Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Přijít o dovolenou je snadné

  9:41
Na novinky v zákoníku práce z října 2004 týkající se dovolené doplatily některé ženy na mateřské. Například zaměstnankyně náchodského gumárenského podniku Rubena, které odešly na mateřskou a nedočerpaly loni dovolenou za rok 2003. Podniková mzdová účetní jim koncem minulého roku sdělila, že kvůli změnám v zákoníku o nevyčerpanou dovolenou přišly.

Nemůže jim ji prý ani proplatit, jak bylo původně dohodnuto. Ženy tak přišly o tisíce korun a chtějí se obrátit na soud. „Zaměstnavatel však postupoval správně,“ říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Podle ní se jednalo pouze o nevyčerpanou dovolenou. To znamená rozdíl mezi vyčerpanou dovolenou v roce 2003 a povinnými čtyřmi týdny této dovolené.

„Tu část dovolené, která přesahuje tyto čtyři týdny, lze proplatit, rozdíl ale ne,“ vysvětluje mluvčí. „Nemůžeme a ani nechceme postupovat jinak než přesně podle zákonů platných v České republice,“ dodává k případu zaměstnankyň Milan Zítko, mluvčí holdingu Česká gumárenská, do nějž Rubena patří. Ženy si teoreticky mohly dovolenou vyčerpat, pokud by přerušily mateřskou či rodičovskou dovolenou. To jim však zaměstnavatel nedovolil. A podle zákona ani dovolit nemusel - pouze mohl.

Podle kontrolorky náchodského úřadu práce Radmily Bartoškové postup firmy sice neodporuje zákoníku práce, ale neodpovídá lidské slušnosti. „Změny v zákoně se v tomto případě ukázaly jako nešťastné,“ říká Bartošková. Podotýká, že zaměstnavatel ostatním zaměstnancům dovolil si zbytky dovolené z roku 2003 vybrat. Ale ženám na mateřské ne. Podle ní se oprávněně cítí nejen ošizeny, ale i diskriminovány.

Kdy vybrat nevyčerpanou dovolenou?

Jak často je dobré měnit zaměstnání?
Více čtěte ZDE.

Co dělat, nevědí ani zaměstnanci, kterým zaměstnavatel přikázal vybrat si zbytek loňské dovolené dříve než koncem tohoto roku, jak to umožňuje zákoník práce. Mají poslechnout zákoník, nebo zaměstnavatele? „Především platí, že dovolenou určuje zaměstnavatel,“ říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Zaměstnavatel tedy může zaměstnanci nařídit, aby si nevyčerpanou dovolenou z roku 2004 vybral například do konce února 2005. „Pokud se však na termínu čerpání, v tomto případě do konce února, obě strany nedohodnou, zaměstnanci dovolená samozřejmě nepropadá,“ říká právník Libor Hůla. Po dohodě se zaměstnavatelem si tak může vybrat loňskou dovolenou kdykoli jindy do konce roku. Ale pozor! Pokud si zaměstnanci nevyberou všechnu dovolenou a mají přitom třeba nárok na pět týdnů (tedy týden nad zákonnou délkou dovolené), může to vypadat, že tento týden navíc vlastně ani nepotřebují.

Co je dobré vědět o dovolené?

1. Aby nezanikl nárok na dovolenou z důvodu čerpání rodičovské dovolené, mohou zaměstnankyně požádat zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské.

2. Pokud je zaměstnankyně na rodičovské dovolené, a nemůže proto čerpat dovolenou, může požádat zaměstnavatele o přerušení rodičovské dovolené a čerpat dovolenou na zotavenou. Zaměstnavatel však není povinen její žádosti vyhovět.

3. Nevyčerpaná dovolená může být proplacena jen při skončení pracovního poměru.

4. Dovolená přesahující čtyři týdny může být se souhlasem zaměstnance převáděna až do konce dalšího kalendářního roku. Příklad: pátý týden dovolené za rok 2004 může být převeden až do roku 2006.

5. Dovolená musí být čerpána zásadně ve volnu. To znamená, že zaměstnanec nemůže v době dovolené pracovat u zaměstnavatele. Pokud by jej k tomu někdo nutil, může se obrátit o pomoc na úřad práce.

6. Zaměstnavatel musí určit zaměstnanci čerpání dovolené na zotavenou v délce minimálně čtyř týdnů.

7. Termín čerpání řádné dovolené může zaměstnavatel nařídit.

8. Dobu čerpání dovolené musí zaměstnavatel oznámit zaměstnanci alespoň čtrnáct dní předem.

9. Dostane-li zaměstnanec dovolenou v částech, musí alespoň jedna z nich trvat nejméně dva týdny. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodne jinak.

10. Zaměstnavatel nesmí určit dobu čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec například vykonává vojenskou nebo civilní službu, kdy je zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené.

11. Zaměstnance lze z dovolené odvolat například z důvodu důležité zakázky pro firmu, nemoci zaměstnanců a podobně.

12. Zaměstnavatel musí zaměstnanci uhradit náklady, které mu v souvislosti se změnou termínu čerpání dovolené nebo odvoláním z dovolené vznikly.

13. Dovolenou nevyčerpanou u předchozího zaměstnavatele si lze vybrat u nového, pokud skončení dosavadního a vznik nového pracovního poměru na sebe bezprostředně navazují a zaměstnavatelé se dohodnou na úhradě vyplacené náhrady mzdy za dovolenou.

Autor:
  • Nejčtenější

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Bankéř: Díky spořivosti Čechů je v ekonomice vysoký přebytek peněz

Když v roce 2019 Radomír Lapčík oznámil, že Moravský Peněžní ústav získal bankovní licenci a stává se ryze českou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Neomezená dovolená, hodiny klavíru i firemní zvíře. Bonusy k výplatě se mění

Premium Jak vypadají benefity mladých českých firem roku 2021? Pandemie s jejich oblibou pořádně zamíchala. Více se myslí na...

Chybí pocit zapojení ve firmě. Na efektivitě práce se to nepodepsalo

Roční práce na dálku udělala s lidmi ve firmách své. Někteří si home office pochvalují, jiní méně. Všude bez rozdílu se...

KVÍZ: Jak znáte banky? A co víte o pojištění vkladů?

Baví vás svět peněz? Nebo jen rádi sledujete zpravodajství a máte sloní paměť? Vyzkoušejte si krátký kvíz, který...

Jak přežít ve světě korporací, aby vás nenahradil někdo snaživější

Práce v korporátních firmách nemusí vyhovovat každému, dá se v ní ale hodně vydělat. Její součástí jsou vztahy, které...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...