Při pracovním pohovoru se nenechte odbýt

aktualizováno 
Nebojte se být při pracovním pohovoru asertivní. Ptejte se na všechny detaily, které vás o nové práci zajímají. Pokud se necháte jen tak odbýt, mohli byste brzy po nástupu zjistit, že vaše nová práce není přesně to, po čem jste toužili.
Při pohovoru si dobře všímejte jednání personalisty.

Při pohovoru si dobře všímejte jednání personalisty. | foto: Profimedia.cz

Nedávno jsem se rozhodla, že se po osmi letech práce ve stejném oboru porozhlédnu po něčem jiném. Oprášila jsem starý životopis, který jsem zmodernizovala a zaktualizovala. Na internetových stránkách nabízejících práci jsem hledala server, který bude pro jeho umístění nejvhodnější. Potěšilo mě, že jsem našla jeden, kde bylo jasně vyznačeno "CV pouze k rukám majitelů a personalistům firem". A tak jsem ho tam bez váhání vložila.

Je potřeba naslouchat vnitřnímu hlasu
Říkala jsem si, je léto, než se někdo ozve, bude to pár dní trvat. Ale překvapení mě neminulo. Hned druhý den se ozval nějaký pán s nabídkou na práci a rovnou mi nabídl setkání již druhý den.

Protože jsem léta pracovala jako recepční, měla jsem "vytrénovaný" sluch a cit na hlasy na druhé straně telefonu. Cosi mi v duchu říkalo, on ti ale jen řekl, že pracuje ve firmě s cennými papíry, hledá asistentku a autoritativně sdělil, aby ses dostavila druhý den dopoledne.

Představení jeho osoby, firmy a popis mé nové práce trval přesně 20 sekund. Než jsem stačila se na cokoliv zeptat, abych byla trochu na pohovor připravena nebo si udělala obrázek o práci asistentky, telefon na druhé straně byl již hluchý. A tak mě hlavně zvědavost donutila odjet na pohovor.

Protože jsem zvyklá být všude včas, několik minut před smluveným termínem jsem mu zavolala, že se blížím, ale že to ještě hledám. Požádala jsem o informaci, jestli stojím daleko od jeho firmy. Na tento dotaz mi odpověděl, ať se zeptám kolemjdoucích, protože jeho to stojí čas. A tak mi podruhé vnitřní hlas radil, abych se otočila a šla pryč.

Rovnýma nohama do práce
Zvědavost zvítězila, a tak jsem po dvou minutách dorazila na místo. V luxusním interiéru domu, ve kterém sídlí několik firem, mě přivítal ředitel společnosti v produktivním věku. Pozval mě dál, přikázal, abych za sebou zavřela dveře, posadil mě naproti do křesla a vychrlil na mě jemu dobře známé pracovní povinnosti.To vše během jedné minuty. Zeptal se, jestli mám CV. Řekla jsem, že ano, on ho nechtěl.

Zeptal se, jestli mi tento styl práce a výše platu vyhovuje, a po mém argumentu, že člověk nejvíce pozná v praxi, mě posadil do velké místnosti jako třída, kde v lavicích sedělo pár lidí, kteří neustále telefonovali.

Čekala jsem, že bude vyžadovat informace pro podpis smlouvy, představí mě budoucím kolegům. Nic z toho se nestalo. Nakonec z celého popisu práce asistentky, která by měla vyjednávat schůzky, vařit kávu, být v kontaktu s klienty vylezla jenom inkognito telefonistka, která obvolává soukromé bohaté firmy a jejich majitele a předsedy představenstva láká na nákup akcií.

Kdy je člověk dostatečně starý
Po pěti zkušebních telefonech jsem se zvedla a zeptala na informaci, neboť jsem usoudila, že pokud jednám za firmu, zeptám se na to, čemu nerozumím, abych neudělala hned zkraje chybu. Manažer mě opět usadil slovy, že kdyby se mi měl věnovat každých pět minut, asi by padla světová burza. Zeptal se netaktně, kolik mi je, a když jsem mu sdělila, že 38 let, odsekl, že jsem dost stará na to, abych uměla zvednout telefon a klientovi přetlumočit nabídku.

V tu chvíli jsem sebrala papíry, úhledně mu je složila na stůl a rozloučila se. Vypadla jsem jak cukrář, bez smlouvy, bez práce a s novou zkušeností, jakého jednání jsou někteří ředitelé firem schopni. Sám šéf nejen díky naprosté absenci sociální inteligence řekl jen: "Jasně, na shledanou," a sotva se za mnou zavřely dveře, směle telefonoval a hledal jinou vhodnou "asistentku".

Kde se stala chyba
Chyby se staly na obou stranách hned na několika místech. Když mi intuice už při telefonickém rozhovoru radila, abych poděkovala za nabídku a odřekla setkání, měla jsem to udělat. Podruhé jsem udělala tutéž chybu, když jsem si ověřila, že jeho styl jednání je stejný jak po telefonu, tak při osobním setkání.

Měla jsem přesně vědět, co chci a za jakých podmínek. Nejen finančních, ale měla jsem požádat, aby mi ukázal budoucí pracoviště. Měla jsem asertivně trvat na přesném popisu práce, přípravě smlouvy a jasných podmínkách. A to i za cenu toho, že bych se po rozhovoru sebrala a odešla. Neměla jsem se nechat "odbýt".

A ředitel firmy? Jeho chybou bylo, že nabízel naprosto odlišnou práci po telefonu a během pohovoru, než jaká byla ve skutečnosti. Neuměl a nechtěl jednat s lidmi, protože ho nezajímali. Měl výhodu, protože hledal telefonní automat, ze kterého se budou sypat peníze. Jasně využíval asertivně-manipulátorského chování k tomu, aby nepřipustil jakoukoliv diskusi.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Další z rubriky

Roboti nás o práci nepřipraví. Zaměstnají nás

Ilustrační snímek

Některé starší studie předpovídaly, že kvůli automatizaci a robotizaci zanikne až polovina pracovních míst, novější...

Ze zaměstnanců se stávají lovci hlav. A firmy jim za to dobře platí

Ilustrační snímek

Pět, deset, třicet, padesát, a dokonce sto tisíc mohou zaměstnanci získat za člověka, kterého přivedou do podniku na...

V kanceláři bylo minulý týden 40 stupňů, klimatizaci šéf odmítá koupit

Ilustrační snímek

Tropické letní teploty jistě potěší všechny, kteří zrovna tráví dovolenou někde u přehrady. Vedro na pracovišti ale...

Souhrn 18.6: - Trump zcela otočil ladění trhů, euro oslabilo kvůli ECB, ropa se ...

Souhrn 18.6: - Trump zcela otočil ladění trhů, euro oslabilo kvůli ECB, ropa se ...

Kurzy.cz Pražská burza dnes při stále pouze podprůměrné likviditě pouze lehce rostla. Evropské akciové trhy po nejistém dopoledn...

Najdete na iDNES.cz