Polovina lidí se v práci přezouvá. Jak jste na tom vy?

aktualizováno 
Představte si situaci, kdy jako cizinec přijdete do české firmy a v kanceláři uvidíte své nové kolegy například v obleku a pantoflích. Máte pocit, že to nejde moc dohromady? Tak to se mýlíte. Tento obrázek totiž můžete vidět v mnoha českých kancelářích.
Každý druhý zaměstnanec se v práci přezouvá. Ilustrační snímek

Každý druhý zaměstnanec se v práci přezouvá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stejnou situaci zažil i Angličan Matthew, který nastoupil minulý rok do jedné české společnosti jako manažer. Samozřejmě první představování proběhlo naprosto korektně. Při pohovoru byli všichni slušně oblečení i obutí. Ovšem v běžné praxi začali kolegové uplatňovat svoje každodenní návyky. 

Když Matthew přišel první den do kanceláře, nestačil se divit. Většina lidí měla na nohách pantofle nebo dokonce žabky, a to přitom nebyli na pláži. Pro cizince, který není zvyklý zouvat se ani doma, natož ve firmě, bylo seznámení se s typickým českým zvykem přinejmenším úsměvné.

Přezouvat či nepřezouvat

Podle průzkumu internetového portálu vkancelari.cz se v českých kancelářích přezouvá přesně polovina dotázaných. Pochopitelně není nic špatného na tom, aby si člověk udělal pohodlí i v kanceláři, pokud tedy zrovna nemá jednání s klienty. Ale ne každý si může tento luxus v podobě přezouvání dopřát. Existují totiž povolání, kde máte přezůvky typu pantoflí či jiné otevřené obuvi přísně zakázané. Například bankéři, kteří jednají s klienty, se před nimi v pantoflích objevit nesmějí.

Jak se lidé v práci přezouvají

  • Běžní pracovníci: 56 procent
  • Asistentka / Recepční: 22 procent
  • Vedoucí pracovník / Manažer: 20 procent
  • Ředitel / Jednatel: 2 procenta

Zdroj: vkancelari.cz

Překvapivým zjištěním průzkumu také bylo, že pokud jde o přezouvání, příliš nezáleží na typu kanceláře ani na pozici. Ačkoliv nejpočetnější skupinou "bačkůrkářů" zůstávají běžní pracovníci, přezouvají se i někteří manažeři.

Podobné to je s typem kanceláří. Nejvíce si obuv mění ti, kteří mají samostatnou místnost, ale i ti, kteří sídlí ve společné kanceláři, jež není oddělená. Důvod je prostý: větší pohodlí a lepší hygiena. 

Nejsme v tom sami

Ovšem není cizinec jako cizinec. Přestože na některé zahraniční pracovníky mohou naše návyky působit směšně, najdou se národy, které se zouvají ještě častěji než Češi. Typickým příkladem je Japonsko. Tady mají speciální přezůvky i na záchod a přezouvají se jak při příchodu do divadla, tak do některých restaurací.

Bez povšimnutí nad českým (zlo)zvykem zůstanou také skandinávské národy a někteří Středoevropané. Pracujete-li tak ve firmě se Slováky nebo Rakušany, je možné, že i oni budou nosit přezůvky.

Lehce ovlivnitelní bačkory neopustí

Někdo přezouvání neřeší, někdo se nechá zviklat a někdo nemá jinou možnost. V České republice najdeme bezpočet zahraničních firem, které po svých zaměstnancích vyžadují přesný dress code.

Většina lidí tak musí dodržovat přísná pravidla stejnokroje i obuvi, a tudíž na přezůvky musí chtě nechtě zapomenout. Jiným příkladem může být naopak společnost s mezinárodním týmem, kde se pro změnu raději přizpůsobí Češi. To je asi zásadní rozdíl národních povah. Zatímco Matthew chodí dál ve svých společenských polobotkách a nehodlá na tom nic měnit, Čech se raději přizpůsobí ostatním, aby nepůsobil komicky.

Přezouváte se v práci do pantoflí či bačkor?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 11. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 5989
Ne 3445
Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Z cest po Asii si přivezli nápad, provozovna v centru Prahy má úspěch

Michala Karpjaková a Marek Adam

Stroj na kávu, který vytvoří fotografii na mléčné pěně, pořídili v Singapuru. Kavárnu otevřeli před nedávnem v centru...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz