Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Signály lži: jak prokouknout, že vás někdo vodí za nos

  15:00
Rozpoznat, že vám někdo lže, je jednou z nejdůležitějších lidských dovedností. Pokud to umíte, v práci, v podnikání ani v osobním životě nesednete nikomu na lep. Máte-li ovšem s rozpoznáním lhářů problémy, nezoufejte, dá se to naučit. Jaké příznaky lháře prozradí, přibližuje psycholog Jan Urban.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozpoznat lež bývá složité především tehdy, když druhá osoba mluví o věci, o které toho příliš nevíme, a nijak si zjevně neprotiřečí. V této situaci jsme zpravidla odkázáni na schopnost rozeznat lež podle projevů neverbálních, tedy „řeči těla“. Psychologické průzkumy ukázaly, že tato schopnost, není-li pěstována, nebývá vysoká. V téměř polovině případů tak zůstává lež, která není z obsahu sdělení bezprostředně zřejmá, nepoznána.

Schopnost čelit klamání však lze rozvíjet. Důležité jsou přitom především dva předpoklady:

  1. Vlastnímu obelhávání nenahrávat.
  2. Soustředit se na projevy, které sklonu klamat nasvědčují.

Známé konstatování, připisované G. B. Shawovi, říká, že inteligentní lidé vědí, že mohou věřit jen polovině toho, co slyší. Velmi inteligentní lidé pak navíc vědí i to, o kterou polovinu se jedná. Ke sdělením, která slyšíme, je proto třeba přistupovat kriticky. Platí to především tehdy, pokud se v nich mohou odrážet zájmy těch, kteří je pronášejí.

Úrodnou půdu pro vlastní oklamání si často vytváříme především tím, že určitým tvrzením druhé strany věřit chceme. Nejčastěji proto, že nám nabízejí jednoduchá – a většinou nefungující – řešení našich problémů. Do téže kategorie patří sklon důvěřovat osobám, které nám jsou z nejrůznějších důvodů sympatické, a zapomínat na to, že i sympatičtí lidé mohou občas klamat. Sklonu nechat se oklamat napomáhá často i to, že od osob, kterým chceme věřit, nevyžadujeme detaily, jejichž neznalost nebo nepřesvědčivost by je možná rychle a snadno prozradily.

Lháře prozradí neverbální projevy

Sledováním neverbálních projevů, především výrazu tváře, pohybů těla a tónu hlasu, lze podle průzkumů většinu nepravdivých tvrzení odhalit. Své neverbální projevy lidé totiž většinou nemají zcela pod kontrolou: i když lžou, jejich tělo nelže.

Jan Urban (1953)

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filosofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Východiskem je sledovat neverbální projevy dané osoby v „normální“ situaci, tedy hovoří-li o neutrálním tématu, a porovnat je s projevy, jimiž provází sdělení, kterým si nejsme jisti. Jde o podobnou metodu, jakou využívají policejní detektory lži, porovnávající fyziologické reakce osob na běžná a citlivá témata. O sklonu lhát tak může svědčit například náhlá změna tempa hovoru, tedy tendence hovořit najednou rychleji nebo naopak pomaleji, náhlá změna ve frekvenci mrkání nebo v poloze hlavy.

K projevům toho, že osoba neříká (celou) pravdu, patří zpravidla i zvýšený pohybový neklid svědčící o její nervozitě, nebo naopak strnulé držení těla, které je známkou toho, že se více soustředí na to, co říká. Podobným příznakem je zvýšené držení jednoho z ramen, nezcela přirozený, například zvýšený tón hlasu, nebo nepravidelné, zrychlené nebo prohloubené dýchání.

Výmluvným příznakem sklonu ke lži je vyhýbání se očnímu kontaktu. O této okolnosti však lidé, kteří často a záměrně klamou, zpravidla vědí, a svůj oční kontakt se v okamžiku, kdy nemluví pravdu, snaží naopak posílit. Prozradí je však často snaha upírat svůj zrak na druhou osobu příliš úporně, jakoby ve snaze ji hypnotizovat.

Čtěte také

Symptomem neupřímnosti je zpravidla i sklon sahat si rukama do obličeje, především na nos nebo ústa, škrábat se na hlavě, či zaujímat během řeči obranné postoje, například zkřížením rukou nebo záklonem těla. V posledně uvedeném případě jde o instinktivní reakci snažící chránit se před útokem. Lháři, kteří se rozčílí, například proto, že se jim nedaří nás přesvědčit, mají sklon zdvihat prst.

Jedním z nejvýraznějších neverbálních projevů svědčících o sklonu nemluvit pravdu je způsob, jakým se osoba usmívá. O tendenci předstírat svědčí hraný či umělý úsměv, který se od skutečného liší tím, že nezapojuje všechny obličejové svaly. Předstíraný úsměv využívá především svaly kolem úst, nikoli svaly očí a svaly kolem nich. Osoba, která předstírá, se proto „nesměje očima“.

Lháře prozradí způsob řeči

K neverbálním projevům signalizujícím sklon nemluvit pravdu lze řadit i některé slovní projevy, které se netýkají obsahu, ale způsobu vyjadřování.

K těm nejjednodušším patří zpravidla zhoršená schopnost vyjadřovat se (někdy i snížená schopnost mluvit v důsledku vyschnutí úst), která je jednou z nejčastějších reakcí na stres. Zkušení lháři mají naopak často tendenci hovořit příliš, a domnívat se, že nás svou hovorností či zdánlivou otevřeností přesvědčí. K typickým projevům tohoto sklonu bývá i snaha zahrnout nás detaily, které jsou v dané situaci nepodstatné, nebo o které jsme je nežádali.

Slovním projevem naznačujícím sklon ke lži bývá i tendence opakovat slova či útržky vět, které pronesla druhá strana. Jde často o podvědomou snahu přesvědčit tím protistranu o vlastní poctivosti.

O zvýšené tendenci nemluvit pravdu svědčí v neposlední řadě i sklon vymlouvat se na chyby či opomenutí druhých. Osoby se sklonem k neupřímnosti nejsou ochotny přiznat svou chybu a své nedostatky připisují ostatním. Za svůj sklon nemluvit pravdu se však ve skrytu duše stydí, a jejich sklon obviňovat ze svých pochybení ostatní v důsledku toho narůstá.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Zaměstnat někoho 55+? Zaměstnavatelé pomalu mění přístup

Společnost stárne, věk odchodu do důchodu se bude prodlužovat. Přesto jsou lidé ve věku 55+ na trhu práce stále často...

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Přestalo je bavit spravovat cizí IT systémy. Tak vyvinuli vlastní

Na začátku stála touha tří mladých vývojářů mít vlastní softwarovou firmu a dělat si věci po svém. Dnes má firma...

Změna oboru nemusí být pohroma. Berte ji jako výzvu, radí odbornice

Několik dlouhých let se připravujete na budoucí povolání a pak stačí propouštění ve firmě nebo její krach a musíte si...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...