Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

aktualizováno 
Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou psychologové v kurzu a co je jejich úkolem? Stále víc zaměstnanců začíná volat po vyváženém pracovním a rodinném životě a jejich zaměstnavatelé o ně nechtějí přijít.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Firmy se na nás obracejí i v situacích, kdy něco nefunguje – dochází ke zvýšené fluktuaci, nespokojenosti a demotivaci zaměstnanců, případně ke konfliktům v týmech,“ uvádí Petra Mašková ze vzdělávací společnosti MgC Group, která působí jako psycholog ve firmách.

S psychology častěji pracují firmy, kde jsou zaměstnanci ve stresovém prostředí. Například záchranáři Jihomoravského kraje mají takzvaného peera, který je jim k dispozici 24 hodin.

„Mým úkolem je pomoct profesionálům, kteří v zaměstnání prošli kritickou událostí, nebo kteří potřebují podporu při dlouhodobém zatížení. Ať už jsou to lékaři, záchranáři, řidiči, operátorky nebo někdo z managementu,“ vysvětluje Renata Kroupová z výjezdové základny ve Znojmě, která je záchranářkou a zároveň peerem. Peer, tedy konzultant v péči o duševní zdraví, je diskrétní a mlčenlivý. „Právě důvěra je to, co hraje klíčovou roli. Důvěra a schopnost vše pochopit,“ doplňuje ji mluvčí Michaela Bothová.

Netradiční benefit – psychologa na telefonu – mají například zaměstnanci finanční společnosti Provident, která lidem poskytuje půjčky. „Pracovníci mohou využít bezplatnou Linku pomoci v tíživé životní situaci, na níž jim je k dispozici řada odborníků, jako například právník či psycholog,“ říká Kateřina Brikciová ze společnosti. Zaměstnanci ji využívají zhruba desetkrát měsíčně, převážně k řešení problémů osobního charakteru.

Čtěte také

V krizových situacích působí psycholog ve firmě jako mediátor, který pomáhá překonat křivdy a nespokojenost z minulosti a zaměřuje se na řešení v budoucnosti. „Často je nezaujatý postoj třetí strany zásadní proto, aby o některých záležitostech byli zaměstnanci ochotni vůbec promluvit,“ vysvětluje psycholožka Mašková. Následně psychologové pořádají pro zaměstnance kurzy, kde společně nastavují work-life balance a pomáhají zvládat stres.

I když pro většinu zaměstnanců je psycholog skutečným benefitem, ne každý jej vnímá úplně pozitivně. „Pro mladé je to běžná věc, starší lidé mívají pocit, že selhali, pokud si potřebují říci o pomoc odborníka,“ podotýká Mašková.

Naučí vás ochotě i risku

Psycholog ve firmě však není jen jakousi profesionální vrbou. Úřaduje na mnoha dalších pozicích.

„Variant spolupráce je řada a přizpůsobuje se firemní kultuře i různým situacím,“ vysvětluje psycholožka. Jako žadatelé o práci se s psychologem můžete setkat už na pohovoru. „Může se tak stát, že místo otázek týkajících se budoucího zaměstnání, pracovních zkušeností a schopností se budete při pohovoru bavit o cestování, sportu nebo domácích mazlíčcích. Psychology si k pohovorům zvou třeba start-upy, pro které jsou hodnoty uchazeče jedním z důležitých kritérií,“ vysvětluje specialistka na rozvoj osobnosti Magdalena Prunerová.

Nábory a vyhledávání nových kolegů ve firmách nejčastěji řeší také Iveta Sigmundová z personální společnosti Aprofes. „Prověřujeme jejich osobnostní kvalitu a dispozice pro výkon dané pozice,“ říká. Celá diagnostika trvá až čtyři hodiny. „Kandidátům dáváme zpětnou vazbu, v čem je jejich síla, případně doporučujeme k výběru jiné pozice či zaměření,“ vysvětluje Sigmundová, která pomáhá i s adaptací nováčků na pracovišti.

Ale ani poté, co se zapracujete, vás firemní psycholog neopouští. Vyškolí vás například v tolik žádaných soft skills, kde si vybrousíte komunikační schopnosti, naučíte se zvládat zátěž, plánovat, kreativně přemýšlet, a dokonce i riskovat.

Přivítali byste někdy pomoc a radu psychologa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 539
Ne 212

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

KVÍZ: Obstáli byste v odborné zkoušce úvěrových poradců?

Ilustrační snímek

Každý, kdo se přímo podílí na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí složit zkoušku...

Další z rubriky

Věřila, že si po padesátce splní sen. A stalo se, je z ní podnikatelka

Výroba mýdla vyžaduje opatrnost.

Laďka Šternbergová miluje knihy Betty MacDonaldové a stejně jako ona tvrdí, že život začíná po padesátce. I proto po...

Učaroval mu svět tenisek. Dnes jich ročně prodá za půl miliardy

Zakladatelem Footshopu je Peter Hajduček.

Na začátku byl klukovský sen mít vlastní e-shop s teniskami. Zdálo se to lehké, prostě postavit web a prodávat. Už...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Kurzy.cz Měla by Česká republika přijmout společnou evropskou měnu? To byla další otázka, kterou redakce TN.cz položila stranám ...

Najdete na iDNES.cz