Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

aktualizováno 
Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou psychologové v kurzu a co je jejich úkolem? Stále víc zaměstnanců začíná volat po vyváženém pracovním a rodinném životě a jejich zaměstnavatelé o ně nechtějí přijít.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Firmy se na nás obracejí i v situacích, kdy něco nefunguje – dochází ke zvýšené fluktuaci, nespokojenosti a demotivaci zaměstnanců, případně ke konfliktům v týmech,“ uvádí Petra Mašková ze vzdělávací společnosti MgC Group, která působí jako psycholog ve firmách.

S psychology častěji pracují firmy, kde jsou zaměstnanci ve stresovém prostředí. Například záchranáři Jihomoravského kraje mají takzvaného peera, který je jim k dispozici 24 hodin.

„Mým úkolem je pomoct profesionálům, kteří v zaměstnání prošli kritickou událostí, nebo kteří potřebují podporu při dlouhodobém zatížení. Ať už jsou to lékaři, záchranáři, řidiči, operátorky nebo někdo z managementu,“ vysvětluje Renata Kroupová z výjezdové základny ve Znojmě, která je záchranářkou a zároveň peerem. Peer, tedy konzultant v péči o duševní zdraví, je diskrétní a mlčenlivý. „Právě důvěra je to, co hraje klíčovou roli. Důvěra a schopnost vše pochopit,“ doplňuje ji mluvčí Michaela Bothová.

Netradiční benefit – psychologa na telefonu – mají například zaměstnanci finanční společnosti Provident, která lidem poskytuje půjčky. „Pracovníci mohou využít bezplatnou Linku pomoci v tíživé životní situaci, na níž jim je k dispozici řada odborníků, jako například právník či psycholog,“ říká Kateřina Brikciová ze společnosti. Zaměstnanci ji využívají zhruba desetkrát měsíčně, převážně k řešení problémů osobního charakteru.

Čtěte také

V krizových situacích působí psycholog ve firmě jako mediátor, který pomáhá překonat křivdy a nespokojenost z minulosti a zaměřuje se na řešení v budoucnosti. „Často je nezaujatý postoj třetí strany zásadní proto, aby o některých záležitostech byli zaměstnanci ochotni vůbec promluvit,“ vysvětluje psycholožka Mašková. Následně psychologové pořádají pro zaměstnance kurzy, kde společně nastavují work-life balance a pomáhají zvládat stres.

I když pro většinu zaměstnanců je psycholog skutečným benefitem, ne každý jej vnímá úplně pozitivně. „Pro mladé je to běžná věc, starší lidé mívají pocit, že selhali, pokud si potřebují říci o pomoc odborníka,“ podotýká Mašková.

Naučí vás ochotě i risku

Psycholog ve firmě však není jen jakousi profesionální vrbou. Úřaduje na mnoha dalších pozicích.

„Variant spolupráce je řada a přizpůsobuje se firemní kultuře i různým situacím,“ vysvětluje psycholožka. Jako žadatelé o práci se s psychologem můžete setkat už na pohovoru. „Může se tak stát, že místo otázek týkajících se budoucího zaměstnání, pracovních zkušeností a schopností se budete při pohovoru bavit o cestování, sportu nebo domácích mazlíčcích. Psychology si k pohovorům zvou třeba start-upy, pro které jsou hodnoty uchazeče jedním z důležitých kritérií,“ vysvětluje specialistka na rozvoj osobnosti Magdalena Prunerová.

Nábory a vyhledávání nových kolegů ve firmách nejčastěji řeší také Iveta Sigmundová z personální společnosti Aprofes. „Prověřujeme jejich osobnostní kvalitu a dispozice pro výkon dané pozice,“ říká. Celá diagnostika trvá až čtyři hodiny. „Kandidátům dáváme zpětnou vazbu, v čem je jejich síla, případně doporučujeme k výběru jiné pozice či zaměření,“ vysvětluje Sigmundová, která pomáhá i s adaptací nováčků na pracovišti.

Ale ani poté, co se zapracujete, vás firemní psycholog neopouští. Vyškolí vás například v tolik žádaných soft skills, kde si vybrousíte komunikační schopnosti, naučíte se zvládat zátěž, plánovat, kreativně přemýšlet, a dokonce i riskovat.

Přivítali byste někdy pomoc a radu psychologa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 18. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 539
Ne 212

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Jaký byl rok 2018 na trhu práce? Vítězem je zaměstnanec

Ilustrační snímek

Firmám se daří, zvyšují mzdy, ale trápí je zoufalý nedostatek pracantů, shodují se experti. Otázku, jaký byl letošní...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Co všechno v roce 2019 ovlivní zvýšení minimální mzdy

Ilustrační snímek

Minimální mzda se pro rok 2019 zvyšuje o 1 150 korun na 13 350 korun. Zaměstnanci pracující za minimální mzdu tak na...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz