl jsem sice zelenáč, ale měl jsem demo vlastního projektu, několik zajímavých myšlenek a dokázal jsem to všechno nabídnout. Když mi pak opatrně nabídli příležitost, chytl jsem jí, vydržel jsem dlouhodobě samostatně pracovat. Myslím, že nakonec vůbec nejdůležitější je schopnost se učit a vydržet, i když se třeba výsledky nebo úspěchy nedostaví okamžitě.

Na jaké pozici vlastně pracujete?
V češtině jsem seniorní programátor backendu. Navrhuji a programuji online služby v cloudu. Jsem zaměřený hlavně na AWS, pro který jsem certifikovaný architekt. Laicky řečeno, když hrajete hru, mojí starostí je to, co se děje v pozadí na serveru, který všechno obsluhuje.

Mnozí si mohou myslet, že si vlastně v práci celý den hrajete. Je to tak, nebo je to mýlka?
Ano, to říkají lidé často. Hrajeme často, ale omezeně a není to pro zábavu, ale prostě proto, že musíme interně otestovat to, co jsme vytvořili. Je velmi důležité, aby vývojáři vlastní hru hodně hráli a sami ji ladili a vylepšovali. Vývoj her je ale jinak hodně podobný vývoji běžného softwaru. Většinou jde o cyklus návrhu, implementace, ladění a testování. Práce mého týmu spočívá v návrhu, implementaci, testování a provozu různých online služeb v cloudovém prostředí.

Co vás na vaší práci nejvíce přitahuje?
Hry jsou multimediální projekty. Při práci na nich se setkáte s různými disciplínami a můžete si programátorsky osahat všechny subsystémy počítačů nebo konzolí, tedy 3D grafiku, zvuk, síť. Hry jsou dnes hodně globální, takže v našem případě stavíte celosvětové online služby. To je myslím atraktivní a rozmanitá práce.

Jaký je kolektiv, v němž pracujete, co do národnostního složení?
Velmi různorodý, což je v americkém multikulturním prostředí naprosto běžné a normální.

Čtěte také:

Jaká je americká pracovní kultura?
Řekl bych, že americká kultura, kterou jsem měl možnost poznat já, má jádro v preciznosti. Nikdo si nestěžuje, když je nutné v pátek zůstat přesčas, aby se stíhaly předem dané termíny. Jinak to asi bude stejné jako v Česku, někomu na výsledcích a kvalitě záleží a jinému moc ne.

Můžete využívat benefity typu home office, sick days a další?
Co vím, tak s home office Američané nakládají hodně opatrně a myslím, že je to dobře. Se sick days je to v podstatě stejné jako v Česku. Běžné je i spoření a příspěvek zaměstnavatele na penzi nebo možnost nákupu akcií firmy za zvýhodněných podmínek (stock options). Nejdůležitějším benefitem je v USA dobré zdravotní pojištění s nízkou spoluúčastí. To je pro zaměstnance vzhledem ke zdejšímu nákladnému zdravotnímu systému nesmírně důležité.

Jak dlouhou můžete čerpat dovolenou?
Dnes v podstatě stejnou, nicméně jsem si to musel odpracovat. V USA je standardní volno jen dva týdny ročně a pak zaměstnanci dostávají další dny jako bonus za odpracované roky.

Jak vypadá takový teambuilding ve velké americké firmě?
A víte, že ani nevím? Nikdy jsme u nás žádný neměli! Jsme výborný tým i bez organizovaného teambuildingu. Jsem za to rád.

Co je podle vás v USA jednodušší než v Česku a naopak?
To je hodně široká otázka a já bych nerad zobecňoval. Řekněme, že v Americe je život jednodušší, pokud máte peníze. A naopak o hodně složitější než v Česku, pokud je nemáte. Zároveň ale je v USA mnohem jednodušší koupit si cokoliv, i když na to nemáte, a to i díky systému Credit score.

Odjet pracovat do USA jen tak nejde. Co to obnášelo po administrativní stránce?
Máte pravdu, nejde to a dnes je to díky současné administrativě ještě složitější než před deseti lety, tedy v době, kdy původní společnost, pro kterou jsem pracoval, žádala o přidělení mého prvního pracovního víza. Druhů pracovních víz je několik a podmínky se hodně liší. V přidělovacím procesu hraje roli Americký úřad práce a Ministerstvo zahraničí.

