Pracovištěm pokrývače je střecha - střecha rodinného domu, střecha kostela či zámku. To znamená, že nesmí trpět závratí, musí být fyzicky zdatný, měl by mít cit k materiálu, se kterým bude pracovat, a nesmí se štítit manuální práce. „Pokrývač také potřebuje na slušné úrovni zvládat základní matematiku, aby mohl vypočítat plochu střechy, spotřebu materiálu a aby dokázal rozměřit střešní plochu pro pokládku krytiny,“ vysvětluje cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky Jiří Vrňata.
Seriál o řemeslnícíchV seriálu Řemeslo žije představujeme vybrané řemeslnické profese. Seriál vychází v rámci Roku řemesel 2016, který pořádá AMSP ČR. Čtěte také příběh šperkařů: Řemeslo žije: Čeští šperkaři umějí dělat něco, co se jen tak nevidí |
Vyučení trvá tři roky, po úspěšném absolvování závěrečných zkoušek získává absolvent výuční list. Poté může pokračovat dále ve studiu a zakončit ho maturitní zkouškou. Obor pokrývač nabízejí střední odborná učiliště po celé republice.
Učni si mohou svou šikovnost vyzkoušet i v soutěžích. Cech již několik let pořádá soutěž odborných dovedností, která vrcholí mezinárodním kláním u příležitosti Stavebního veletrhu v Brně.
„Členové našeho cechu se samozřejmě vzdělávají neustále, pořádáme pro ně různá školení o nových technologiích, materiálech, zprostředkováváme školení výrobců. Záleží jen na nich, zda školení navštíví, či nikoli,“ připomíná Jiří Vrňata s tím, že každý pokrývač musí každoročně absolvovat školení o práci ve výškách a zdravotní prohlídku.
Pokrývači nepřijdou hned
Za posledních dvacet let prodělalo pokrývačské řemeslo obrovský vývoj. Pálené a betonové krytiny se dříve pokládaly pouze na maltu bez dalších opatření. Dnes se půdní prostory využívají k bydlení, takže střešní pláště se skládají z několika vrstev a všechny tyto vrstvy musí být provedeny velmi kvalitně. „To klade obrovský důraz na řemeslné zpracování, jinak hrozí nebezpečí, že celý střešní plášť nebude funkční. Každý výrobce vyrábí krytinu v několika barevných variantách, což dříve vůbec neexistovalo,“ říká Jiří Vrňata.
Ceny vybraných prací
|
O práci pokrývačů je podle něj zájem. „Nemáme žádné obavy, že by v následujících sto letech toto řemeslo zaniklo,“ říká s úsměvem cechmistr. Doporučuje lidem, kteří potřebují novou střechu, nebo generální opravu té staré, aby začali řemeslníka hledat včas. „Kvalitní firmy nemají nouzi o práci a stavebnictví navíc podléhá počasí i jiným vlivům. Počítejte také s tím, že od první poptávky do zahájení prací, zvláště pokud oslovíte více firem a budete jejich nabídky srovnávat, uplyne určitě několik týdnů,“ dodává Jiří Vrňata.
Tašky, asfaltové šindele, štípaná břidlice, plech. Jak vybrat krytinu na novou střechu? Pokrývači vám poradí. Ne na každou střechu totiž můžete položit cokoli. Záleží na sklonu střechy a nosnosti krovů. Pokud byl například krov navržen na lehkou krytinu, nelze na něj dát pálené či betonové tašky.
Střecha není jen samotná krytina. Pokud pod ní bude obytné podkroví, musí být provedena buď dvouplášťově, nebo tříplášťově. Bude se tedy skládat ze střešní krytiny, latí a kontralatí, z jedné nebo více větracích vrstev, hydroizolační vrstvy, tepelné izolace, parotěsnicí vrstvy a z nosné konstrukce pro sádrokartony, palubky nebo jiné materiály.
Jak vybrat kvalitního řemeslníka, který střechu se všemi vrstvami udělá dobře? Základem výběru jsou reference známých, výrobců a dodavatelů materiálu nebo doporučení projektanta, který střechu navrhl.
Nespletete se ani tehdy, když vyberete řemeslníka přímo ze stránek Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky. Ten má velmi přísná pravidla pro přijetí nového člena. Kromě vyučení musí mít adept minimálně pětiletou praxi v oboru a musí mimo jiné předložit i reference, tedy fotodokumentaci zakázek, které má za sebou. Poté jej ještě představenstvo daného regionu navštíví osobně na nějaké jeho stavbě a zhodnotí jeho práci. Cech má okolo 180 členů.
Jak objednat pokrývače a na co nezapomenout?
- Když firmu oslovíte, měl by její zástupce přijít k vám na obhlídku.
- Střechu je potřeba zaměřit, v případě rekonstrukcí zkontrolovat její stav a zástupce firmy by s vámi měl probrat vaše požadavky.
- Zároveň by firma měla předložit minimálně tři své reference, abyste si mohli ověřit spokojenost předchozích zákazníků.
- Poté vám vyhotoví cenovou nabídku a vy se budete moci rozhodnout, zda uzavřete smlouvu.
- Smlouva by měla zahrnovat cenu, která bude vycházet z předložené nabídky. Nesmí chybět termíny zahájení a dokončení prací a přesná specifikace materiálu. Dále záruky, které mohou být rozděleny na záruku na práce a záruku na materiál, platební podmínky a lhůty pro odstranění záručních vad.
- Záruční lhůta nesmí být u nových staveb kratší než tři roky a u oprav osmnáct měsíců. Solidní firma dá záruku na práci pět a více let.
- Smlouva by měla obsahovat rovněž způsob, jak řešit případné spory, zejména co se kvality týká. Nezbytnou součástí smlouvy jsou sankce.