Čeští šéfové stárnou, v čele firem stojí padesátníci

aktualizováno 
Kdo vede stovku největších českých firem? Jsou to převážně muži narození v roce 1962, kteří letos oslaví padesátku. Průměrný věk českých manažerů se za posledních 12 let zvýšil o dva roky.
Do dozorčích rad se v řadě firem přesunuli i bývalí manažeři z porevoluční doby. Ilustrační snímek

Do dozorčích rad se v řadě firem přesunuli i bývalí manažeři z porevoluční doby. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco v roce 2000 vedli největší podniky nejčastěji osmačtyřicátníci, dnes jsou to padesátníci i starší.

Může se hodit

Jste mladý a máte ambice vést firmu? Najděte si práci na jobDNES.cz

Stárnutí lidí, kteří hýbou ekonomikou, je celosvětový trend. Takové jsou závěry průzkumu společnosti Deloitte Corporate Governance ČR, který se zabýval věkovým složením lidí ve statutárních orgánech, dozorčích radách a na pozicích prokuristů nejvýznamnějších tuzemských podniků.

Absence jedné generace manažerů

"Český management je ale stále o pár let mladší, než je zahraniční průměr. Důvodem jsou velké porevoluční změny ve vedoucích funkcích firem a absence jedné generace manažerů. Do budoucna se dá očekávat, že budeme svět dohánět a rozdíly se budou snižovat," říká Jan Spáčil z advokátní kanceláře Ambruz & Dark / Deloitte Legal.

Věk lidí ve statutárních orgánech, tedy manažerů, kteří podniky přímo řídí, se za dvanáct let příliš nezměnil. Představenstva firem obsadili především čtyřicátníci a mladší, kterých je celkem 86 procent.

Padesátníků je ve vedení zhruba 43 procent, šedesátníků jen 12 procent. Součet nedává stovku, neboť jeden manažer může působit ve více statutárních orgánech.

Věkové složení českých manažerů - leden 2012
celkověstatutární orgándozorčí radaprokuristé
průměrný věk50495146
nad 65 let4,5 %3,2 %6,5 %1 %
nad 60 let18,8 %12,1 %16,9 %8,3 %
nad 50 let44,7 %43 %48 %36,1 %
nad 40 let83,9 %86,4 %84,2 %72,2 %
Zdroj: Deloitte Corporate Governance Centrum ČR

Dozorčí rady slouží často jako politická trafika

Naopak dozorčí rady, které kontrolují práci představenstev, zestárly. "Oproti roku 2000 přibylo padesátníků o více než pět procent, na téměř polovinu celkového počtu. Ačkoliv historicky v kontrolních funkcích zasedají starší lidé než v těch řídících, u nás může tento trend souviset i s tím, že do dozorčích rad se v řadě firem přesunuli bývalí manažeři z porevoluční doby nebo se tyto funkce staly trafikami pro vysloužilé politiky a úředníky," komentuje Jan Spáčil výsledky průzkumu, který MF DNES získala exkluzivně.

Kniha rekordů

  • 21 let je nejmladšímu českému manažerovi. Je v dozorčí radě společnosti PSG-International, která působí ve stavebnictví.
  • 79 let je nejstaršímu českému manažerovi. Je to jednatel společnosti Hruška, která obchoduje s potravinami a drogistickým zbožím.

Ve vedení firem stoupl i počet starších manažerů, kteří se blíží k hranici pro odchod do penze nebo už ji přesáhli. "Zatímco na začátku tisíciletí zasedalo ve vysokých funkcích devět procent šedesátníků a starších, o dvanáct let později už jich bylo 14 procent. Přibylo i manažerů v nejstarší věkové kategorii 65+, a to ze tří na 4,5 procenta," vypočítává Spáčil.

Nejstaršímu českému manažerovi z elitní stovky největších firem je 79 let, nejmladšímu 21 let. Ti nejstarší podle průzkumu zasedají zpravidla v orgánech tradičních průmyslových podniků a důlních společností, ti nejmladší nejčastěji v IT firmách.

Velké rozdíly ve věku šéfů jsou v bankovním sektoru. "U tradičních firem, jako je Česká spořitelna a Komerční banka, je věkový průměr vysoký 52 a 56 let, privátní banky, jako je třeba J&T Banka nebo PPF Banka, vedou čtyřicátníci, věkový průměr je tam 41 a 47 let," dodává Jan Spáčil.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Kvíz: Jste zkušení gurmáni? Jak znáte svá práva v restauraci?

ilustrační snímek

Většina lidí s reklamací v restauraci váhá. Zákazník přitom uzavírá stejnou kupní smlouvu jako kdekoliv jinde a v...

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ S PRAXÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz