Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Právní poradna: kdy vám musí šéf proplatit cestu do práce a za klientem

Objíždím často pobočky firmy, navštěvuji obchodní partnery. Někdy jedu autem, jindy veřejnou dopravou. Někdy vyrážím rovnou z domova. Jsem stále v pohybu, ale zaměstnavatel mi některé náhrady odpírá, stěžuje si čtenář. Jak je to s proplácením pracovních cest, vysvětluje Ondřej Preuss z webu dostupnyadvokat.cz.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za cestu do práce nenáleží většinou žádné náhrady. Pracovní cestou totiž není cesta zaměstnance z jeho bydliště do místa pravidelného pracoviště, respektive místa výkonu práce. Tyto náklady jsou tedy čistě soukromými výdaji zaměstnance a zaměstnavatel na ně nemusí nijak přispívat.

Jiná je situace v případě, kdy má zaměstnavatel více poboček či klienty rozeseté po celé republice a zaměstnanec je musí „obhospodařit“. V takovém případě je ale potřeba si ujasnit rozdíl mezi místem výkonu práce a pravidelným pracovištěm:

Místo výkonu práce - je podle zákoníku práce podstatnou náležitostí každé pracovní smlouvy. Pracovní smlouva tedy musí odpovědět na to, kde bude zaměstnanec pracovat. Zákoník je však v této věci velmi liberální. Umožňuje sjednat místo výkonu práce v podstatě v jakémkoliv rozsahu, a dokonce i na více místech zaměstnavatele najednou.

„Výplata cestovného záleží na tom, co máte ve smlouvě, respektive jaké je vaše místo výkonu práce a místo pravidelného pracoviště,“ říká advokát Ondřej Preuss, zakladatel webu dostupnyadvokat.cz

právník Ondřej Preuss

Místo výkonu práce tak může být sjednáno velmi široce s ohledem na požadované úkoly zaměstnance, například to tedy může být „celá Česká republika“ nebo třeba „všechny pobočky zaměstnavatele“. Naopak může být sjednáno i velmi úzce jako konkrétní adresa.

Zaměstnavatel tak může v rámci místa výkonu práce prakticky libovolně ze dne na den určit zaměstnanci, kde bude konkrétně pracovat, a to bez jeho souhlasu. Ani nemusí zaměstnance vysílat na pracovní cestu, pokud ho potřebuje například jako výpomoc nebo koordinátora v jiné pobočce.

Pravidelné pracoviště - nárok na cestovní náhrady se především vztahuje k místu pravidelného pracoviště zaměstnance. Toto místo je možné sjednat v pracovní smlouvě. V případě, že v pracovní smlouvě sjednáno není, platí fikce, podle které se za pravidelné pracoviště považuje obec, ve které nejčastěji začínají cesty zaměstnance za prací.

Pravidelné pracoviště nesmí být sjednáno šířeji, než jedna obec a na rozdíl od místa výkonu práce je vždy jen jedno. Pokud je pravidelným pracovištěm konkrétní adresa (například sídlo zaměstnavatele), avšak místo výkonu práce bude sjednáno šířeji, například celá republika, budou cesty do jiných poboček v dané obci posuzovány jako cesty mimo pravidelné pracoviště. A za ty vždy náleží náhrady.

Dva způsoby, jak získat cestovné

Takže si to shrňme: náhrady cestovného náleží zaměstnanci samozřejmě vždy za pracovní cestu. Tedy pokud jede na přání zaměstnavatele na pracovní cestu - mimo místo výkonu své práce.

Ale cestovné náleží také v případě, že se pohybujete v rámci místa výkonu práce (například ČR), ale opouštíte své pravidelné pracoviště. Cesta mimo pravidelné pracoviště je tedy pro účely cestovních náhrad posuzována stejně jako pracovní cesta.

Zaměstnanci tedy náleží veškeré náhrady nákladů jako při pracovní cestě, tedy jízdních výdajů, výdajů za ubytování, zvýšených stravovacích výdajů a nutných vedlejších výdajů.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Z původně rodinného hobby je dnes úspěšná firma, oceňují ji zákazníci i porotci

V devadesátých letech koupili zpustlé pole a sady. Postupně revitalizovali, opravovali sklady a plánovali co dál. Dnes...

Začínal v malé dílně. Na zelené louce postavil fabriku a vyváží i do světa

Začínal v malé dílně, po čase přibral prvního zaměstnance, dnes jich má zhruba stovku. Jeho firma Arbyd patří k předním...

Pracovní dohody využívané u brigád mají i úskalí. Na co si dát pozor?

Chystáte se na brigádu? I na tu s vámi musí zaměstnavatel uzavřít smlouvu. Místo té klasické pracovní vám ovšem...

Češi berou útokem IT rekvalifikace. V oboru jsou nejvyšší platy

Advertorial Podle dat ČSÚ za 3. čtvrtletí 2022 byla v IT pracovních pozicích nejvyšší průměrná mzda, a to téměř 71 tisíc korun....

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...