Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Mladí experti vyvinuli materiál budoucnosti. Mají s ním velké plány

Češi umí pomocí mycelia vypěstovat jedinečný materiál, který má obrovskou budoucnost. Potvrzuje to unikátní projekt nazvaný Samorost. S nápadem využít mycelium přišla letos v březnu skupina mladých odborníků a testy prokazují, že jejich mykokompozit má obrovský potenciál. Dá se využít nejen ve stavebnictví.
Samorost

Samorost | foto: Buřinka

Projekt pojmenovaný Samorost vystihuje nevšední nápad. V unikátní hmotě, kterou tým mladých odborníků vyvinul, hraje hlavní roli houba. Přesněji mycelium čili podhoubí lesklokorky lesklé. Toto podhoubí smíchali čeští experti s odpadními pilinami a ve vlhkém prostředí ho nechali prorůstat celulózou. Vzniklý mykokompozit pak rozdrtili a začali s prvními testy.

S podporou Buřinky, která experimentální projekt Samorost zaštítila a financuje jeho činnost, začal tým na začátku projektu zkoumat, co se dá z této hmoty vyrobit. Na 3D tiskárnách vyrobili nejrůznější formy a zjistili, že i po rozdrcení zůstává hmota živá. Vlákna podhoubí se umí sama aktivovat, mycelium sroste opět dohromady a tento přírodní materiál dokáže zpevnit do tvaru, který určuje forma.

„V projektu Samorost zkoumáme využití mykokompozitu ve stavebnictví, architektuře a designu. Již víme, že je ekologický a biologicky rozložitelný, samonosný, lehký a zároveň pevný a povrchově hydrofobní. Prověřili jsme jeho zdravotní nezávadnost a šli jsme ještě dál,“ vysvětluje Libor Vošický z Buřinky.

Potenciál je velký, prokázaly to čtyři testy

Ukázalo se, že tato přírodní hmota má obrovský potenciál ve stavebnictví, architektuře i třeba v designu. „Pro využití ve stavebnictví je však potřeba materiál odborně laboratorně otestovat v oblastech, které jsou pro tento obor zásadní. Proto jsme přes léto podrobili mykokompozit zkouškám hoření, tlaku, tahu a rozlupčivosti. A výsledek je skvělý,“ dodává Libor Vošický.

Nový a zcela neprozkoumaný materiál testovali odborníci týmu Samorost na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Přísné testování na hoření například určuje, zda a jakým způsobem zkoumaný materiál přispívá k šíření ohně.

„Průběh hoření mykokompozitu je nejvíce podobný dřevu. Dřevo hoří snadno a rychle, zatímco mykokompozit postupně oddoutnává a ztrácí své pevnostní kvality pomaleji. Při požáru tak mykokompozit zajistí delší čas k úniku,“ vysvětluje Jakub Seifert ze spolku MYMO, který zajišťuje výzkumnou a vývojovou část projektu Samorost.

To, jak tato unikátní přírodní hmota hoří, či přesněji oddoutnává, předvedli členové projektu Samorost nejen v laboratorních podmínkách, ale přímo v akci. Na 3D tiskárně vyrobili dva grily, nechali na nich grilovat nejrůznější jídlo a měřili čas. Teprve po více než třech hodinách začal první zapálený gril oddoutnávat natolik, že se začal mírně rozpadat. Ukázka odolnosti grilu z mycelina pak byla ukončena až po více než čtyřech hodinách.

Samorost
Samorost
Samorost

Další test, tentokrát v tlaku, prokázal, že mykokompozit je odolnější než obyčejný a stabilizovaný polystyren. „Obyčejný polystyren se využívá k zateplení fasád domů, stabilizovaný pěnový polystyren je vhodný pro zateplení podlah. Mykokompozit by tak mohl nahradit polystyren, který představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí,“ přibližuje Jiří Vele, další člen odborného týmu.

Pevnost mykokompozitu je přitom srovnatelná s korkem, nedá se ale použít jako nosný trám, je přitom stejně soudržný jako polystyren. „Všechny experimenty potvrdily, že se dá využít jako stavební materiál,“ poznamenává další člen týmu Matěj Róth.

Podtrženo a sečteno. Při požáru materiál z podhoubí oddoutnává pomaleji než dřevo. Neodkapává a neprská žhavé kapky do okolí. V tlaku je odolnější než polystyren. V tahu je pevný jako korek a soudružnost materiálu je stejně dobrá jako u polystyrenu.

Využit se dá nejen ve stavebnictví

Kde všude by se mohl využít? „Mykokompozit je vhodný k izolaci obvodových zdí, podlah i střech. Stejně jako v případě polystyrenu dojde zateplením mykokompozitem ke zvýšení energetické efektivnosti budovy. Díky bezodpadové tvarovatelnosti a větší odolnosti vůči požáru lze mykokompozit použít i k zateplení interiérů s různorodou typologií povrchů pro zvukovou difuzi a estetiku i k minimalizaci tepelných mostů,“ přibližuje Jakub Seifert.

Tím ale testování unikátního materiálu nekončí. Tým odborníků z různých oborů, včetně architektury, designu a průmyslu, má společný zájem. Chtějí zkoumat a dál rozvíjet potenciál mycelia, protože v něm vidí budoucnost udržitelného stavebnictví. Na podzim proběhne další fáze, do které se zapojí designéři. Z mykokompozitu plánují do října navrhnout a vyrobit nábytek i další bytové doplňky.

Sednout si do křesla z mykokompozitu a položit sklenku s vínem na stolek stvořený rovněž z vláken hub tak již nebude sci-fi, ale skutečnost. A realitou bude i to, že když doslouží, dají se zpět vrátit do přírody. Stačí je hodit do kompostu, aby se rozpadly.

Autor:
  • Nejčtenější

Výchovné k důchodu už brzo rodiče s jedním či dvěma dětmi nedostanou

7. prosince 2023

Od ledna 2027 by se měly nově přiznané důchody vyplácet bez výchovného 500 korun na dítě těm...

Vložil se do rodinného podnikání s ponožkami a rozvíjí úspěšnou značku

9. prosince 2023

Dominik Mašek se narodil mezi ponožkami. Jeho rodina vede už několik desetiletí zakázkovou pletárnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

Úrokové sazby u hypoték stagnují. Co čekat v roce 2024?

6. prosince 2023

Banky nepatrně snížily sazby kratších fixací hypoték, dlouhodobé fixace ale naopak zdražily....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mince nepřijímám, karty neberu. Co musí obchodník a kde se za bankomat platí

7. prosince 2023

Bezhotovostních transakcí přibývá, někde ale s kartou nepochodíme, a tak je třeba občas si vybrat...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

KOMENTÁŘ: Kolují Českem ekonomické vize, nebo jen fráze a mýty?

11. prosince 2023

Česká ekonomika by se měla zaměřit na obory s vysokou přidanou hodnotou, zní po desetiletí...

KVÍZ: Vaše data jsou denně vystavena rizikům. Jak dobře je chráníte?

10. prosince 2023

Téměř 7,5 miliardy lidí na světě dnes používá mobilní telefon a více než 65 % světové populace má...

Vložil se do rodinného podnikání s ponožkami a rozvíjí úspěšnou značku

9. prosince 2023

Dominik Mašek se narodil mezi ponožkami. Jeho rodina vede už několik desetiletí zakázkovou pletárnu...

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...