Co tedy bylo potřeba dokládat?
Museli jsme dokládat dokumenty z České republiky týkající se mých pracovních zkušeností a vzdělání, na moje diplomy jsme museli nechat vypracovat srovnávací posudky, aby bylo možné moje magisterské vysokoškolské vzdělání uznat v USA.

Byl to dlouhý a komplikovaný proces?
Cesta od prvního pracovního víza k zeleným kartám, tedy k trvalému pobytu, trvala více než šest let a stála zaměstnavatele odhadem desítky tisíc dolarů na právních službách a poplatcích státu. Jsem moc rád, že se to nakonec celé povedlo.

Platí, že pokud chce člověk uspět v oboru, musí do USA? Anebo už se i jinde formují kvalitní vývojářské společnosti?
Rozhodně si nemyslím, že by člověk nutně musel do USA, aby uspěl v oboru. Nicméně v USA se opravdu můžete setkat s naprostými špičkami. Myslím, že dnes je už trochu jiná situace než před téměř deseti lety, když jsem odešel. 

V Česku už nyní je řada herních firem s velmi úspěšnými tituly. Dneska můžete jít pracovat do Brna a sáhnout si na projekt pro 100+ milionů hráčů. Je tu několik světově úspěšných herních vývojářů různých velikostí, takže velké pracovní výzvy jsou dnes i v Česku.

Ale práce na tzv. AAA titulech pro největší vydavatele je asi pořád něco trochu jiného. A dobrým důvodem pro práci v zahraničí může být třeba touha poznat rozdíly v pracovní a společenské kultuře. Myslím, že tohle je něco, co musíte zažít, abyste to pochopili.

Myslíte si, že jste v Americe zakotvil natrvalo? Nebo uvažujete o návratu do Čech či přesunu do jiné země?
Do USA jsme se s manželkou původně stěhovali na omezenou dobu a dnes už jsme tu dvakrát déle, než jsme původně plánovali. Konkrétní datum možného návratu nemáme stanovené a vlastně nic nás v tomhle ohledu neomezuje. Do Česka se pravidelně vracíme za rodinami, máme tu zázemí a také skutečný domov, jakkoliv je to teď pro nás jen dovolená.

Jsou někdy chvíle, kdy byste s tím vším nejraději sekl a vrátil se do Čech?
To víte, že jsou. Takové chvíle jsem obvykle zažíval hlavně ze začátku při řešení složitějších životních situací. Jako imigrant máte všechno mnohem těžší a složitější než místní, kteří znají společenský systém a lépe vědí, jak a co v které situaci říct nebo udělat. Už se mi to ale tak často nestává.

Do Ameriky jste odcházel se svou ženou. Máte v ní oporu?
Říká se, že za každým úspěšným mužem stojí silná žena. Mám tento citát rád, protože je pro nás výstižný. Moje manželka je mi velkou oporou, v podstatě mě bezpodmínečně a neomezeně podporuje. Také spolu hodně o všem diskutujeme a dost často se neshodneme. Její pohled na věc mi vždycky připomene, že věci nejsou černobílé a že je vhodné brát v úvahu i další faktory a souvislosti. Moc jí miluju a jsem rád, že jsme se našli a že jsme spolu.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Jděte po tom, co vás baví. Pak přijdou i peníze, radí kariérní expert

Premium Neřešte peníze, ty přijdou později. Zapracujte na sebeprezentaci a měkkých dovednostech. „A najděte si zaměstnání,...

Jako první letí židle. Někteří zaměstnavatelé přispívají na domácí kanceláře

Premium Lidé si vybavují domácí pracovní kouty. A zrovna nešetří. Když pracovní stůl, tak takový, jaký měli v práci. Když...

Našli díru na trhu a začali podnikat bez koruny v kapse. Risk se vyplatil

Podnikání má snad rodina Brabencových v krvi. Podnikal už pradědeček a dědeček. Její otec Josef Brabenec svou firmu...

Že půjdu studovat ven, jsem bral jako samozřejmost, říká absolvent

O tom, jaký obor chce studovat, Matěj Rendla moc dlouho nepřemýšlel. „Vždycky jsem se zajímal o technické věci. Bavilo...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...