Řídit šéfa neznamená pracovat za něj

  12:47aktualizováno  12:47
Jak řídit svého šéfa? Mohlo by se zdát, že je to rada tak pro sekretářky. Ty přece mají znát šéfův režim, vědět o jeho prioritách a termínech. O tom, s kým mu schůzku smluvit a koho kulturně odmítnout, a řešit za něj i různé další praktické záležitosti. Řídit svého šéfa však může v přeneseném slova smyslu každý, kdo je ve svém vývoji dál než on.

Má třeba lepší schopnosti, umí lépe komunikovat s lidmi, dokáže si sehnat potřebné informace, vidí lépe do problémů. Šéfové si své pracovníky vybírají, podřízení pochopitelně stejnou možnost nemají.

Mohou se tedy buď smířit s tím, že jejich šéf nemá potřebné parametry, nebo ho začít nenápadně v některých věcech usměrňovat. Je-li šéf například člověk, který na každého hrozně křičí, mluvte na něj třeba přehnaně tichým hlasem.

Pokud vám opakovaně něco nespravedlivě vytkne, dejte mu rozhodně, samozřejmě ale také klidně a slušně najevo, že již překročil meze toho, co snesete. Pokud od něj dostáváte úkoly, které jsou příliš jednoduché, překvapte ho čas od času řešením některých z nich na mnohem vyšší úrovni, než čekal.

Co radí Kateřina Forstingerová, ředitelka IT Moravia
Chcete-li svého šéfa ovlivňovat, měli byste vycházet z jeho nedostatku času, trpělivosti nebo zájmu o podrobnosti. Jak mu lze například ušetřit čas? Zkuste dobře a napoprvé porozumět zadání úkolu, vyhýbejte se dlouhému objasňování vašich kroků a zaměřte se raději na výsledky. Ujistěte se, že vnímá vaši práci jako profesionální a ví, že mu ušetří mnoho času. Získáte tak více volnosti, jejíž prostřednictvím ho budete schopni ovlivňovat.

Pokud vás zdržuje od práce, sdělte mu, že potřebujete mít dost času na úkoly, které vám zadal. Pomalejšího či nešikovného šéfa můžete ta ké usměrnit a pomoci mu věci řešit v situaci, kdy něco nezvládl.

Zachraňte ho třeba od nějakého průšvihu, vezměte na sebe případně chybu, kterou udělal v záležitosti důležitého termínu nebo proto, že něco někam založil. Volte to, co se u vás snese, ale u něj by mohlo zřetelně vadit.

Pokud si vašich zásahů ve svůj prospěch nevšiml, čas od času mu to připomeňte. Nemusíte to hned zveřejňovat. Pokud si však na vaše "řídící" aktivity zvykl a počítá s tím, že mnohé záležitosti vyřešíte za něj, a to aniž by vaše zásluhy ocenil, nechte ho příště raději, aby narazil. Řídit svého šéfa neznamená pracovat za něj.

Chybí-li mu však některé šéfovské rysy, můžete mu je pomoci získat. Případně sobě i jiným ulehčit situaci, pokud opravdu není na svém místě. Pracujete tím také možná na své lepší perspektivě, třeba si vás vyšší vedoucí přitom všimnou. Vyžaduje to ale mnoho diplomacie a taktiky. Jinak si to šéf možná rychle "vyřídí" s vámi.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

ilustrační snímek

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Firmy si zájemce o práci pečlivě testují. Nevhodný kandidát je ztráta času

ilustrační snímek

Pracovní pohovory jsou pro personalisty poměrně těžkou disciplínou. Během velmi omezeného časového úseku totiž musí o...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA V ODDĚLENÍ LOGISTIKY s NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz