Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je užitečné vyvarovat se v práci zbytečným slibům, radí psycholog

Také v práci říkáte, že není vůbec žádný problém kolegům pomoci? A pak také zjistíte, že máte najednou další závazek a vaše vlastní úkoly vám přerostou přes hlavu? Proč takové sliby přinášejí potíže a jak se jim vyvarovat, přibližuje psycholog Jan Urban.

„Podobně stresující jako vlastní sliby je i obava odmítnout žádosti ostatních,“ říká psycholog. | foto: Profimedia.cz

Sliby, které máme na mysli, nebývají příliš viditelné. Jde většinou jen o rychlá přitakání na požadavky druhých. Bývají vyřčeny automaticky, nebo polovědomě a lidé, kteří je vyjadřují, většinou jen nechtějí být nezdvořilí.

Některé z těchto příslibů možná tak ani nevypadají. Jsou to například prohlášení: ještě se ti později ozvu, zastavím se u vás v kanceláři, pošlu ti kopii toho materiálu, zavolejte mi, budete-li něco potřebovat, podívám se na to a dám vám vědět, to pro mě není žádný problém a podobně.

Tato či podobná zdánlivě nevinná prohlášení nám však mohou přinášet potíže. Druhá strana je totiž oprávněně chápe jako nabídku, že pro ni něco uděláme.

Jan Urban (1953)

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filosofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Závazky vznikající na základě takovýchto příslibů mají navíc tendenci růst. Osoby, kterým jsme se k něčemu zavázali, nás mohou považovat za velmi ochotné. Mohou nás brát i jako někoho, kdo v práci není příliš vytížen, a své požadavky vůči nám dále stupňovat. Vždyť jsme jim řekli, že pomoci jim pro nás není žádný problém.

Na sklonku dne či týdne tak zjistíme, že přísliby, které jsme mimoděk pronesli, vydají na celou stránku. Možná se dokonce ukáže, že všechny splnit nedokážeme. Brání-li nám navíc v plnění úkolů vlastních či podstatně důležitějších, můžeme jich začít litovat. A může se dokonce přihodit, že ochladne náš vztah k osobám, kterým jsme něco přislíbili. Přestože se vůči nám ničeho zlého nedopustily - byli jste to my, kdo se ke slibu zavázal - začneme jim svůj slib vyčítat.

Sliby se přesto snažíme splnit. Jejich porušení nebo nutnost se za ně omlouvat mohou být totiž ještě nepříjemnější než vykonání slíbených činností samotných.

Proč nejsou sliby nutné

Nechceme pochopitelně tvrdit, že by si lidé neměli nic slibovat, ať již v práci, nebo mimo ni. Sliby jsou v mnoha ohledech důležité nebo nezbytné.

Určitá část slibů, které každodenně pronášíme, se však vztahuje k činnostem, které příliš důležité, nebo dokonce nezbytné nejsou. Některé z nich nemusí být ani dostatečně doceněné. Nebyl proto ani důvod je činit.

Nepřehlédněte

Problémem vyřčených příslibů mohou být i termíny, k nimž se zavážeme. Je možné, že druhá strana s tak náročným termínem, jaký jsme navrhli, ani nepočítala. Zcela by jí stačilo, pokud bychom prohlásili, že uděláme vše, abychom daný termín dodrželi, aniž bychom jí to přímo slíbili.

Pokud však termín vyřkneme, cítíme se nuceni jej dodržet a vykonat pro něj vše, možná i za cenu méně kvalitního vykonání jiných úkolů. Pokud bychom termín neslíbili a na místo toho se „jen“ snažili úkol vykonat co nejdříve, své problémy bychom omezili.

Omezení by se mělo v první řadě týkat těch příslibů, které od nás nikdo nevyžaduje. Tedy těch, k nimž se zavazujeme zcela sami.

Pokud slib neproneseme, nijak nám to nebrání pro danou osobu něco vykonat. Dává nám to však větší možnost zvážit, zda činnost provést skutečně chceme a máme na ni dostatek času. Ve výše uvedeném případě můžeme kopii určitého materiálu dané osobě poslat, i když jí to během našeho setkání neslíbíme. Nejsme však k tomu zavázáni. Zaslání můžeme ještě jednou zvážit, a to s ohledem na to, jak časově náročné bude. Ukáže-li se, že je příliš náročné, můžeme jí navrhnout jiný způsob, jak ji získat.

Obava z odmítnutí

Podobně stresující jako vlastní sliby je i obava odmítnout žádosti ostatních. Tedy říci druhé straně „ne“, a dát jí tak najevo, že na její žádost nejsme schopni nebo ochotni přistoupit.

Důvodem je, že je nám to nepříjemné, nebo to v nás dokonce vyvolává pocit viny. Neschopnost říci „ne“ (tam, kde je to zcela na místě) však s sebou nese i další problém. Spočívá v tom, že podporuje naši neupřímnost.

