Poradna: Snížili mi plat. Mají na to právo?

aktualizováno 
Na dotaz čtenáře, zda je možné měnit tarifní složku platu, odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Zaměstnavatel může upravit platový tarif bez ohledu na započtenou dobu odborné praxe, a to jak směrem nahoru, tak i směrem dolů. Ilustrační snímek

Zaměstnavatel může upravit platový tarif bez ohledu na započtenou dobu odborné praxe, a to jak směrem nahoru, tak i směrem dolů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pracuji jako občanský zaměstnanec Policie ČR. Vedení nám snížilo tarifní složku platu o sedm procent a vydalo svou vlastní tarifní tabulku. Může takto zaměstnavatel upravit stupnici platových tarifů, která je přílohou nařízení vlády? Jsme jediné krajské ředitelství, u kterého jsou platy kráceny.
Nejdůležitější složkou platu je pro zaměstnance ve veřejných službách a správě platový tarif podle nařízení vlády číslo 564/2006 Sb. Paragraf 6 tohoto nařízení s názvem "Zvláštní způsob určení platového tarifu", doslova uvádí: "Zaměstnavatel může zaměstnanci určit platový tarif v rámci rozpětí platových tarifů stanovených pro nejnižší až nejvyšší platový stupeň příslušné platové třídy". To v praxi znamená, že zaměstnavatel může zaměstnanci upravit platový tarif bez ohledu na započtenou dobu odborné praxe, a to jak směrem nahoru, tak i směrem dolů.

Takže je to v pořádku?
Nevím, jakým konkrétním způsobem provedl váš zaměstnavatel onu úpravu platového tarifu, ale domnívám se, že pokud vámi zmiňované snížení o sedm procent proběhlo pouze do té míry, že platový tarif v žádné z platových tříd neklesl pod úroveň danou pro první platový stupeň, je takové snížení po právu.

Pokud by však nerespektoval hranici danou prvním platovým stupněm v dané platové třídě, šlo by o porušení právních předpisů a v takovém případě bych vám doporučil se proti takovému snížení ohradit a domáhat se platu, byť sníženého na nejnižší úroveň v dané třídě, který vám náleží. Pokud by taková žádost nebyla vyslyšena, můžete se obrátit na Státní úřad inspekce práce.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Musí zaměstnavatel v platovém výměru uvést do jaké platové třídy a do jakého stupně je zaměstnanec zařazen?
Ano, v platovém výměru musí být údaje o platové třídě, platovém stupni, o výši platového tarifu, jakož i o ostatních pravidelně poskytovaných složkách platu, což je například příplatek za vedení. Vyžaduje to přímo § 136, odst. 2 zákoníku práce.

Platový výměr vám zaměstnavatel musí poskytnout písemně v den nástupu do práce. Dojde-li později ke změně skutečností uvedených v platovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost opět písemně oznámit včetně uvedení důvodů, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

Pouze v případě zaměstnanců zařazených do třinácté a vyšší platové třídy může zaměstnavatel se zaměstnavatelem sjednat tzv. smluvní plat, tedy plat s pevnou měsíční částkou, ve které jsou zohledněna všechna hlediska, podle nichž jsou stanoveny jednotlivé složky platu podle zákoníku práce.

Z jakých složek se plat skládá?
Plat má čtyři složky. Skládá se z platového tarifu, který je hodnocením složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce a zároveň nabytých pracovních zkušeností (§ 123 zákoníku práce). Dále pak z osobního příplatku (§131 ZP), který slouží k individuálnímu ocenění schopností a vysoké výkonnosti zaměstnance a též z příplatků k platu například za vedení, za noční práci, za práci o víkendech, ve ztíženém pracovním prostředí a další (§§124 -130, 132,133 ZP).

Poslední složkou jsou odměny, které jsou nenárokovou složkou platu a umožňují zaměstnavateli ocenit v případech zvlášť hodných zřetele pracovní zásluhy zaměstnanců, převyšující požadovaný standard pracovní výkonnost (§ 134, §134a ZP).

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Kurzy.cz Česká pošta mění od března 2019 ceny doručování balíků. Rozdíly mezi současnými cenami a cenami, které začnou platit od...

Najdete na iDNES.cz