Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

aktualizováno 
Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy. Žijí a podnikají v malé vesničce na Fýdecko-Místecku a začínali od nuly. Dnes se jejich roční obrat pohybuje v řádech milionů. Teprve čtyřiatřicetiletý Přemysl Motička prostě ví, jak na to.

Přemysl Motička ve své bourárně. | foto: archiv Přemyslava MotičkyiDNES.cz

Kdy a kde se zrodil nápad založit si rodinnou farmu?
Naši farmu založili mí rodiče v roce 1995 otec původně pracoval v Dole Paskov jako vedoucí, matka podnikala v cestovním ruchu, konkrétně vlastnila kempy kolem Žermanické přehrady. Začínali jsme v Horních Tošanovicích, kde měl náš děda domek a asi dva hektary pozemků. Tehdy jsme koupili pět býčků.

A co bylo dál?
Po nějaké době jsme usoudili, že když už máme těch pět býčků, proč jich nemít třeba deset. A tak jsme je postupně dokupovali až do dnešního stavu, kdy je jich dvě stě.

Na dvou hektarech dědečka to ale asi nešlo. Jak tedy vypadal váš další rozvoj, pokud jde o pastviny a stáje?
V Domaslavicích, kde žijeme, jsme postupně koupili od JZD starý velkokapacitní kravín a postupně dokupovali pastviny a louky. Tehdy v devadesátých letech byli lidé rádi, že jim jejich ladem ležící pozemky pokosíme, a tak jsme se postupně rozšiřovali i v tomto směru. Dnes hospodaříme na 250 hektarech, z toho je pětatřicet našich.

Stejné to bylo i se starým kravínem. Byl obrovský a když tam bylo třeba jen dvacet býčků, v zimě zamrzala voda. Museli jsme jej proto naplnit větším počtem zvířat, která jsme dokupovali, aby tam bylo tepleji. Prostě všechno mělo svůj postupný vývoj.

Stejné to bylo i se starým kravínem. Byl obrovský a když tam bylo třeba jen dvacet býčků, v zimě zamrzala voda. Museli jsme jej proto naplnit větším počtem zvířat, která jsme dokupovali, aby tam bylo tepleji. Prostě všechno mělo svůj postupný vývoj.

Přemysl Motička (34)

Přemysl Motička dřív prodával zemědělské stroje, nyní se mu to hodí.
  • Vystudoval stejně jako jeho manželka Střední zemědělskou školu v Českém Těšíně, obor agropodnikání.
  • Žije a podniká v Horních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku.
  • Spolu s otcem Karlem založil farmu s vlastním chovem býčků pro prodej ekologického hovězího masa.
  • Je ženatý, má dva syny. 

Neumím si představit, že na tak velké rozloze a s takovým počtem zvířat to zvládáte jen v rámci rodiny, tedy ve čtyřech lidech.
My máme momentálně stroje, které mají nejmodernější technologie, takže to, co kdysi nezvládlo za den ani pět traktorů, dnes hravě zvládne jeden špičkový stroj za pár hodin.

Nemůžu se nezeptat, kde jste na to všechno vzali.
Když jsme začínali, dělali jsme všechno doslova na koleně. Koupili jsme třeba starý traktor a ten opravili. A tak to šlo pořád dokola. Těch opravených starých zemědělských strojů přibývalo a my je časem vyměňovali za ty nejmodernější. Všechno se dělo postupně, samozřejmě jsme si museli vzít občas půjčku nebo je koupit na leasing.

A jaké zemědělské stroje máte, kdo je obsluhuje?

Tak jsou to žací kombinace, kombajn, čtyřrotorový shrnovač píce, obraceč nebo kombilis, kdy se balíky senáže slisují a při jedné pracovní operaci i zabalí do fólie. Také jsme v loňském roce pořídili jako první v republice samosběrací vůz ANDERSON RBM. Tento vůz je unikátní tím že pracuje plně v automatickém režimu při sběru balíků. Stroje si obsluhujeme sami, všechno se dá naučit.

Jak je to u vás dotacemi? Žádáte o ně?
Občas ano, ale není to tak jednoduché. Musí se vyplnit žádost a pak se čeká, jestli vám ji přiklepnou nebo ne. Je to tak padesát na padesát. Pokud jde o nás, nějakou dotaci jsme už dostali, ale nebylo toho mnoho. 

Proč nemáte nějaké zaměstnance, kteří by vám pomohli?Zvládáme to pomocí již zmíněných strojů sami a vlastně díky tomu, že nemáme zaměstnance, můžeme investovat do nových technologií. Já jsem kdysi nějakou dobu zemědělské stroje prodával, tak se v této problematice docela dobře vyznám. A další důvod, proč zaměstnance nemáme, je třeba i to, že svěřit do ruky někomu drahý kombajn, aniž by způsobil škodu, je docela risk.

Co všechno chováte?

Chováme býčky na výkrm a pak krávy masného typu, což jsou ty, které se nedojí, protože všechno mléko vypijí telata a býčci. Když dosáhnou díky kojení váhy 350 kilogramů, od matek se odstaví a dají se do výkrmu. Jakmile mají kolem jedné tuny, odvezeme je na jatka.

Dnes se hodně hovoří o různých drastických jatečních metodách, kdy se zvířata násilím nahánějí k porážce. Jak se na to díváte?
Vadí mi to hodně, i proto se všemi našimi býčky jezdíme na jatka a tam se s nimi klidně loučíme. Rozhodně je nebijeme, ani nenaháníme do boxů, děláme všechno pro to, aby tam šli dobrovolně. Někdy to trvá dlouho, ale když nejde jeden, jde druhý. Určitě nechceme, aby v našem mase byly stresové hormony.