Jinými slovy: i v případě, když se zavážeme k něčemu, co ve skutečnosti vykonat nechceme (nebo bychom ani vykonávat neměli), se zpravidla navenek tváříme, jako by všechno bylo v nejlepším pořádku. Říci občas druhé straně „ne“ přitom není sobecké, je jen nutností vyvolanou potřebou se bránit. Pokud by nás někdo požádal o trochu vzduchu, který právě dýcháme, velmi pravděpodobně bychom zapochybovali o jeho zdraví a žádost odmítli. Pokud nás však někdo požádá, abychom pro něj vykonali úkol, jehož splnění nám přinese stres, na jeho žádost mnohdy přikývneme. Tato žádost se však od předchozí nijak podstatně neodlišuje.

Může se hodit

Na jobDNES.cz naleznete každý den nové pracovní nabídky.

Vyberte si nové zaměstnání ještě dnes.

Existuje pochopitelně řada případů, kdy žádosti odmítnout nemůžeme. Neměli bychom však na ně přistupovat automaticky. Vhodné je přihlédnout nejen k potřebám či pocitům druhé strany, ale i vlastním možnostem, a zasadit situaci do odpovídající perspektivy. V řadě případů tak můžeme dospět k závěru, že vhodnější je ji odmítnout.

Co můžeme získat

Slibům, které pronášíme, či žádostem, na něž reagujeme, bychom proto měli věnovat pozornost. Především v tom smyslu, nakolik je činnost, kterou slibujeme, skutečně důležitá, jaký čas nám zabere a jak může narušit vykonání úkolů jiných.

Budeme-li svým slibům věnovat pozornost, ušetříme čas i energii. Dosáhneme však i další výhody.

Je-li slibů mnoho, může se stát, že ty důležité zanedbáme. Sliby dávané osobám, na nichž nám záleží nejvíce, například nejbližším spolupracovníkům nebo lidem z našeho bezprostředního okolí, můžeme mít totiž sklon i nejvíce porušovat.

Pokud své sliby celkově omezíme, můžeme se více zaměřit na ty, které jsou pro nás prioritní. Sliby, k nimž se skutečně zavážeme, budou tak znamenat více, a to jak pro nás, tak pro osoby, jimž jsme je dali. Osoby, jimž něco přislíbíme, si tak budou našich slibů i více vážit.

Autor:
  • Nejčtenější

Vrátila zboží za 600 korun, které jí nesedělo. Přišla o 70 tisíc

Kdo si myslí, že nikdy nesedne na lep internetovým podvodníkům, je na omylu. Stát se to může prakticky každému, bez ohledu na věk i vzdělání. Potvrzuje to případ ženy, která věřila, že se jí nic...

Pracovní dohody doznaly opět změn. Tentokrát potěší firmy a zaměstnance

Kolem dohod o provedení práce panovala loni poměrně bouřlivá atmosféra. Zákonodárci totiž avizovali novou legislativní úpravu, která by tento institut pořádně zkomplikovala. Návrh dělal vrásky na...

KOMENTÁŘ: Drahota je tady a už nezmizí. Co letos čeká českou ekonomiku

Bude rok 2025 rokem nízké inflace a finanční stability? Poroste naše ekonomika? „Letošní rok rozhodně nebude nudný. Uvolňování sazeb Českou národní bankou bude komplikovat relativně vysoká inflace na...

Pracující důchodci si polepší o tisíce korun. Výhoda není automatická

Starobní důchodci, kteří nadále pracují, mají od ledna 2025 nárok na slevu ze sociálního pojištění. Na pojistném nyní ušetří 6,5 %. Sleva se týká zaměstnanců i OSVČ, kteří dosáhli důchodového věku a...

Stavěl byty, dnes má zřícené letadlo. K podnikání ho inspiroval kamarád

Podnikání bylo vždycky jeho snem a ten se mu splnil. Dlouhá léta stavěl bytové domy. Když se dozvěděl o projektu Papilonia, neváhal a pustil se do přípravy. Dnes Roman Štěpánek provozuje v Liberci...

Chybějící zdravotní posudek vyjde seniorního řidiče i pěkně draho

Podcenění povinné lékařské prohlídky řidiče, kterou zákon zatím ukládá od 65 let věku, se může hodně prodražit. Pokud řidiči takový posudek chybí a způsobí škodu na zdraví či majetku, bude po něm...

21. ledna 2025

Koupili jste či upravili loni nemovitost? Podejte daňové přiznání

Do pátku 31. ledna 2025 mají poplatníci povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2025. Týká se to všech nových vlastníků, kteří v roce 2024 koupili dům, byt nebo pozemek. Povinnost se...

21. ledna 2025

Co je „prokletí znalostí“ a kdo tímto problémem trpí a štve druhé

Jsou inteligentní, vzdělaní a vypracují se na nejrůznější posty. Mají však jeden vážný problém. Když mají druhým něco vysvětlit nebo sdělit, neumí to. Přitom si to vůbec neuvědomují. Takové situace...

20. ledna 2025

Stavěl byty, dnes má zřícené letadlo. K podnikání ho inspiroval kamarád

Podnikání bylo vždycky jeho snem a ten se mu splnil. Dlouhá léta stavěl bytové domy. Když se dozvěděl o projektu Papilonia, neváhal a pustil se do přípravy. Dnes Roman Štěpánek provozuje v Liberci...

19. ledna 2025

TIBA COPIERS s.r.o.
Skladník

TIBA COPIERS s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...