Poradna: Musím na lékařskou prohlídku nařízenou zaměstnavatelem?

aktualizováno 
Od dubna platí nová vyhláška, která se týká povinných lékařských prohlídek v práci. Na dotazy čtenáře, kdo musí k lékaři a proč, odpovídá Jan Procházka, advokát kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal.
Každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb.

Každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb. | foto: Profimedia.cz

Je pravda, že od začátku dubna musí zaměstnanci chodit na prohlídky před uzavřením pracovní smlouvy? 
Ano, je to pravda, již 1. dubna 2012 nabyl účinnosti zákon o specifických zdravotních službách, který přinesl významné změny v oblasti pracovnělékařských služeb. Zaměstnavatelé se musejí novým zákonem řídit v plném rozsahu od letošního 1. dubna, a to podle prováděcí vyhlášky týkající se pracovnělékařských prohlídek. Ta stanovuje řadu nových klíčových parametrů. Znění vyhlášky najdete ZDE.

Může se hodit

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Povinnost absolvovat prohlídky včetně té vstupní před uzavřením pracovní smlouvy se skutečně týká všech zaměstnanců, respektive uchazečů o práci. Výjimkou jsou uchazeči o práci vykonávanou na základě dohod o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti, kteří se musejí prohlídce podrobit jen v zákonem zvláště stanovených případech. 

A co stávající zaměstnanci, ti musí také k lékaři? 
Stávající zaměstnanci musejí v pravidelných intervalech absolvovat periodické prohlídky, u administrativních prací je interval stanoven na 6 let, u zaměstnanců starších padesáti let pak na 4 roky.

A platím si prohlídku sám nebo ji má uhradit zaměstnavatel? 
Vstupní lékařskou prohlídku hradí sám uchazeč. Uzavře-li s ním však zaměstnavatel pracovní smlouvu nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, uhradí ji za uchazeče. V obou případech se však může uchazeč o zaměstnání se zaměstnavatelem dohodnout jinak. 

Týká se to i zaměstnanců v kanceláři? 
Zaměstnanci, kteří vykonávají práci zařazenou do kategorie první podle kategorizace prací ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví, kam spadají například běžné administrativní činnosti, mohou absolvovat lékařské prohlídky u svých praktických lékařů. Tito zaměstnanci nemusejí až na výjimky absolvovat výstupní prohlídku.

Plynou z toho pro zaměstnavatele ještě nějaké další povinnosti?
Zásadní povinností je, že každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb a tato smlouva musí pokrývat celý rozsah těchto služeb. Ten je tvořen nejen pracovnělékařskými prohlídkami, ale i poradenstvím včetně školení první pomoci a dohledem nad pracovišti zaměstnavatele. 

Proto i když bude zaměstnavatel posílat zaměstnance na prohlídky k jejich praktickému lékaři, musí mít tuto písemnou smlouvu uzavřenu na zbývající služby, tedy na poradenství a dohled. 

Minimální rozsah pracovnělékařských služeb je rovněž vymezen zákonem a prováděcí vyhláškou, ať už jde o frekvenci periodických prohlídek či o minimální časovou dotaci poradenství a dohledu, která je závislá na rizikovosti vykonávané práce. Veškeré poskytnuté služby by měly být dokumentovány příslušnými písemnými doklady, které je třeba mít k dispozici pro případnou kontrolu.

Náklady související s pracovnělékařskými službami hradí pro své zaměstnance zaměstnavatel, včetně pravidelných prohlídek, speciálních vyšetření či potřebného výpisu ze zdravotnické dokumentace.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Jaký byl rok 2018 na trhu práce? Vítězem je zaměstnanec

Ilustrační snímek

Firmám se daří, zvyšují mzdy, ale trápí je zoufalý nedostatek pracantů, shodují se experti. Otázku, jaký byl letošní...

Nesehnal pro děti dobré lyže a snowboardy, teď je s úspěchem vyrábí

Roman Blažek

Sportovec a táta dvou dětí Roman Blažek nebyl spokojený s dětskými lyžemi, snowboardy a koly na trhu. A protože ho vždy...

Případ „zmrzlého“ eura

Případ „zmrzlého“ eura

Kurzy.cz Začátek roku 2019 se nese ve znamení kontrastu predikcí množství ekonomů a spekulativních sázek ze strany hedgeových fo...

Najdete na iDNES.cz