Přivydělat si můžete na dohodu i na smlouvu

Souběžný pracovní poměr můžete uzavřít i se zaměstnavatelem, u něhož pracujete na hlavní pracovní poměr (HPP), zatímco VPP lze sjednat pouze u jiného zaměstnavatele.
  • Souběžný pracovní poměr můžete uzavřít i se zaměstnavatelem, u něhož pracujete na hlavní pracovní poměr (HPP), zatímco VPP lze sjednat pouze u jiného zaměstnavatele. V případě SPP u svého zaměstnavatele musí jít o jinou činnost, než kterou vykonáváte - například účetní nemůže dělat další účetní práce, ale třeba úklid. Jinak by šlo totiž o práci přesčas.
  • Pokud chcete SPP uzavřít u jiného zaměstnavatele, než u kterého máte hlavní pracovní poměr, nemusíte to nynějšímu zaměstnavateli ohlašovat. Výjimkou je, když budete dělat totéž co on, to jest stejný předmět činnosti - například mzdová účetní reklamní společnosti může účtovat, ale nemůže bez souhlasu zaměstnavatele podnikat nebo pracovat v reklamě.
  • Vedlejší či souběžný pracovní poměr musí být na kratší úvazek než osm hodin denně.
  • Každý z výdělků daní zaměstnavatel zvlášť, jen pokud má někdo dva a více příjmů od jednoho zaměstnavatele, daní se společně.
    Sociální a zdravotní pojištění se vypočítává z každé částky zvlášť.

Dohody o práci

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ): na 20 hodin týdně

1. Na tuto dohodu nesmíte pracovat v průměru déle než polovinu týdenní pracovní doby, to jest maximálně 20 hodin týdně. Dohoda na dobu určitou i neurčitou musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná. Zrušit ji lze dohodou nebo jednostranně - výpovědí s 15denní výpovědní lhůtou.
2. Daň strhává pracovníkovi ze mzdy zaměstnavatel. Při souběhu příjmů z HPP i DPČ nebo VPP platí povinnost zaměstnavatele odvádět sociální a zdravotní pojištění z obou vztahů. Dohoda o provedení práce (DPP): příležitostný přivýdělek
3. Pro ty, kdo si chtějí vydělat opravdu jen příležitostně - i vedle jiného pracovněprávního vztahu. Rozsah práce nesmí přesáhnout u jednoho zaměstnavatele 100 hodin ročně. Může být uzavřena písemně.
4. Nemusí se zde odvádět sociální a zdravotní pojištění, zdanění odměny provádí zaměstnavatel. V případě pracovní neschopnosti však nedostanete nemocenské dávky. Od října nelze DPP použít v případě, pokud uzavřete smlouvu s pracovní agenturou, která vás přidělí na práci k jinému zaměstnavateli.

 

Kde si přivydělat a za kolik
Balení zboží 50Kč/h
Doplňování zboží 65 Kč/h
Doručování letáků až 2000 Kč
Hostes-ochutnávky potravin 80 Kč/h
Kompletace kalendářů 50 Kč/h
Ostraha v prodejně 50-60 Kč/h
Pokladní v hypermarketu 55 Kč/h
Pomoc při stěhování 40-57 Kč/h
Pomocné práce - stavební práce 36 Kč/h
Pomocné práce - třídění pevných odpadů 43 Kč/h
Pomocné práce - v cukrárně a pekárně 38 Kč/h
Prodej na vánočních trzích 50 Kč/h
Propagace zboží v obchodních řetězcích 600 Kč/8 h
Skladník 55 Kč/h
Stánkový prodej s pohledy 400 Kč/h
Úklidové práce 50 Kč/h
Vyplňování dotazníků se zákazníky prodejny 65-70 Kč/h
Výpomoc v obchodním depu 70-75 Kč/h

Zdroj: Nabídka personálních agentur a pracovních serverů

Vedlejší zaměstnání na živnostenský list: nevyplatí se

Přivýdělek na živnostenský list se teď už nemusí vyplatit - i když budete ve ztrátě, v rámci daňového přiznání zaplatíte takzvanou minimální daň. Navíc nemusíte dosáhnout na některé sociální dávky - třeba přídavky na děti. Stát totiž úředně

Drbům lze zabránit otevřeností.
Více ZDE.

stanovil, že každý majitel živnostenského listu má minimální příjem 8400 korun měsíčně, i kdyby nevydělal ani korunu. Teď už poslanci vědí, že se stala chyba, ale změna přijde nejdříve za rok.

Autorské honoráře, smlouva o dílo: většinou jednorázové příjmy. Do tří tisíc korun se vyplácejí částky už snížené o daň. Nad tři tisíce si platíte daně sami, můžete si platit i zdravotní a sociální pojištění.

Přivýdělek na živnostenský list se teď už nemusí vyplatit - i když budete ve ztrátě, v rámci daňového přiznání zaplatíte takzvanou minimální daň.