Řídit šéfa neznamená pracovat za něj

  12:47aktualizováno  12:47
Jak řídit svého šéfa? Mohlo by se zdát, že je to rada tak pro sekretářky. Ty přece mají znát šéfův režim, vědět o jeho prioritách a termínech. O tom, s kým mu schůzku smluvit a koho kulturně odmítnout, a řešit za něj i různé další praktické záležitosti. Řídit svého šéfa však může v přeneseném slova smyslu každý, kdo je ve svém vývoji dál než on.

Má třeba lepší schopnosti, umí lépe komunikovat s lidmi, dokáže si sehnat potřebné informace, vidí lépe do problémů. Šéfové si své pracovníky vybírají, podřízení pochopitelně stejnou možnost nemají.

Mohou se tedy buď smířit s tím, že jejich šéf nemá potřebné parametry, nebo ho začít nenápadně v některých věcech usměrňovat. Je-li šéf například člověk, který na každého hrozně křičí, mluvte na něj třeba přehnaně tichým hlasem.

Pokud vám opakovaně něco nespravedlivě vytkne, dejte mu rozhodně, samozřejmě ale také klidně a slušně najevo, že již překročil meze toho, co snesete. Pokud od něj dostáváte úkoly, které jsou příliš jednoduché, překvapte ho čas od času řešením některých z nich na mnohem vyšší úrovni, než čekal.

Co radí Kateřina Forstingerová, ředitelka IT Moravia
Chcete-li svého šéfa ovlivňovat, měli byste vycházet z jeho nedostatku času, trpělivosti nebo zájmu o podrobnosti. Jak mu lze například ušetřit čas? Zkuste dobře a napoprvé porozumět zadání úkolu, vyhýbejte se dlouhému objasňování vašich kroků a zaměřte se raději na výsledky. Ujistěte se, že vnímá vaši práci jako profesionální a ví, že mu ušetří mnoho času. Získáte tak více volnosti, jejíž prostřednictvím ho budete schopni ovlivňovat.

Pokud vás zdržuje od práce, sdělte mu, že potřebujete mít dost času na úkoly, které vám zadal. Pomalejšího či nešikovného šéfa můžete ta ké usměrnit a pomoci mu věci řešit v situaci, kdy něco nezvládl.

Zachraňte ho třeba od nějakého průšvihu, vezměte na sebe případně chybu, kterou udělal v záležitosti důležitého termínu nebo proto, že něco někam založil. Volte to, co se u vás snese, ale u něj by mohlo zřetelně vadit.

Pokud si vašich zásahů ve svůj prospěch nevšiml, čas od času mu to připomeňte. Nemusíte to hned zveřejňovat. Pokud si však na vaše "řídící" aktivity zvykl a počítá s tím, že mnohé záležitosti vyřešíte za něj, a to aniž by vaše zásluhy ocenil, nechte ho příště raději, aby narazil. Řídit svého šéfa neznamená pracovat za něj.

Chybí-li mu však některé šéfovské rysy, můžete mu je pomoci získat. Případně sobě i jiným ulehčit situaci, pokud opravdu není na svém místě. Pracujete tím také možná na své lepší perspektivě, třeba si vás vyšší vedoucí přitom všimnou. Vyžaduje to ale mnoho diplomacie a taktiky. Jinak si to šéf možná rychle "vyřídí" s vámi.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Kurzy.cz „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americ...

Najdete na iDNES.cz