Malý kurz etikety: jak se chovat, když máte v práci multikulturní tým

aktualizováno 
Společenská etiketa není všude stejná. Co se u jedné národnosti považuje za zdvořilé, může být u jiných naprosto nepřijatelné. Začíná to už samotným podáním ruky.
Ve Spojených státech se nezouvají ani doma. Pokud vás kolega pozve na návštěvu, nešokujte ho rozvazováním tkaniček. Ilustrační snímek

Ve Spojených státech se nezouvají ani doma. Pokud vás kolega pozve na návštěvu, nešokujte ho rozvazováním tkaniček. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Krátké a silné potřesení rukou se v USA považuje za projev přílišného sebevědomí a mužnosti. Ochablý stisk se však pokládá za projev homosexuality. Naopak v Africe je letmé stisknutí ideální. Tam navíc může potřesení rukou trvat až několik minut. V Japonsku se při seznamování raději uklánějte a čím větší úklon, tím větší úcta. V Česku, a vlastně ve většině evropských zemí, se považuje za slušné potřást si rukou s pevnějším stiskem a dívat se přitom druhému do očí.

Asijské národy při jídle srkají a po dobrém pokrmu si říhnou, čímž naznačují, že jim chutnalo. A zatímco vy budete kroutit hlavou nad takovou nevychovaností, Asijci ztuhne úsměv na tváři, když vyndáte kapesník a vysmrkáte se. To je pro něj zcela nechutné a šokující. Těžko také po Číňanovi usednete za stůl, běžně totiž pod něj hází vše nepotřebné. V Indii a Africe vás může překvapit absence příborů, jí se zde rukama. Ale pozor: levou nepoužívat, ta je nečistá.

Američané a Britové často používají křestní jméno. Ve východní Evropě je spíše zvykem oslovovat se pane, paní s příjmením. A co je taková česká specialita – dost si potrpíme na používání titulů. A to se v západní Evropě ani nikde jinde ve světě moc nenosí.

Ve Velké Británii nejpoužívanější věta. Běžně se očekává pozitivní odpověď, neboť je to pouze zdvořilostní dotaz. Na to by měli Češi a také Poláci vždy myslet. Výčet toho, co se jim v poslední době nepovedlo a co všechno je bolí, by vzbudil spíše rozpaky než lítost.

Ve Spojených státech se nezouvají ani doma. Pokud vás kolega pozve na návštěvu, nešokujte ho rozvazováním tkaniček, ale vejděte obutí. Počítejte s tím i naopak. Nejsme ale sami, kdo se zouvá. Stejně je tomu v Číně, Japonsku i Indii.

V evropských zemích je běžné respektovat soukromí druhých, kousek dál na východ už ale taková pravidla neplatí. Například v Mongolsku nikdo nezaklepe na dveře, prostě rovnou vstoupí.

Půjdete s kolegy na pracovní oběd a uvidíte pěknou dívku nebo zajímavého muže. Ve Velké Británii by na ně nekoukali, ve Francii ano. Francouzi považují sledování druhého pohlaví na ulici za normální a o Britech si proto myslí, že jich je většina orientovaná na stejné pohlaví.

Zdroj: diversity-management.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící ře...

Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící ře...

Kurzy.cz Ve světě… Flirtování s recesí: Investiční společnost Pictet ve své nové analýze hovoří o rostoucím riziku recese ve sv...

Najdete na iDNES.cz