Pracovních míst přibývá napříč obory. Přijímat bude třetina českých firem

aktualizováno 
Lidem na dlažbě svítá šance opět pracovat. Volných míst přibývá, a to napříč obory. Po téměř dvou letech krize trh opět hledá dělníky, středoškoláky i vysokoškolsky vzdělané manažery.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Momentálně nemáme žádná volná pracovní místa - takovou větu bylo možné ještě před rokem najít na webových stránkách mnoha českých podniků. Volná místa nebyla, ekonomická krize vrcholila. Teď je situace výrazně lepší.

Hasiče, montéra, projektového manažera nebo provozního elektrikáře poptává například firma ČEZ. Škoda Auto zase hledá řidiče, koordinátora prodeje a celou řadu různých specialistů. A pokud chcete pracovat u Arcelor Mittal, shánějí tam projektového manažera, administrátora smluv, referenta plánování, a dokonce finančního ředitele. Volná místa lze najít i u menších podniků, a to napříč obory. A je to celosvětový trend.

Firmy chtějí být připravené na lepší časy

Průzkumy společnosti Regus mezi 10 tisíci podniky po celém světě potvrzují, že více než třetina společností, přesně 36 procent, má v plánu zvýšit počet svých zaměstnanců. Podniky v Česku za celosvětovým průměrem mírně zaostávají - v roce 2011 plánuje nábor nových zaměstnanců přesně 33 procent společností.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Je to čistá hodnota zaměstnanosti, která se počítá tak, že se od procenta zaměstnavatelů, kteří budou přijímat nové lidi, odečte procento těch, již chtějí propouštět. "Záměr zvyšovat počty pracovníků jasně ukazuje, že podniky chtějí být připravené využít příležitostí, které jim mohou oživující se trhy nabídnout. Konkrétně v Česku bylo zaznamenáno více volných pracovních míst v červenci a srpnu, ačkoli počet uchazečů o zaměstnání v srpnu meziročně stoupl," říká Garry Gürtler ze společnosti Regus.

Navzdory tomuto optimismu výzkum potvrdil, že 41 procent společností se stále snaží snížit své režijní náklady. Ale jinak než propouštěním zaměstnanců.

Fakta

Nejžádanější profese
• obchodní zástupci
• pomocní dělníci ve stavební výrobě
• zedníci
• kuchaři
• číšníci a servírky
• řidiči nákladních vozů
• lékaři bez specializace
• metaři
Poznámka: profese, pro které úřady práce nabízely v září nejvíce volných míst

Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí

Počty zaměstnanců zvýší třikrát více firem

Průzkum dělala i poradenská společnost PricewaterhouseCoopers. Ačkoli její výsledky nejsou tak optimistické jako u Regusu, potvrzují také pozitivní jev - tedy nabírání nových zaměstnanců.

"Naše průzkumy ukázaly, že více než polovina generálních ředitelů významných tuzemských firem i řada majitelů českých podniků očekává již v následujících měsících růst tržeb. Zatímco loni výrazněji propouštěly přibližně dvě pětiny firem, letos se k tomu chystala nebo chystá jen asi pětina společností," říká Jiří Moser z PricewaterhouseCoopers. "Pro letošní rok má v plánu zvyšovat počty svých zaměstnanců třikrát více firem než loni. Celkově je to ale stále jen 14 procent podniků."

Firmy podle něj budou klást důraz na efektivitu, a pokud budou chtít uspět, musí investovat do klíčových zaměstnanců i v době hospodářské nejistoty. "Na trhu je nyní řada volných talentů, čehož prozíraví zaměstnavatelé využívají. Očekávám tedy, že platy většině zaměstnanců ještě řadu let neporostou takovým tempem jako před krizí. A stejně tak nábory pracovníků nebudou tak masivní. Na druhou stranu je zde již řada úspěšných hráčů na trhu, kteří hledají schopné zaměstnance," dodává Jiří Moser.

Co odhalil průzkum

Plány českých podniků ohledně zaměstnanců v příštích šesti měsících
• žádná změna 41 %
• nábor zaměstnanců 46 %
• redukce zaměstnanců 13 %

Zdroj: Regus

Pracovních míst přibývá, hlásí internetové portály

Velký nárůst volných pracovních míst hlásí i pracovní portály a personální agentury. Oproti stejnému loňskému období činí nárůst až několik desítek procent. Nabídek na pracovní místa přibývá hojně také pro absolventy a brigádníky.

Může se hodit

Volná místa na jobDNES.cz

Portály Jobs.cz a Prace.cz na začátku října zaznamenaly sedmiprocentní nárůst inzerovaných volných pozic na hlavní pracovní úvazek ve srovnání s předchozím měsícem. V porovnání s totožným obdobím v minulém roce se počet těchto nabídek zvýšil o 26 procent. Počet volných pozic na zkrácené úvazky se meziměsíčně zvýšil o devět procent.

Pracovní portál Spravnykrok.cz v prvních osmi říjnových dnech nabízel uchazečům více než 12 700 volných pracovních míst, což je oproti stejnému období loňského roku nárůst o deset procent. Trvalý zájem je o pracovníky v oblasti prodeje a obchodu. Přetrvává poptávka po kvalitních akvizičních obchodnících, obchodních zástupcích, ale i po klasických prodejcích. Roste zájem o pracovníky ve strojírenství.

Nezaměstnanost poklesla

V září v Česku klesla nezaměstnanost o 0,1 procentního bodu na 8,5 procenta. Pracovní úřady ke konci devátého měsíce registrovaly 500 481 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 1 013 méně než v srpnu. Volných pracovních míst úřady evidovaly 35 100. Trend poklesu míry nezaměstnanosti tedy pokračuje.

"Proti únoru je díky oživení ekonomiky a sezonním faktorům nezaměstnanost nižší už o 1,4 procentního bodu. Situace na trhu práce se zlepšila tak výrazně, že jsme nyní dokonce pod úrovní, na které jsme byli před rokem," říká analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Přesto ne všichni odborníci, kteří trh práce sledují, jsou optimističtí. "Situace na trhu práce je sice lepší než na počátku roku, ale vyhlídky růžové nejsou," tvrdí analytička Raiffeisenbank Helena Horská, podle níž je počet volných míst stále velmi nízký na to, aby výrazně stlačil míru nezaměstnanosti.

Úbytek sezonní práce, ochlazení ekonomiky a plánované úspory na státních úřadech mohou přivést míru registrované nezaměstnanosti ke konci letošního roku a příští rok opět nad hranici devíti procent.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽ SOUČÁSTÍ DOPRAVNÍCH PROSTŘEDKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz