Příliš starý na práci? Ještě ne!

  10:00aktualizováno  10:00
Pocit, že jsou při hledání práce diskriminováni kvůli věku, má přes sedmdesát procent PADESÁTILETÝCH ČECHŮ. Je zaměstnavatelé odmítají nejvíc. Méně často čtyřicátníky.

Dosáhli jste čtyřiceti let? Možná zažíváte vrchol své kariéry. Do důchodu vám zbývají tak dvě desetiletí. Ale už za pět roků můžete mít problém sehnat práci. Proč? Kvůli předsudkům zaměstnavatelů.

Ucházíte-li se o novou práci po čtyřicítce, jste už pro některé zaměstnavatele ten starý pes, který se novým kouskům nenaučí. "Jsem alergický na pracovní nabídky, v nichž stojí: Uvítáme v našem mladém kolektivu...," říká čtyřicetiletý programátor Michal Matěj z Prahy. "Párkrát jsem se v takových firmách na práci ptal, ale hned bylo jasné, že uvítají jen někoho stejně mladého, jako jsou oni. Ani je nezajímalo, co umím."

Nějak se k nám nehodíte

NENECHTE SI UJÍT
Jen se nenamočit.... (c) profimedia.cz/corbis
Fondy potopily čisté prodeje
Zatímco v Americe zaznamenaly akcie spíše stagnaci, pražská burza opět překonávala svá dlouhodobá maxima.

úsměv
Nikdy neřeknu šéfovi ne
Máte strach ODMÍTNOUT ŠÉFŮV PŘÍKAZ? Plníte jeho přání, aby vás měl rád? Pak asi máte nejvíc práce ze všech.

Stará televize, šrot
Teleshopping: zázraky se nedějí
Na obrazovce se objevuje solidně oblečený pán a sugestivně nabízí mixér. Jen zlatá náušnice v uchu prozrazuje, že jde o trochu jiný byznys.

Stejný pocit jako pan Michal Matěj zažívá 72 procent Čechů starších 50 let, když se ucházejí o nové místo. Vyplývá to z průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Polovina dotázaných podle něho pociťuje zaujatost ze strany zaměstnavatelů. "Lidé nám často říkají, že během pohovoru vycítí, že jsou pro zaměstnavatele staří. Nemají konkrétní důkazy a bojí se stěžovat si nahlas, aby nebyli za potížisty," říká Miriam Majdyšová, mluvčí Úřadu práce ve Zlíně. Jejich mlčení samozřejmě ztěžuje boj proti věkové diskriminaci. Navíc zaměstnavatelé jsou opatrnější než kdysi. Napsat do doporučenky úřadu práce "nehodí se, protože je starý", si žádný z nich nedovolí. Porušil by zákoník práce, který diskriminaci kvůli věku zakazuje. Proto si najde nějaký zástupný problém.

Mýty o stáří je třeba překonat

Zatímco ve věku od 45 do 50 let pracuje v Česku přes 90 procent osob, kolem šedesátky má podle zprávy OECD místo jen 30 procent mužů a 18 procent žen. Lidé situaci řeší předčasnou penzí nebo invalidním důchodem. Na to, aby padesátníci a starší měli práci a nežili několik let ze sociálních dávek, stát často připlácí. Úřady práce mohou místo, na něž bude starší uchazeč přijat, zaměstnavateli dotovat. "Využívají toho převážně menší firmy, protože jim to sníží mzdové náklady," vysvětluje Majdyšová. "Myslím si, že zaměstnavatelé starší lidi zbytečně podceňují. Padesátník u nich může vydržet deset let, mladí práci střídají častěji. Navíc starší už vydělávají na důchod, a tak mají dostatečnou motivaci se snažit," říká.

Proč není o padesátileté a starší zájem? Podle průzkumu OECD je zaměstnavatelé mají za nositele věkové diskriminaci, na které špatných pracovních návyků. Obávají se i nedostatečné znalosti cizího jazyka a neschopnosti se přizpůsobit. Ovšem podobné výhrady mají i k absolventům škol. Sociloložka Lucie Vidovičová z Brna míní, že lidé jsou vůči stáří zaujatí. Podle studie o věkové diskriminaci, na které spolupracovala, si polovina lidí ve věku 15 až 29 let myslí, že by jim starší měli uvolnit místa, protože oni jsou ti schopnější a výkonnější. "Přitom většina respondentů nepotvrdila, že by starší nepracovali tolik jako dříve nebo se neuměli přizpůsobovat změnám," podotýká Vidovičová.

Jaké vlastnosti přisuzujeme starším 50 let? (%)

Mají více zkušeností 78
Chybějí jim znalosti v práci s moderní technikou 65
Mají problémy se zrakem a sluchem 52
Neumějí se přizpůsobovat změnám 42
Už neudělají tolik práce jako dříve 31
Nadřízení by je rádi propustili 22
V kolektivu nejsou oblíbení 13

Zdroj: zpráva Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí o věkové diskriminaci
Odpovídalo 1584 lidí ve věku od 15 do 83 let

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Deset nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí začínající podnikatelé

Ilustrační snímek

Podle statistik nepřežije první rok podnikání pětina firem, 30 % skončí po druhém roce, po pěti letech jich zanikne...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz