Chcete se v práci méně stresovat? Tyto tipy vám s tím pomohou

aktualizováno 
Jedním z nejčastějších zdrojů stresu je zaměstnání. Firmy si to ve valné většině uvědomují a snaží se o psychickou pohodu pracovníků více pečovat. Svůj díl ovšem musíme odvést i sami. Co můžeme udělat, radí Jiří Jemelka, ředitel poradenské společnosti J.I.P. pro firmy.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dlouhodobý stres je jednou z nejrozšířenějších civilizačních nemocí a může přivodit dalekosáhlé fyzické i psychické problémy. Jedním z nejčastějších zdrojů stresu je zaměstnání, a to zejména pro pracovníky ve vedoucích a manažerských pozicích. Podle studie American Institute of Stress a společnosti Gallup zažívá pracovní stres osmdesát procent pracujících a celých čtyřicet procent kvůli němu muselo vyhledat odbornou pomoc.

Tip 1Naučte se kvalitně odpočívat

Odpočinek je naprostý základ, ale mnoha lidem činí obtíže. Dnešní svět dává leckdy zbytečně velký důraz na aktivně strávený volný čas. Někteří mají pocit, že pokud o víkendu nezajedou na desítky kilometrů dlouhý cyklovýlet, nenavštíví několik památek, nestráví několik hodin v posilovně a neposbírají hromadu jiných zážitků, tak svoje volno promarnili.

Odpočinek je samozřejmě velmi individuální věc, ale je potřeba si uvědomit, že prosté lenošení, kdy vypnete mozek a věnujete se jen nenáročným činnostem, není mrhání časem. Ke kvalitnímu odpočinku samozřejmě významně přispěje i to, když se naučíte ve svém volnu vypínat pracovní mobil a pracovní e-mail zkontrolujete až na konci víkendu. Je zkrátka nutné udržovat hranice mezi pracovním a osobním životem alespoň v době volna.

Tip 2Ukliďte si kancelář a vezměte si na pomoc diář

Pokud už toho na vás začíná být moc, měl by ke slovu přijít úklid, a to v několika rovinách. Nejprve si v klidu sedněte a udělejte si něco jako mentální úklid. Projděte si v hlavě všechny úkoly, které vás čekají, a odpovězte si na otázku, zda je opravdu musíte udělat sami, nebo zda by nebylo možné je svěřit kolegům.

Jiří Jemelka

  • Vystudoval VŠB-TU Ostrava, obor Management a Ekonomika

  • Dálkově studoval na Impac University v USA, obor Operations Organization.

  • 15 let se věnuje podnikovému a marketingovému poradenství.

Jiří Jemelka

Jiří Jemelka

Šéfové firem a manažeři mají často s delegováním práce problémy. Chtějí mít nad všemi procesy kontrolu, chtějí ukázat, že vše zvládnou, někdy jen podceňují schopnosti svých zaměstnanců. Bohužel tím často brzdí rozvoj firmy a navíc na sebe kladou zbytečnou zátěž, která je následně zahltí a začne stresovat.

Poté, co si tyto věci ujasníte, vezměte si na pomoc diář a veškeré úkoly si roztřiďte: sepište si ty, které můžete delegovat na jiné, urgentní a opravdu důležité a ty, co mohou počkat. Tímto způsobem ulevíte zahlcené mysli a zjistíte, jakou prioritu jednotlivé úkoly mají. Následovat by měl i úklid v pravém slova smyslu, tedy úklid vašeho pracovního prostoru. Zaneřáděný stůl nejen odvádí pozornost, ale negativně působí i na psychiku.

Tip 3Jděte se projít a dýchejte

Jakmile pocítíte, že na vás začíná v práci doléhat stres, udělejte si co nejdříve přestávku a jděte se projít ven. Fyzická aktivita totiž podle vědců pomáhá našemu mozku vypořádat se se stresem. Krátká procházka vám udělá ještě lépe, pokud venku svítí slunce. Sluneční svit snižuje v našem organismu hladinu hormonu kortizolu, který vzniká právě vlivem stresu, a naopak zvyšuje hladinu hormonu serotoninu, jež navozuje dobrou náladu a psychickou pohodu.

Účinným pomocníkem při odbourávání stresu jsou také dechová cvičení. Zkuste si během práce najít pravidelně dvě až tři minuty, kdy se jen v klidu posadíte a zkusíte pořádně zhluboka dýchat. Soustřeďte se na svůj dech a zkuste se nadechovat a vydechovat v pravidelném rytmu. Zklidníte se a ještě svému mozku dopřejete řádné okysličení.

Tip navícI židle je důležitá

Kupte si pohodlnější židli. Možná to zní překvapivě, ale jedním z poměrně častých spouštěčů pracovního stresu je fyzické nepohodlí.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz