Pro efektivní jednání pozvěte facilitátora

  10:00aktualizováno  10:00
Slovo facilitation znamená usnadňovat. V manažerské praxi facilitátor usnadňuje průběh například obchodního jednání, workshopu, nebo firemní porady. Jak nejefektivněji využít výše zmíněné?

Průzkumy ukazují, že pokud se pracovně

Worshopy a facilitace jako módní vlna?

Jsou workshopy a facilitace jen módní vlna? Ano i ne. Dané metody se osvědčují, protože lépe pracují s charakteristikami současné pracovní generace, takzvané generace X. Ta se od těch předchozích značně liší.


* Krize mezi válkami dala vzniknout takzvané tiché generaci, která pracovala v mohutném poválečném rozvoji. Tehdy byly stabilita, dlouhodobý pracovní vztah založený na direktivě a jasné hierarchii zcela respektovány. Po ní nastoupila "baby boomers", generace zažívající rozmach a stabilitu. Loajalita k dané firmě byla stále důležitá a respektovaná.

* Poté přichází generace X (narozeni 1964-1979), která zažívá lehkou stagnaci ekonomiky v celosvětovém měřítku, propouštění svých rodičů ze zaměstnání. Generace X je z rodin, kde narůstaly rozvody. Je poznamenána větší volností, ale i nejistotou. Neuznává autoritu, těžko zvládá konflikty. Její příslušníci získávají rychlý posun ve vědomostech díky novým IT technologiím. Jsou rychlí, cílevědomí, orientovaní na výkon. Úctu a vážnost je nutné si u nich získat. Umějí být loajální k týmu, ale ne ke společnosti jako celku. Jsou zaměřeni na své rodinné zázemí. Chtějí, aby je práce bavila, očekávají okamžité výsledky a odměnu, případně pokárání. V řízení jsou velmi demokratičtí, jejich největší slabinou je však znalost vlastních schopností. Tuto charakteristiku nové techniky práce vedení lidí respektují. Workshopy a facilitace umějí velmi dobře využít potenciál současné pracovní generace a nasytit její potřeby. Proto jsou dnes tak vyhledávané a úspěšné.

náročných jednání ujme někdo neutrální a nezávislý na problému, s velkou pravděpodobností bude jednání efektivní a skončí úspěšně. Zvláště pokud má dotyčný schopnosti a dovednosti facilitovat. Facilitátorem může být někdo, koho si lze najmout zvnějšku, ale také se jím po vyškolení může stát některý pracovník.

Co se od něj očekává? Facilitátor musí umět identifikovat téma, spolupracuje se všemi zainteresovanými na formování klíčových otázek. Musí mít určité znalosti o kontextu, ale není specialista na problematiku, o které se jedná.

Facilitátor nezaujímá expertní roli ve skupině. Je odpovědný za procesy probíhající při jednání, za dodržení a udržení dohodnutého tématu, za respektování časových propozic, za atmosféru provázející jednání, za výstupy z dané porady nebo workshopu. Facilitátor je expert na práci se skupinou, s lidmi.

Musí umět vyjednávat, povzbuzovat jednotlivé členy skupiny a jiné usměrňovat. Protože pracuje s kritikou a musí zvládat konflikty, měl by velmi dobře znát sám sebe. Facilitace vyžaduje člověka vyrovnaného a ukázněného.

Opravdu dobrý facilitátor musí mít dobré znalosti z psychologie lidí a skupin. Dobrá míra empatie, ale zároveň racionální schopnost držet se tématu jsou nutné.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz