Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Mladí experti vyvinuli materiál budoucnosti. Mají s ním velké plány

Češi umí pomocí mycelia vypěstovat jedinečný materiál, který má obrovskou budoucnost. Potvrzuje to unikátní projekt nazvaný Samorost. S nápadem využít mycelium přišla letos v březnu skupina mladých odborníků a testy prokazují, že jejich mykokompozit má obrovský potenciál. Dá se využít nejen ve stavebnictví.
Samorost

Samorost | foto: Buřinka

Projekt pojmenovaný Samorost vystihuje nevšední nápad. V unikátní hmotě, kterou tým mladých odborníků vyvinul, hraje hlavní roli houba. Přesněji mycelium čili podhoubí leskokorky lesklé. Toto podhoubí smíchali čeští experti s odpadními pilinami a ve vlhkém prostředí ho nechali prorůstat celulózou. Vzniklý mykokompozit pak rozdrtili a začali s prvními testy.

S podporou Buřinky, která experimentální projekt Samorost zaštítila a financuje jeho činnost, začal tým na začátku projektu zkoumat, co se dá z této hmoty vyrobit. Na 3D tiskárnách vyrobili nejrůznější formy a zjistili, že i po rozdrcení zůstává hmota živá. Vlákna podhoubí se umí sama aktivovat, mycelium sroste opět dohromady a tento přírodní materiál dokáže zpevnit do tvaru, který určuje forma.

„V projektu Samorost zkoumáme využití mykokompozitu ve stavebnictví, architektuře a designu. Již víme, že je ekologický a biologicky rozložitelný, samonosný, lehký a zároveň pevný a povrchově hydrofobní. Prověřili jsme jeho zdravotní nezávadnost a šli jsme ještě dál,“ vysvětluje Libor Vošický z Buřinky.

Potenciál je velký, prokázaly to čtyři testy

Ukázalo se, že tato přírodní hmota má obrovský potenciál ve stavebnictví, architektuře i třeba v designu. „Pro využití ve stavebnictví je však potřeba materiál odborně laboratorně otestovat v oblastech, které jsou pro tento obor zásadní. Proto jsme přes léto podrobili mykokompozit zkouškám hoření, tlaku, tahu a rozlupčivosti. A výsledek je skvělý,“ dodává Libor Vošický.

Nový a zcela neprozkoumaný materiál testovali odborníci týmu Samorost na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Přísné testování na hoření například určuje, zda a jakým způsobem zkoumaný materiál přispívá k šíření ohně.

„Průběh hoření mykokompozitu je nejvíce podobný dřevu. Dřevo hoří snadno a rychle, zatímco mykokompozit postupně oddoutnává a ztrácí své pevnostní kvality pomaleji. Při požáru tak mykokompozit zajistí delší čas k úniku,“ vysvětluje Jakub Seifert ze spolku MYMO, který zajišťuje výzkumnou a vývojovou část projektu Samorost.

To, jak tato unikátní přírodní hmota hoří, či přesněji oddoutnává, předvedli členové projektu Samorost nejen v laboratorních podmínkách, ale přímo v akci. Na 3D tiskárně vyrobili dva grily, nechali na nich grilovat nejrůznější jídlo a měřili čas. Teprve po více než třech hodinách začal první zapálený gril oddoutnávat natolik, že se začal mírně rozpadat. Ukázka odolnosti grilu z mycelina pak byla ukončena až po více než čtyřech hodinách.

Samorost
Samorost
Samorost

Další test, tentokrát v tlaku, prokázal, že mykokompozit je odolnější než obyčejný a stabilizovaný polystyren. „Obyčejný polystyren se využívá k zateplení fasád domů, stabilizovaný pěnový polystyren je vhodný pro zateplení podlah. Mykokompozit by tak mohl nahradit polystyren, který představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí,“ přibližuje Jiří Vele, další člen odborného týmu.

Pevnost mykokompozitu je přitom srovnatelná s korkem, nedá se ale použít jako nosný trám, je přitom stejně soudržný jako polystyren. „Všechny experimenty potvrdily, že se dá využít jako stavební materiál,“ poznamenává další člen týmu Matěj Róth.

Podtrženo a sečteno. Při požáru materiál z podhoubí oddoutnává pomaleji než dřevo. Neodkapává a neprská žhavé kapky do okolí. V tlaku je odolnější než polystyren. V tahu je pevný jako korek a soudružnost materiálu je stejně dobrá jako u polystyrenu.

Využit se dá nejen ve stavebnictví

Kde všude by se mohl využít? „Mykokompozit je vhodný k izolaci obvodových zdí, podlah i střech. Stejně jako v případě polystyrenu dojde zateplením mykokompozitem ke zvýšení energetické efektivnosti budovy. Díky bezodpadové tvarovatelnosti a větší odolnosti vůči požáru lze mykokompozit použít i k zateplení interiérů s různorodou typologií povrchů pro zvukovou difuzi a estetiku i k minimalizaci tepelných mostů,“ přibližuje Jakub Seifert.

Tím ale testování unikátního materiálu nekončí. Tým odborníků z různých oborů, včetně architektury, designu a průmyslu, má společný zájem. Chtějí zkoumat a dál rozvíjet potenciál mycelia, protože v něm vidí budoucnost udržitelného stavebnictví. Na podzim proběhne další fáze, do které se zapojí designéři. Z mykokompozitu plánují do října navrhnout a vyrobit nábytek i další bytové doplňky.

Sednout si do křesla z mykokompozitu a položit sklenku s vínem na stolek stvořený rovněž z vláken hub tak již nebude sci-fi, ale skutečnost. A realitou bude i to, že když doslouží, dají se zpět vrátit do přírody. Stačí je hodit do kompostu, aby se rozpadly.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

Začala podnikat doslova v lese a se svou chutí tvořit má velký úspěch

Zdeňka Bílková odstartovala své podnikání v srpnu 2020, kdy byla na mateřské. A to doslova v lese v Krušných horách,...

Zaměstnat někoho 55+? Zaměstnavatelé pomalu mění přístup

Společnost stárne, věk odchodu do důchodu se bude prodlužovat. Přesto jsou lidé ve věku 55+ na trhu práce stále často...

Bílé límečky dávají přednost home office. Co na to zaměstnavatelé?

Flexibilita práce, především v podobě práce z domova, stále obsazuje čelní příčky žebříčků populárních benefitů. Řada...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...