Chcete se v práci méně stresovat? Tyto tipy vám s tím pomohou

aktualizováno 
Jedním z nejčastějších zdrojů stresu je zaměstnání. Firmy si to ve valné většině uvědomují a snaží se o psychickou pohodu pracovníků více pečovat. Svůj díl ovšem musíme odvést i sami. Co můžeme udělat, radí Jiří Jemelka, ředitel poradenské společnosti J.I.P. pro firmy.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dlouhodobý stres je jednou z nejrozšířenějších civilizačních nemocí a může přivodit dalekosáhlé fyzické i psychické problémy. Jedním z nejčastějších zdrojů stresu je zaměstnání, a to zejména pro pracovníky ve vedoucích a manažerských pozicích. Podle studie American Institute of Stress a společnosti Gallup zažívá pracovní stres osmdesát procent pracujících a celých čtyřicet procent kvůli němu muselo vyhledat odbornou pomoc.

Tip 1Naučte se kvalitně odpočívat

Odpočinek je naprostý základ, ale mnoha lidem činí obtíže. Dnešní svět dává leckdy zbytečně velký důraz na aktivně strávený volný čas. Někteří mají pocit, že pokud o víkendu nezajedou na desítky kilometrů dlouhý cyklovýlet, nenavštíví několik památek, nestráví několik hodin v posilovně a neposbírají hromadu jiných zážitků, tak svoje volno promarnili.

Odpočinek je samozřejmě velmi individuální věc, ale je potřeba si uvědomit, že prosté lenošení, kdy vypnete mozek a věnujete se jen nenáročným činnostem, není mrhání časem. Ke kvalitnímu odpočinku samozřejmě významně přispěje i to, když se naučíte ve svém volnu vypínat pracovní mobil a pracovní e-mail zkontrolujete až na konci víkendu. Je zkrátka nutné udržovat hranice mezi pracovním a osobním životem alespoň v době volna.

Tip 2Ukliďte si kancelář a vezměte si na pomoc diář

Pokud už toho na vás začíná být moc, měl by ke slovu přijít úklid, a to v několika rovinách. Nejprve si v klidu sedněte a udělejte si něco jako mentální úklid. Projděte si v hlavě všechny úkoly, které vás čekají, a odpovězte si na otázku, zda je opravdu musíte udělat sami, nebo zda by nebylo možné je svěřit kolegům.

Jiří Jemelka

  • Vystudoval VŠB-TU Ostrava, obor Management a Ekonomika

  • Dálkově studoval na Impac University v USA, obor Operations Organization.

  • 15 let se věnuje podnikovému a marketingovému poradenství.

Jiří Jemelka

Jiří Jemelka

Šéfové firem a manažeři mají často s delegováním práce problémy. Chtějí mít nad všemi procesy kontrolu, chtějí ukázat, že vše zvládnou, někdy jen podceňují schopnosti svých zaměstnanců. Bohužel tím často brzdí rozvoj firmy a navíc na sebe kladou zbytečnou zátěž, která je následně zahltí a začne stresovat.

Poté, co si tyto věci ujasníte, vezměte si na pomoc diář a veškeré úkoly si roztřiďte: sepište si ty, které můžete delegovat na jiné, urgentní a opravdu důležité a ty, co mohou počkat. Tímto způsobem ulevíte zahlcené mysli a zjistíte, jakou prioritu jednotlivé úkoly mají. Následovat by měl i úklid v pravém slova smyslu, tedy úklid vašeho pracovního prostoru. Zaneřáděný stůl nejen odvádí pozornost, ale negativně působí i na psychiku.

Tip 3Jděte se projít a dýchejte

Jakmile pocítíte, že na vás začíná v práci doléhat stres, udělejte si co nejdříve přestávku a jděte se projít ven. Fyzická aktivita totiž podle vědců pomáhá našemu mozku vypořádat se se stresem. Krátká procházka vám udělá ještě lépe, pokud venku svítí slunce. Sluneční svit snižuje v našem organismu hladinu hormonu kortizolu, který vzniká právě vlivem stresu, a naopak zvyšuje hladinu hormonu serotoninu, jež navozuje dobrou náladu a psychickou pohodu.

Účinným pomocníkem při odbourávání stresu jsou také dechová cvičení. Zkuste si během práce najít pravidelně dvě až tři minuty, kdy se jen v klidu posadíte a zkusíte pořádně zhluboka dýchat. Soustřeďte se na svůj dech a zkuste se nadechovat a vydechovat v pravidelném rytmu. Zklidníte se a ještě svému mozku dopřejete řádné okysličení.

Tip navícI židle je důležitá

Kupte si pohodlnější židli. Možná to zní překvapivě, ale jedním z poměrně častých spouštěčů pracovního stresu je fyzické nepohodlí.

Autor:

Nejčtenější

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Na mateřské přišla na nápad. Teď vyrábí ve velkém plenkové dorty

Lucie Kunčarová ve svém království.

Po studiích pracovala Lucie Kunčarová jako manažerka v bance. Když se jí narodil syn a ona zůstala na mateřské, měla...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Rozbité spotřebiče a hračky nevyhazujte ani po záruce. Opravář se vám ozve

Ilustrační foto

Porouchaný mobil, pračku nebo dětskou hračku nemusíte hned měnit za nové. Mnoho rozbitých spotřebičů je totiž možné...

Další z rubriky

Nebojte se zběhnout k jinému oboru, možností je dost a nemusí nic stát

Ilustrační snímek

Vystudovali jste vysněný obor a očekáváte, že v něm budete až do důchodu? Statistiky dokládají, že se můžete mýlit....

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Stravování zaměstnanců se zásadně změnilo. Už nerozhoduje přeplněný talíř

Ilustrační snímek

Ještě před deseti lety bylo více lidí, kteří se chtěli na obědě hlavně hodně najíst, než těch, kteří vyhledávali...

Čarodějnice bez ohně. Hasiči kvůli suchu plošně zakazují pálení

Čarodějnice bez ohně. Hasiči kvůli suchu plošně zakazují pálení

Kurzy.cz Česko sužují sucha, silný vítr a s tím související nebezpečí požárů, hasiči proto plošně zakazují rozdělávání ohně. Pok...

Najdete na iDNES.cz