Když vám na jatkách zvířata usmrtí, co se děje pak?
Po zchlazení si maso odvezeme ve čtvrtích ve speciálním chladicím přívěsu do naší prodejny s bourárnou masa, kterou jsme vybudovali před šesti lety. V té době jsme byli první v okrese Frýdek-Místek, kteří vlastní bourárnu měli. Maso prodáváme v naší prodejně lidem, kteří si už zvykli pro ně jezdit.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Ráno se krmí asi tři hodiny, poté se chystá podle potřeby mechanizace na práci v poli, odpoledne se krmí znovu asi dvě hodiny. Podle ročního období buď sejeme, sečeme nebo sklízíme a lisujeme balíky. Na statku je toho pořád dost a dost.

Projevila se na vašem podnikání koronavirová pandemie?Ano, zasáhla nás velice. Dalo by se říct, že se úplně zhroutil trh hovězího masa. Výkupní cena spadla z třiapadesáti korun za kilogram na třiačtyřicet korun. Jatka přestala maso vykupovat, není divu, vždyť školy a restaurace byly dlouhou dobu zavřené. Snad se to zlepší, i když teď začal řádit virus znovu všude kolem nás.

Kolik masa jste letos prodali?
Letos jsem jich na jatka odvezl sedmdesát.

Kromě pastvin hospodaříte i na polích. Co všechno pěstujete?
Jsou to obiloviny pro naši potřebu, jako předplodinu do výkupu pěstujeme sóju a také hořčici, kterou zpracováváme. V letošním roce bude k zakoupení i hořčice z naších polí jako příloha k masu.

Během koronavirové krize jsem si všimla, že jste prodávali maso na dobré slovo. Když jsem ho tam kupovala já, dali jste mi jen účet s tím, že mám peníze převést na váš účet. To jste neměli strach, že se těch peněz od některých nedočkáte?
No, riskli jsme to. Nemáme ještě platební terminál, a protože jsme nechtěli, aby se manipulovalo s papírovými a kovovými penězi, vyřešili jsme to takto. A zaplatili všichni. Kdyby to neudělali, příště bych jim maso už neprodal.

Máte dva malé syny, jak to všechno zvládáte?
Je to v pohodě, kluci občas už i pomáhají. Manželka dokonce chodí do práce. Práci tady na farmě máme rozdělenou. Zatímco já a mí rodiče se staráme o pozemky a zvířata, manželka je v obchůdku, kde několikrát za týden prodává maso. Na druhé straně si to svou daň vybírá, třeba v tom, že o nějaké dovolené u moře se nám může jen zdát.

Můžete prozradit váš roční obrat?
Pohybuje se kolem deseti milionů, ale je to jen obrat a vzhledem k tomu, že stále investujeme, je zisk podstatně nižší.

Máte nějaké plány do budoucna, třeba že se budete rozšiřovat?
Loni jsme postavili novou stáj splňující nové standardy welfare zvířat. Momentálně tedy máme všechno, co potřebujeme. Pokud jde o pozemky, už se není kam posouvat, další půda už tady není. Do budoucna bychom chtěli zvýšit produkci masa.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Zmapovali jsme nejlepší běžné účty. Žebříček se výrazně proměnil

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů, které si mohou pořídit občané, doznal po několika měsících výrazné změny....

Koupily starou hospodu. Netočí v ní pivo, ale vymýšlejí originální kousky

Dřív se Kateřina Dvořáková věnovala keramice, ale když otěhotněla a objevily se kožní problémy, práci s hlínou musela...

Ať se dědicové o majetek poperou, stálo v závěti

Premium Kuriózní příběhy z notářské praxe i seriózní rady, jak sepsat poslední vůli, přibližuje v rozhovoru prezident Notářské...

Živnostníci si mohou vyzkoušet zdarma platební terminály. Zájem roste

Již 2 600 drobných podnikatelů a živnostníků projevilo zájem vyzkoušet si platební terminál na rok zdarma. Od začátku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přehřátému pracovnímu trhu covid prospěl. Firmy si mohou více vybírat

S ekonomikou a pracovním trhem koronavirus poměrně dost zamával. V tom druhém případě ale paradoxně v pozitivním slova...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Zachraňuje firmy. Naučil jsem se neválčit s lidmi, říká krizový manažer

Když vstoupí do podniku krizový manažer, je s firmou zle. Kdo přijde o práci? A bude za půl roku podnik ještě...

Zvládněte dovolenou i návrat. Co udělat, abyste se nestresovali

Dovolená je od toho, abychom si co nejvíc odpočinuli od práce. Když ale budete během dní volna pořád kontrolovat...

Lídr a manažer není totéž. Průzkum odhalil, jaké vlastnosti musí šéfové mít

Dostat se ve firmě na pozici top manažera je pro řadu lidí životní cíl. Mnozí se ale tak vysoko nevypracují. Co musí...

Najít práci pomůže dobře napsaný životopis. Jak na to

Obecné rady, jak správně napsat CV, podá každý slušný pracovní portál. Leckde si ho lze okopírovat. Ale nejcennější je...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

Jiné světlo, úhel nebo póza. Ženy odkrývají iluzi Instagramu

Často jsou to milovnice cvičení a zdravého životního stylu, které se snaží bořit mýty o tom, jak jejich těla ve...